Dolgu Uygulamaları

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte yüzde meydana gelen derin veya ince kırışıklıklar, çökme ve çukur gibi deformasyonlar, özellikle kadınların düzeltmek istedikleri estetik kusurlardır. Sadece enjeksiyon yolu ile bu deformasyonun bir cerrahi işleme başvurulmadan düzeltilebilmesini sağlayan hyaluronik asit içeren dermal dolgular bulunmaktadır.

Hyaluronik asit nedir?
Hyaluronik asit, yaşayan tüm organizmalarda bulunan bir polisakkarittir. İnsan derisi, kollajen lif kümeleri ve su tutup hacim yaratan hyaluronik asit molekülleri içermektedir. Yani bu madde cilt dokusunda zaten bulunan bir maddedir. Cildimizde bulunan doğal hyaluronik asit normalde bir veya iki günde bir yıkılmaktadır. Yani vücutta sürekli yenilenir, derinin yaşlanmasıyla birlikte de azalır. Hyaluronik asit, özellikle yüz derisindeki kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla enjeksiyon formunda üretilmiştir.

Estetik amaçlı dermal dolgular nerelerde kullanılır?
Hyaluronik asit, göz çevresindeki oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde, burun kenarındaki ve burun ile ağız arasındaki çizgilerin, alın çizgilerinin giderilmesinde, dudakların etrafındaki çizgilerde, dudağa hacim ve kontur kazandırarak dolgunlaştırmada, yanak, çene ve elmacık kemiğine hacim kazandırılmasında kullanılır.

İşlemi ne kadar sürer?
İşlemi öncesinde uygulama yapılacak alana anestetik kremi sürülür. Uygulama yaklaşık 15-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Enjeksiyon işlemi ağrılı veya acılı mıdır?
İşlem öncesinde anestezik bir krem işlem yapılacak bölgeye uygulanır. Ayrıca, bazı ürünler lidokain içermektedir. Lidokain bir lokal anesteziktir. Son yıllarda iğne yerine kullanılan micro-kanüller hastalar tarafından tercih edilmektedir.

İşlem sonrasında fark hemen görülürmü?
Dolgu uygulaması yaptırılıp sonrasında günlük rutine normal bir şekilde devam edilebilir.

Dolgu uygulaması işleminin yan etkileri var mıdır?
Enjeksiyon sonrasında, işlem iğneyle yapılmışsa morluk görülebilir. Kanülle uygulama yapıldıysa morluk görülme ihtimali daha düşüktür. Dolgu işlemi sonrası dokuda ödem oluşabilir. Genellikle 24 saat içinde kendiliğinden düzelir. Çok nadiren görülebilen enfeksiyon ve allerji diğer yan etkilerdir.

Dolgunun etkisi ne kadar sürer?
Dolguların etki süresi yaş, yapılan bölgeye, enjekte edilen dolgu miktarı, cildin kalitesine, yaşam tarzı, sağlık gibi faktöre bağlı olarak hyaluronik asit dolguların etkisi 8-12 aya kadar devam etmektedir.

Hyaluronik asit içeren dermal dolgular tekrarlayan tedavi ile mi etkili olurlar?
Tek bir enjeksiyon işlemi sonrası pozitif sonuçlar alınır ve hyaluronik asit vücut tarafından absorbe edildiği için bu etki 12 aya kadar sürer. Bununla birlikte kırışıklığın şiddetine bağlı olarak bazı kişilerde optimum sonuçlar almak için ilave uygulamalar yapılması gerekebilir. Birçok hasta tedavinin etkilerini korumak amacıyla rötuş enjeksiyonları yaptırmaktadır.

Botox ve dermal dolguların etkileri aynı mıdır?
Dermal dolgular ve Botox aynı şeyler değildir. Botoks yüzdeki mimik kaslarının meydana getirdiği dinamik çizgilerin tedavisinde, dolgular ise statik çizgiler, çökme ve hacim vermek istediğimiz yerlerde kullanılır. Botoks ve dolgunun kombine kullanılması tedaviyi güçlendirir.

Dermal dolgu işleminin yapıldığı, diğer kişiler tarafından hemen farkedilir mi?
Enjeksiyonlar tecrübeli ve yetkili uzmanlar tarafından doğru bir biçimde yapıldığında, yüz ve cilt gençleşmiş görünmelidir, fakat herhangi bir işlem uygulandığı fark edilmemelidir.

Çok fazla güneşte kalmak dermal dolguları etkiler mi?
Dermal dolgular güneşe maruziyetten direkt olarak etkilenirler. Sonuçların uzun süre korunması için uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı ve 35’in üzerinde koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Şakak Dolgusu

Göz kenarlarında yer alan şakaklar, yüzün yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgelerinden biridir. Ancak, hastalar genellikle yüz gençleşmesi istediklerinde göz ardı ederler.
Devamını Oku

Dudak Dolgusunda Doğallıktan Ödün Vermeyin

Dudak dolgusunun oturması biraz zaman alıyor. Peki, onlar hakkında gerçekten ne biliyorsunuz ve sonuçlardan neler beklemelisiniz? Dudak dolguları; herkesin ilgisini çekmese de Türkiye Google aramalarında en çok aranan estetik terimlerden birisi.
Devamını Oku

Botoks mu Yaptırmalı, Dolgu mu?

Yaşımız ilerliyor. Aynaya her baktığımızda bunu görebiliyoruz. İçimizde belki yirmi yaşında hissediyoruz ama aynada görünen başka bir hikâye anlatıyor. İlerleryen yaşla, genetik özellik, sigara ve alkol, yorgunluk, çevresel faktörlerle birlikte cildimizdeki yaşlanma süreci durmaksızın ilerler.
Devamını Oku

Dolgu Uygulaması Nedir?

Kozmetik alanında yaşanan gelişmelerden en heyecan vericisi, enjekte edilebilir dolgu maddelerinde meydana gelmiştir. Enjeksiyonla uygulanan dolgu maddeleri, birçok farklı kozmetik uygulama için, hatta cerrahi olmayan yüz germe işlemi için de kullanılabilir.
Devamını Oku

Yüzde Botoks ve Dolgu Uygulaması

İlerleyen yaşla birlikte yüz ovalinde meydana gelen sarkmalar kadınların en büyük şikayetlerinden. Her kadının hedefi ise yüz konturunu yeniden şekillendiren, ince çizgileri ve derin kırışıklıkları azaltan tedaviler.
Devamını Oku

Yüz Dolgusu ile Ameliyatsız Estetik

Acısız, tekrarlanabilir ve ulaşılabilir uygulamalarda kullanılan hyalüronik asit; medikal estetik malzemesi olarak gösteriliyor. En dikkat çeken özelliği ise anti-aging'de, geniş bir uygulama alanına sahip olması...
Devamını Oku

Dolgu İle Dudak Estetiği

Kadınların büyük bir ilgiyle takip ettiği estetik prosedürlerden olan dudak dolgu uygulaması, uygulama şekli, süresi ve uygulamanın güvenirliliği ile ilgili birçok konuda, kulaktan kulağa yayılan hikayeler bazen gerçek dışı bilgiler içerebiliyor ve tedirginliğe neden oluyor.
Devamını Oku

Alın Çizgilerine Botoks ve Dolgu Uygulaması

Alnınızı kullanarak kendinizi ifade ettiğiniz tüm o anları düşünün… Meraklarınız, şaşkınlıklarınız, düşünceli halleriniz hatta kızgınlıklarınız alnınızda zaman içinde yatay ve dikey çizgilerin oluşmasına neden olur. Botoks ve dolgu tedavilerini alın bölgesinde uygulayarak bu bölgede oluşmuş çizgi ve çökmeleri azaltabilir veya tümüyle engelleyebiliriz.
Devamını Oku

Yüzdeki Çizgiler Nasıl Giderilir?

Yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, yer çekimi, sürekli tekrarlanan mimik hareketleri, yorgunluk gibi nedenlerin hepsi kırışıklıkları artırır ve artan kırışıklıklar kişiyi yorgun, yıpranmış ve mutsuz gösterebilir.
Devamını Oku

Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Yaşlanmanın ilk belirtileri olan kırışıklıklar genellikle cilt altı yağ ve bağ dokusunun azalması ile meydana gelir. Yaşlanma ve buna bağlı kırışıkların oluşmasının engellenmesi, yüz mimiklerini yoğun kullananların alın ve göz çevresi etrafındaki çizgilerinin azaltılması
Devamını Oku

Dolgu ve Botoks ile Yüz Estetiği

Farkında değiliz ama her yıl kırışıklıklarımıza yenileri ekleniyor. Yaşla beraber kontur kaybı, derinleşen mimik çizgileri gibi estetik sorunlar baş gösteriyor. Özellikle hassas göz çevresi, alın, kaş arası ve dekolte bölgesinde yeni çizgiler başlıyor ayrıca yağ hücreleri boyutlarında ve işlevinde azamalar, kemik ve kollajen kayıpları meydana geliyor.
Devamını Oku

Enjeksiyonla Kırışıklık Tedavisi

Yaşlanmayla birlikte yüzde oluşan yüzeysel ve orta derece kırışıklıklarda botoks ve dolgu uygulamaları birlikte yer alıyor. Botoks uygulaması kırışıklıkları azaltır ancak sonuçlar kalıcı değildir ve gerektikçe tekrarlanmalıdır.
Devamını Oku

Yüz Estetiği Dolgusu

Zamanın etkisiyle beraber yüzde meydana gelen ince çizgi, derin kırışıklık, oluk, çukurluk ve çökme gibi deformasyonlar, günümüzde birçok kişinin, özellikle de kadınların estetik operasyonlar ile düzeltmek istediği kusurlardır. Bu deformasyonların herhangi bir cerrahi işleme başvurmadan sadece enjeksiyon yolu ile düzeltilebilmesini sağlayan "dermal dolgular" hızla popüler olmuşlardır.
Devamını Oku

Yüz Dolgusu

Dolgu enjeksiyonları, cilt güzelleştirme ve yüzde yaşla oluşan problemlerin giderilmesinde kullanılan medikal estetik girişimlerden birisidir. Kırışıklıkları, çökmeleri tedavi ederken cildin daha iyi şartlarda yeniden canlanmasını, yenilenmesini ve ışıltı kazanmasını sağlar. Bu amaçla dünyada en yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, hayvansal kaynaklı olmayan ve kalıcı olmayan hyalüronik asittir.
Devamını Oku

Alın Dolgusu

Alın çizgilerine dolgu, alında oluşan mimik çizgileri ya da yaşla doğru orantılı olarak derinleşen çizgileri yok etmede kullanılan bir yöntemdir. Minik dozlarla uygulanır ve ameliyatsız olarak en çok tercih edilen güzellik yöntemlerinden biridir. Bu işlemde çok küçük iğneler vasıtasıyla cilt içine hyalüronik asit enjekte edilir. Kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 9-18 ay kadardır. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer.
Devamını Oku

Yanak ve Elmacık Kemiği Bölgesi Dolgusu

Yaşlanmanın etkisiyle gevşeyen bağ dokusu ve azalan cilt altı yağ dokusu, yerçekimine artık karşı koyamaz. Yüz, yorgun ve yaşlı görünür, hatlar silikleşir ki bu da istenmeyen bir imaj ortaya çıkarır.
Devamını Oku

Çene Dolgusu

Çene yüzümüzün en altında bulunan yüz ile boyun arasındaki en önemli bağlantıdır. Yüz güzelliği ve estetik yüz hatları için çene, unutulmaması gereken önemli bir bölgedir. Çene ucu da aynı burun gibi yüzün diğer bölgeleriyle orantılı ve uyumlu olmalıdır. Küçük çene, kişinin özellikle yandan görüntüsünü olumsuz yönde etkiler. Burun ve çene ucu  görüntü olarak birbirlerini dengelerler ve ahenk içinde olmalıdır.
Devamını Oku

Kaş Arası Dolgusu

Kaş arasında özellikle kaş çatmaya bağlı mimik hareketlerinin sık sık tekrarlanmasıyla, kasların sertleşmesi ve zamanla belirginleşen kırışıklar meydana gelir.
Devamını Oku

Dudak Dolgusu Hakkında

Dudaklar tarih boyunca kadınlarda güzelliğin simgesi olmuştur. Sosyal yaşam içinde dudakların belirginleştirilmesi, kozmetikler ile belirgin hale getirilmesi estetik ve feminen görünüm açısından oldukça önemlidir.
Devamını Oku

Dolgu Hakkında

Dolgu enjeksiyonu ile yüzün çeşitli bölgelerinde hafif çizgilerden, derin kırışıklıklara kadar sonuç almak ve lifting yapmak mümkün olabilir. Genellikle hyalüronik asit içeren bu maddelerle, yüzdeki kırışıklıklar ve çökmelerin içleri doldurularak tedavi edilebiliyor ve yüze germe efekti verilebiliyor. 
Devamını Oku

Göz Altı Çökmesi ve Çukur Tedavisi

Göz altı bölgesindeki bütün kusurlar için genel olarak "göz altı torbası" adı kullanılır ancak bu doğru değildir. Genellikle koyu halkalarla birlikte ortaya çıkan çukurlaşma, göz altı bölgesinde yağ kaybı nedeniyle oluşur ve çökük bir görünüm meydana gelir.
Devamını Oku

Göz Çevresi Gençliği İçin Işık Dolgusu

Yaşlanma, genetik ve dış etkenlerden dolayı göz altlarında oluşan koyu renkli halkalar, torbalar, şişlik, morluk ve çökme problemleri yüzünüze yorgun bir görünüm veriyor. Hassas yapısı nedeniyle bu bölgeye pek fazla müdahale yapılamıyordu. Göz çevresi sorunlarını en aza indiren ve tek seferde yardımcı olan dolgu olma özelliğine sahip olan dolgu; "gözaltı ışık dolgusu"
Devamını Oku

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz çevresini tedavi etmek için  özel olarak tasarlanmış doğal içeriklerle kombine edilmiş "göz altı ışık dolgusu" uygulaması ile göz altı çökme, halka ve morlukların tedavisi mümkündür. Otuzlu yaşlardan itibaren yaygın olarak göz altı halkaları oluşmaktadır. Düzensiz uyku, stres, yorgunluk, yatış pozisyonu bu durumu artırıcı unsurlardır.
Devamını Oku

Dolgu Botoks

Botoks ile birlikte dolgu maddesi uygulanabilir mi? Dolgunun botoks ile birlikte kullanılması, her ikisinin de etkisini artırdığından önerilir. Örneğin bazı kişilerde iki kaş arasında derin kaş çatma çizgileri vardır ve bu çizgiler kişiyi kızgın gösterir. Burada önce botoksla kası gevşetmek, ardından çizgi altına dolgu enjekte etmek uygun bir yaklaşımdır.
Devamını Oku

Doğal Görünümü Hedefleyen Sofistike Yaklaşımlar

Medikal estetik uzmanı Dr. Buket Yıldırım, ulthera ile ameliyatsız yüz germe, vshape ile v şeklinde yüz, hyalüronik asit dolgu maddeleri enjeksiyonu yöntemleri hakkında merak edilenleri açıklıyor.
Devamını Oku