Hem kadın hem de erkekler için vücut ve yüz bölgesindeki tüyler yıllardır süregelen bir estetik sorundur ve bununla mücadele etmek için birçok yöntem denenmiştir. Tüy dökücüler, ağda, jilet gibi yöntemler anlık çözüm sağlasa da uzun vadede sorunu daha kronik bir hale getirmekte ve zaman zaman dermatolojik sorunlara sebep olmaktadır. 

Tüm bu yöntemleri geride bırakan lazer epilasyon teknolojisi; kılı üreten kök hücreleri tahribata uğratarak sağlıklı ve kalıcı bir sonuç almaya imkan tanır. Kılın yapısındaki melanini hedef alan lazer epilasyonda amaç melanin tarafından lazer ışınının emilerek kılı üreten kök hücreleri tahribata uğratmaktadır. Bu açıdan bakıldığında siyah kıllar yani melanin maddesini yoğun içeren kıllar epilasyon tedavisinde daha başarılı ve hızlı sonuç verirler. 

Temelde lazer epilasyonda kullanılan 3 tip lazer vardır; bu anlamda başarılı bir tedavi için doğru lazer tipinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Hangi lazer teknolojisinin kişiye uygun olduğuna cilt ve kıl yapısını değerlendirerek hekim kontrolünde bir uzmanın karar vermesi başarıda kilit önem taşır. Burada başarı kadar yan etkileri ve olası uygulayıcı hatalarını da minimuma indirgemek son derece kritiktir.

Cynosure Elite+ , 755nm Alexandrite ve 1064 Nd:YAG dalga boylarını bir arada bulunduran bir lazer teknolojisidir.

 Bu teknolojinin en büyük özelliklerinden birisi de Zimmer Cryo6 hava soğutması ile son derece etkili olan seansların konforla gerçekleşmesini sağlamasıdır. Yıllardır alışılagelen’’ Alexandrite lazer can yakıcıdır’’ algısını bu güçlü soğutma mekanizması ile alt etmiştir.

 Kişiye özel ayarlanabilir farklı spot boyutları ile lazer taraması ihtiyaçlar doğrultusunda daha hızlı ve daha kontrollü gerçekleştirilir. 

Cynosure Elite+ ; Tüm cilt tiplerinde lazer epilasyon yaptırmaya uygun, 14-15 yaşından büyük herkese uygulanabilir.  Bu teknoloji epilasyon haricinde yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, kılcal damar tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Kıl yapıları ve kıl yoğunlukları her vücutta farklılık gösterir. Bunun yanı sıra cinsiyet ve hormonal farklılıklar da seans sayısını etkilediği için tedavilerde net bir seans sayısından bahsetmek doğru olmaz fakat genellikle 4-6 seanslık bir süreç lazer epilasyon tedavisi için yeterli olmaktadır. Seans aralıkları ise yüz bölgesinde ayda 1 kez olurken; vücut bölgesinde 6-8 hafta aralıklarla diyebiliriz. 

Bilindiği gibi yüz bölgesi lazer epilasyon söz konusu olduğunda en zor bölgelerin başında gelir ve birçok soru işaretini de kişilerde barındırır. Özellikle yüz bölgesi uygulamasında jilet kullanılmıyor olması, mesafeli atış ile başlık teması olmadan işlemin gerçekleşiyor olması hastalara hem konfor sağlamakta hem de kılların yayılma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.