Cilt dokusunun esnekliğinden kaynaklanan, göze hoş görünmeyen deri çatlakları birçok kadının ortak sorunu. Doğru strateji ile çatlakların görünümünü en aza indirmek mümkün olabiliyor. Henüz çatlakları yüzde yüz engelleyecek bir yöntem bulamamış olsak bile, çatlaklarla ortaya çıkan kızarıklığı gidermeye yardımcı olan, görünürlüklerini azaltan teknolojilere sahibiz.

Vücuttaki bulunan çatlak izleri ikiye ayrılır, kırmızı çatlaklar, beyaz çatlaklar olarak üzere. Kırmızı çatlaklar, taze izlerdir. Henüz oluşup, yüzeye çıkarlar, tedaviye çok daha çabuk ve kolay cevap verebilecek durumdadırlar. Bu izlerin kırmızılığı, oluşma safhasında çatlağın önüne çıkan kırmızı damarlardan kaynaklanır. Beyaz çatlaklar ise bir veya daha fazla yıldır ciltte olan çatlaklardır. Bazen de gümüş rengini alırlar.

Çatlaklar Neden Oluşur? 
Genetik olsa da çatlaklar aslında dermiste oluşan küçük gözyaşlarıdır. Derinin altındaki kas veya yağlar, derinin kendisinden daha hızlı büyüyüp genişlemeye başladığında çatlaklar oluşmaya başlar. Hamilelik gibi, gerilme ve çatlama dönemlerinde cildi nemli tutmak çatlağı önleyebilir.
• Kolajen değişiklikleri; Derinin altındaki doku gerildiğinde, kolajen dengesi bozulur ve çatlaklar yüzeye çıkmaya başlar.
• Doku değişiklikleri; Cilt dokusu, kolajen katmanlarından oluştuğu için çatlaklar deride problemlere yol açıp, yara izi benzeri izler bırakabilir. Sonuç olarak deri hassaslaşır veya incelir, ışık yansımaları izlerin beyaz görünmesine yol açar.
• Hormon bozukluğu; Çatlaklar ‘glukokortikoid’ hormonuyla da bağlantılıdır. Hamilelik döneminde hem hormonlar hem de kilo almanın etkisiyle karın, basen ve göğüslerde çatlak oluşumu ortaya çıkabilir. Koruyucu ürünlerle nemlendirerek, cildinizi esnemeyi hazırlamak, çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir. Bu hormon ergenlik, hamilelik, aşırı ağırlık egzersizi ve obezite dönemlerinde yükselir ve kolajenle elastin oluşumlarına etki eder.

Çatlaklar Önlenir Mi? 
Kilo değişimlerini sabit tutmak, doğum kontrol hapı gibi hormon tedavilerinden uzak durmak gerekir. Cildinizi mümkün olduğunca nemli tutmak da belli bir dereceye kadar yardım eder. C, E ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketin ve cildinize fırçayla masaj yapın. Artan kan dolaşımı da çatlakların oluşumunu engelleyebilir.

İki Çeşit Çatlak Vardır
Ciltteki çatlaklar dermis tabakasında oluşan ince yırtıklar şeklindedir. İlk oluşmaya başladığında kırmızı veya morumsu olarak görülürler zamanla solup beyaz ve grimsi bir hal alırlar. Çatlakları hangi seviyede oldukları büyük önem taşımaktadır. İlk zamanlarındaysa çatlakları cildin ölmesine sebep olmadıklarından ne kadar erken müdahale edilirse, rengi koyudan açığa dönmeden önce görünümünü azaltmayı başarabilirsiniz. Ancak ileri seviye bir veya daha fazla yıldır ciltte oluşan beyaz ve gümüş renge dönmüş çatlaklar ne kadar açık renk olursa, tedavileri o kadar zor olur.

Çatlakla Icon Lazer Tedavisi
Günümüzde çatlak tedavisinde etkili çözümünden biri olarak lazer tedavisi seçenekler arasındadır. Lazerin ışınları ile cildin kendini yenilemesi, kolajen üretiminde artış sağlamada etkilidir. Icon Lazerle çatlaklarınızın ne kadar koyu olduğuna göre ilk seansta itibaren incelme göremeye başlanıyor. Tedaviden sonra çatlakların görünümü iyileşmeye devam ediyor. Sonuçları görmeye başlamak bir ay veya daha fazla sürebilir. Icon lazer 4-6 seanslı tedavi protokolinde birinci seanstan sonrasında çatlak görünümünde incelmeler başlıyor.