Çatlak İzleri İçin Lazer Yapılabilir Mi?

Çatlak izleri için lazer yapılabilir mi? Bilgi verirmisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklar genellikle, ergenlik döneminde hormonal nedenlerle, hızlı uzama, kilo alıp verme gibi durumlarda oluşabilmektedirler. Çatlak aslında ciltte oluşan yara izinden başka bir şey değil ve tedavisi ancak bir dereceye kadar mümkündür. Çatlakları tamamen yok etmek zordur ancak görünümlerini iyileştirecek teknikler bulunmaktadır. Pembe ya da mor renkli çatlak izlerini lazer ile açmak mümkün olsa da hasarlı doku aynı kalacaktır. Icon lazer işlemi esnasında hafif yanma hissi ve hemen sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif ödem olabilir. Uygulama seanslar halinde uygulanır ortalama 15-20 dakika süren, 4 hafta aralıklarla şikâyetin durumuna göre 3 ile 4 seans planlanır.

Ergenliğimde hep kilolu biri oldum. Hormon hapları kullandım tiroidimde sorunlar vardı. Şşuan yaşım 30. cildim zamanla toparladı kilom oturdu. Bugibi durumlarla savaşırken farketmemişim çok fazla çatlak oldu bacaklarımda kalçamda basen kısmımda. Bunlar yüzünden şort mayo hiç birşey giyemiyorum.birazda olsa izler gidemezmi çatlak izleri için lazer yapılabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Icon lazer çatlaklarınız için bir çözüm olabilir. Ancak, çatlakların yeni veya eski olması, herhangi bir sistemik hastalığın veya ilaç kullanımının olması, kişinin deri yapısı, deri tipi, genetik özellikler hasta seçiminde önemli rol oynar. İşlem esnasında hafif yanma hissi ve hemen sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif ödem olabileceğini ve bunun gün boyunca sürebileceği akılda tutulmalıdır. Ancak bu etkiler lokal etkili kremler ve buz pedleriyle giderilebilir. İşlemden birkaç gün sonra ciltte hafiften orta dereceye kadar ince kabuklanmalar, ödem ve kızarıklık görülebilir ancak bu durum en geç 7-10 gün içinde sonlanır.

Bu zamana kadar çatlak problemim hiç olmamaıştı ama doğumdan sonra aldığım kilolardan mı artık hormonlardan mı bilmiyorum çatlaklarımla başım dertte. Ne kadar kremlesem nemlendirsem de düzelmediler. Artık son çare estetik dedim ve Ankara’da araştırmalara başladım. Çatlak izleri için lazer yapılabilir mi? Lazerle geçermi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlakların oluşumunun en önemli sebebi hormonal değişikliklere dayanıyor. Tabii ki mekanik etkiler (yer çekimi, kilo alıp verme vs.) zaten hali hazırda hormonal değişiklikler sonucunda oluşan çatlakların biraz daha derinleşmesine ve büyümesine vesile olur. Icon Lazer sistemi çatlakların görünümünün büyük bir oranda hafifletilmesine yardımcı oluyor. Icon lazerlerin etki mekanizması lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratmasıdır. Bu sütunlar halindeki ısı hasar alanlarına mikrotermal tedavi bölgeleri denir. Isı hasarı nedeniyle cilt tarafından yara olarak algılanan işlem, yara onarım mekanizmalarını tetikleyerek yeni kolajen sentezini başlatır. Yeni kolajen sentezinin bir sonucu olarak çatlak genişliğinde daralma, derinliğinde azalma, yüzeyde düzelme gözlenir. Icon Lazer teknolojisinde mikrotermal tedavi alanlarının etrafındaki deri alanı sağlam kalır dolayısıyla bu hasarı görmüş alanlar etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.

Son hamileliğimden sonra karın bölgmedeki çatlak izleri dahada arttı ve 5 yıldır bu izlerle yasıyorum güneşlenemiyorum,bikini ve mayo bile giyemiyorum.bu durumdan dolayı stres içindeyim.internette arastırdığıma göre çatlak izleri için ıcın lazer uygulanıyormus.ben bide size sormak istedim.çatlakalr için lazer yapılabilirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Icon lazer ile özellikle tedavisi güç olan doğum sonrası çatlaklar ve kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlakların tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. İşlemde lazer ışınları ile çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşturularak bu alanlardaki yeni kolajen üretimi sağlanmaktadır. Her cilt tipine uygulanabilen Icon lazerle; çatlakların yeni veya eski olmasına, kişinin cilt yapısına ve çatlakların derinliğine göre değişmekle birlikte %80 civarında iyileşme sağlanmaktadır. Seanslar ortalama 3-6 seans arasında değişmektedir. Fakat karın çatlakları için biraz daha fazla seans gerekebilmektedir.

Hocam iyi günler dilerim, bacak ve karındaki çatlaklarımdan şikayetçiyim.çatlak izlerine franksiyonel lazer yapılabilirmi?seans sayısı hakkında bilgi verirmisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Fraksiyonel lazer, kırışıklar, sivilce izleri, çatlak izleri ve cilt lekeleri gibi tedavisi zor olan sorunları düzelmek için kullanılan çok etkili bir lazer sistemidir. Fraksiyonel lazer, derinin üst ve alt tabakasını kontrollü bir şekilde zedeleyerek bölgedeki yeni kolajen oluşumunu tetiklemektedir. Böylece sorunlu dokunun yeniden iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olmaktadır. Ciltte kolajen sentezlenmesiyle birlikte çatlak genişliğinde ve derinliğinde azalma görülmektedir. Tedavide seans sayısı cilt yapısına ve çatlakların durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Kollarımdaki ve belimin iki yanındaki çatlak izleri için franksiyonel lazer tedavisini yaptırmak istiyorum.kliniğinizde bu tedavi yapılabilirmi??bu konuda bilgilendirmee yapabilirmisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Evet, kliniğimizde yapılmaktadır. Lazer tedavisi, günümüzde çatlak tedavisinde en çok tercih edilen ve en etkili yöntemdir. Icon lazer uygulamasında, lazer ışığının ısısı ile deride hasar yaratılmaktadır. Amaç ısı hasarının deri tarafından yara olarak algılanması ve hücrelerin onarım mekanizmalarını tetiklenmesidir. Böylece çatlak izlerinin bulunduğu hasarlı bölgede kolajen üretimi artacak ve çatlak izlerinin genişliğinde, derinliğinde azalma meydana gelecektir. Ortalama 3 ila 4 hafta aralıklarla 3 ila 6 seans yapılan bu işlem ile çatlak görünümü büyük bir oranda hafifletilebilmektedir.

vücudumun pek çok yeriinde çatlak izleri var . çatlaklar için franksiyoneel lazer yapılabilirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Evet, lazer sistemleri çatlaklar için en etkili ve hızlı tedavi yöntemlerinden biridir. Cilt yüzeyinin aşırı gerilmesi ve deri altı dokusunun buna adapte olamaması sonucunda oluşan çatlaklar için pek çok uygulama olmasına karşın en çok olumlu yanıt aldığımız tedavi Icon lazerdir. Fakat, çatlakları tamamen yok edebilecek bir tedavi bulunmamaktadır. Sadece görünümlerini hafifletebilir ya da çatlakların ilk zamanlarıysa eğer, kaybolmasını sağlayabiliriz.

Buket Hanım,cildimde göğsümde ve kalçamda nedenini bilmediğim dikine çatlak izleri oluştuu. Çatlaklara hangi tedaviyi uyguluyosunuz, acaba izler için lazer tedavisini önerir miisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hızlı büyüme, aşırı kilo alımı, ergenlik veya hamilelik döneminde ciltte çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bu deri çatlakları özellikle göğüs, basen, kalça ve karın bölgesinde oluşmaktadır. Çatlamış deri elastikiyetini kaybetmiştir ve cilt yüzeyinden derinleşerek ciltte ince çukurlar oluşturur. Çatlaklar ilk zamanlarda kırmızımsı veya kızarık görünümde iken zamanla solar ve beyaz-gri bir renge dönüşür. Size sorun yaratan bu izlerden kurtulmanın en etkili yöntemi Icon lazerdir. Çatlak izlerinin olduğu bölgede cilt altına yüzlerce odaklı mikro ışın gönderilerek dokuda kanallar oluşturuluyor ve tedaviden sonra dokular bu kanalların etrafını onarmaya başlayarak,
cildin kendini yenilemesini, kolajen üretiminde artışı sağlıyor. Çatlak tedavisinin ilk seansından itibaren ciltte sıkılaşma ve gerginlik oluşmaktadır ve buna bağlı olarakta ciltte oluşmuş çatlaklarda tedavinin etkisiyle zamanla azalma görülebilmektedir.

Kollarımda ve bacaklarımda meydana geln çatlak izleri için lazer yöntemi yapılabilir mi?hangi lazer uygulaması uygulanmakta?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak izlerinin tedavisinde günümüzde en sık tercih edilen yöntem fraksiyonel lazer uygulamasıdır. Kolajen miktarını artırarak cildin yenilenmesini sağlayan bu uygulama çatlak izlerinin %80 civarında iyileşmesini ve cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır. Icon Lazer tedavisi 3 hafta arayla yapılan 15 dakikalık 3-4 seanstan oluşmaktadır.

Karın ve basen bölgemde çok sayıda çatlak izleri var. kuzenim bu izler için lazer uygulandığını söyledi. çatlakalr için lazer yapılabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ciltte meydana gelen çatlaklar genellikle hormonal nedenlerle oluşmaktadır ve cilt görünümünde istenmeyen estetik kaygılara neden olabilmekte. Bu nedenle bu sorunu yaşayan çoğu kişi çatlaklardan kurtulmak ister. Kadınlarda en çok karın ve basen bölgelerinde görülmektedir. Çatlaklar ilk oluştuğu zamanlarda kırmızı renklidir ve zamanla renkleri açılır. Çatlaklarla ilgili en önemli sorun ciltteki esnek liflerin hasar görmesi ve onarılmalarının zor olması. Günümüzde çatlak izlerinin tedavisinde her cilt tipine uygulanabilen ve çatlak izlerinin büyük oranda azalmasını sağlayan Icon lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Çatlak izleri daha kırmızıyken bu uygulamayı yaptırırsanız tedaviden daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu nedenle izlerin ne zaman oluştuğunun bilinmesi önemlidir.

Hocam sizden çatlak izlerim için tedavi almak istiyorum.Ben daha önce bir çok şey denedim hem selülit hem çatlak izleri için.İnanın selülitlerim geçti ama çatlaklar bana mısın demedi.Son çare lazer yaptır diyor arkadaslarım. Lazer yapılabilirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlaklarının tedavisinde en yeni yöntemlerden biri Icon lazerle tedavisi. Bu sistemler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasına (dermis) etki eden sistemlerdir. Çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşur ve bu alanlarda yeni kollajen ve epidermis oluşumu meydana gelir. Her cilt tipine uygulanabilen, tüm deri çatlaklarında özellikle beyaz ve deforme olanlarda lazerle büyük oranda iyileşme sağlanmaktadır.

Hocam size sormak istediğim bir vbilgi var.Çatlak izleri için lazer yapılabilir mi ?Etkili olur mu ben 40 yaşındayım hatta 41 olacağım 2 ay sonra.Benim yaşımda yapılmasında sakınca varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklar vücutta en çok karın, üst bacakta, özellikle kalça ve basende görülmektedir. Renkleri ilk başta mor ilken daha sonra açık gri renge dönüşürler. Çoğu zaman kalıcı hal alıp kozmetik olarak rahatsız edici görüntü oluştururlar. Lazer tedavileri ile izleri büyük bir oranda gidermek mümkün. İhtiyaca göre berirlenecek seans sayıları, seans aralıkları en az 3-4 hafta olacak şekilde bir tedavi protokolü planlanabilir. Yaşınız uygun. Sağlıklı günler dilerim.

Doktor hanım geçmiyor ne yapsam da çatlaklarımdan kurtulamıyorum.Çatlak izleri için son çaer lazer yaptıracağım. Yapılabilir mi?aklımda cilt soyulursa belki geçerler diye düşündürüyor. Bilgi verebilirmisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Deri çatlaklarının tedavisinde birçok farklı yöntem (tretinoin içerikli tıbbi kremler, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon gibi) uygulanmakla birlikte bu yöntemlerin etkinlikleri oldukça sınırlıdır. Deri çatlaklarının tedavisinde fraksiyonel lazer sistemlerinden ve Icon lazerden oldukça iyi sonuçlar alabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki çatlakları tamamen yok edebilecek herhangi bir tedavi bulunmuyor. Ancak görünümlerini hafifletmek mümkün olabiliyor.

Merhaba 32 yaşında sporuma özen gösteren bir erkeğim. Çatlakların, sadece bayanlarda olacağını tahmin ediyordum ama malesef ki benim de bel bölgemde ve diz kapağımın arka tarafında boyuna çizgiler şeklinde çatlaklarım var. Tenim koyulaştığında krem rengi gibi parlıyorlar hatta. Lazere karşı biri değilim o yüzden bu çatlak izlerine lazer yapılabilir mi, sonucundan memnum kalır mıyım acaba?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Normal bir cilt, %80 kolajen ve %4 elastinden oluşan lif gözenekli bir ağ yapısına sahiptir. Cilt yapısında bulunan elastinin görevi, cilde esnekliğini veren ve gerilmesini mümkün kılan proteindir. Elastin lifleri hasar gördüğünde cilt çatlakları ortaya çıkar. Bu durum cinsiyet farketmeksizin oluşabilir. Çatlaklar oluşum aşamasındayken, yani pembemsi tondayken tamamen tedavisi mümkündür. Ancak rengi sedef rengine dönmeye başlayınca tedavi daha uzun sürer ve başarı şansı düşer. Bunun için en etkili yöntem Icon Lazer tedavisidir. Bu tedavide 3 hafta aralıklarla lazer ışını, çatlaklı bölgedeki kolajen sentezini başlatarak, deriyi yeniden canlandırır.

Verdiğim kilolar yüzünden göğüslerime kadar çatlaklar oluştu. Öncesinde bu durumun farkına varıp bilinçli hareket edemedim, önlem alıp yağlar veya kremler kullanabilirdim ama aklıma hiç gelmedi. Çatlak izleri için lazer ypıldığını duyduğum günden beri çatlakların geçeceği konusunda umutluyum, bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz, lazer yapılabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak oluşumlarının en yaygın sebebi, kilo alıp vermedeki dengesizlikleri gösterebiliriz. Çünkü, kilo alındığında vücut gerilir ve kontrolsüz bir şekilde kilo kaybı durumunda da vücutta çatlamalar oluşur. Vücut çatlaklarının ilk evresi pembemsi ince damar uzantısı olarak gözlemlenir. Önemli olan bu evrede tedaviyi olmaktır. Ama yine de çatlaklar beyaz yada sedefli renk aşamasına geldiğinde de tedavisi mümkündür. Yapılan lazer tedavisi ile çatlaklarda 4-5 seeans sonunda büyük oranda azalma sağlanabilir.

Ben açık tenli bir bayanım, beyaz çatlak izlerim normalde belli olmuyor ama güneşe çıktığım anda resmen parlıyorlar. Var mı bir çözümü, bu çatlak izlerine lazer tedavisi yapılabilir mi? yaz gelmeden çözüm bulmak istiyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklar; vücut geliştirme çalışanların omuz kısımlarında, ergenlik döneminde ani gelişen vücut bölgelerinde, hızla kilo alanlarda ve hamile bayanların karın veya göğüslerinde oluşabilir. Çatlaklar, oluşum aşamasındayken tamamen tedavisi mümkündür. Ancak rengi sedef rengine dönmeye başlayınca tedavi daha uzun sürer ve başarı şansı düşer. En etkili yöntem lazer tedavisidir. Beyaz çatlaklar, açık tenli kişilerde çok belirgin olmasa da ilerlememesi adına uyguladığımız Icon Lazer ile bu izlerinizden büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz. Böylelikle güneşe de gönül rahatlığı ile çıkablirsiniz.

Ergenlik dönemimde çok fazla kilo alıp vermedim. Buna rağmen bacaklarımda ve göğüslerimde kırmızı renkte çatlaklar oluştu. O evrede eczaneden aldığım çatlak kremini aldım, rengi açıldı ama bu defa da beyaz çizgiler şeklinde olmaya başladı. çatlak izlerinin geçmesinde lazer yapılabilir mi yoksa ben bunlarla ömür boyu yaşamaya devam mı edeceğim. Bi çare arıyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlakların oluşması, sadece kilo ile alakalı değildir. Genetik faktörler, dış etmenler de vücudumuzda deformasyonlara sebep verebilir. Kullanılan kremler de çoğu zaman istenilen en iyi sonuca götürmeyebilir. FDA onaylı Icon Lazer ile cildin hem üst hem de alt katmanına etki ederek yeni kolajenler oluşturur böylece cilt kendini yeniler. Beyaz çatlakları, 4-5 seans sonrasında %50-70 oranında yok edebilmekte.

Merhaba, 2 yıl kadar vücut çalışmaya gitmiştim. o evrede vücudumda herhangi bir şikayet olmadı ama sporu bıraktıktan sonra diz kapağımın arka tarafında basen bölgemde kollarımda çatlaklar oldu hep. Sonra yeniden başladım spora ama o izler hala var. Spordaki arkadaşımdan çatlak izleri için lazer tedavisi olduğunu duydm. Bu ne kadar doğru? Yapılabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Her ne kadar düzensiz şekilde kilo alıp verme sonrasında çatlaklar oluşsa da, düzenli yapılan spor sonrasında da çatlakların oluşması muhtemeldir. Icon Lazer ile bu şikayetinizden yüksek oranda kurtulmanız mümkün. Üstelik bu tedavi sosyal yaşantınızı da aksatmayacağı için, tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Yaklaşık olarak 30 kilo verdim,buna rağmen vücudumda sarkmalar oluşmadı ama biçok yerimde çatlaklar oluştu. yazın bikini giydiğimde bütün çatlaklarım ortaya çıkacağı için şimdiden bunalıma girdim. çatlaklarım pembemsi tonlarda bu da beni daha da çok korkutuyor.Bu catlak izleri için kremler haricinde lazer yapılabilir mi? Yaza kdar kurtulmak istiyorum bu durumdan.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Pembemsi yada kırmızı renkli vücut çatlakları için uygulanan Icon Lazer, FDA (Food and Drug Administration) onayına sahip güvenli, etkili, acısız ve ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Yeni kolajen ve elastin liflerinin yapımı ile cilt yüzeyine yakın kırmızı renkli kılcal damarların görünümünü hafifletir. 3-4 seans neticesinde çatlak görünümünde azalma mümkün olabilmekte.

Çatlaklar için en etkili lazer tedavisi ve ne sıklıkla yaptırmak gerektiğini söyler misiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Günümüzde çatlak tedavisinde etkili çözümünden biri olarak lazer tedavisi seçenekler arasındadır. Lazerin ışınları ile cildin kendini yenilemesi, kolajen üretiminde artış sağlamada etkilidir. Icon Lazerle çatlaklarınızın ne kadar koyu olduğuna göre ilk seansta itibaren incelme göremeye başlanıyor. Tedaviden sonra çatlakların görünümü iyileşmeye devam ediyor. Sonuçları görmeye başlamak bir ay veya daha fazla sürebilir. Icon lazer 4-6 seanslı tedavi protokolinde birinci seanstan sonrasında çatlak görünümünde incelmeler başlıyor.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar