Jawline dolgusu, çene çizgisini belirginleştirmek ve çene konturunu güzelleştirmek isteyen erkek ve kadınlar için oldukça popüler olan cerrahi olmayan bir seçenektir. Çene ve çene çizgisi, yüzünüzü şekillendirmede ve yüz özelliklerinizi çerçevelemede çok önemli bir rol oynar.

Erkeklerde güçlü görünen, belirgin kare bir çene arzu edilirken, çekici ve kadınsı bir yüz ise, genellikle yumuşak ve yuvarlak bir çene çizgisi ve çene hattı ile elde edilebilir.

Çene dolgusu, yani jawline şekillendirme, yüzü inceltebilir, çökük görünen çeneyi düzeltebilir, çene hacmini belirginleştirebilir, yüz ifadenize denge kazandırabilir ve ameliyat gerektirmeden daha kadınsı, erkeksi veya genç bir profil elde etmenizi sağlayabilir.

Çene dolgusu ile yapılan cerrahi olmayan çene çizgisi şekillendirmede, yaşlanma belirtilerini iyileştirmek ve estetik açıdan daha çekici bir çene hattı elde etmek için enjekte edilebilir tedavilerin bir karışımı kullanır.

Hem erkekler hem de kadınlar çene çizgisi şekillendirme arayışındadır, ancak genellikle farklı sonuçlar göz önünde bulundurulur. Kadınlar, prosedürün yüzü inceltme veya belirgin bir çene çizgisini elde etme eğilimindedir. Öte yandan, erkekler genellikle daha güçlü, daha keskin bir çene çizgisini isterler. İhtiyacınız ne olursa olsun, size uygun bir çözüm özelleştirebilmek mümkündür.

 

Hastaların çene dolgusu yaptırarak çene çizgisini belirginleştirmek istemelerinin başlıca sebepleri:

 

Hatları belirgin olmayan çene çizgisini tanımlayarak daha belirgin bir çene hattı elde etmek,

Yaşlanma nedeniyle yapısal desteğini kaybetmiş çeneye hacim kazandırmak,

Jawline olarak da adlandırılan çeneden kulağa kadar uzanan hattın görünümünü 

belirginleştirmek,

Çene çizgisindeki asimetrileri gidermek olarak sıralanabilir.

 

Çene yüzümüzün en altında bulunan yüz ile boyun arasındaki en önemli bağlantıdır. Yüz güzelliği ve estetik yüz hatları için çene, unutulmaması gereken önemli bir bölgedir. Çene ucu da aynı burun gibi yüzün diğer bölgeleriyle orantılı ve uyumlu olmalıdır. Küçük çene, kişinin özellikle yandan görüntüsünü olumsuz yönde etkiler. Burun ve çene ucu  görüntü olarak birbirlerini dengelerler ve ahenk içinde olmalıdırlar.

Çenenin geride olması burnun daha büyük ve çıkıntılı görünmesine yol açar. Çene estetiklerinde yüz estetiğinde olduğu gibi hyalüronik asit içeren dolgu uygulamaları sık başvurulan yöntemler arasındadır. Çene dolgusu işlemi ile mevcut çenenin daha önde görünmesi sağlanabilir ya da çene ucu belirginleştirilebilir.   

Dolgu işlemi ile çene estetiği, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat olmasında tıbbi nedenlerle sakınca olan kişiler için kolay ve uygun bir seçimdir.                                                                                                              

Etkisi 18 ila 24 ay kadar sürebilmektedir. Protez ya da ameliyat gibi operasyonlardan kaçınanların sık uyguladığı işlemlerdendir. Çene konturunun belirginleştirilmesinde etkin olarak sonuç veren çene dolgusu işlemi ortalama 15-20 dakikada gerçekleştirilen bir uygulamadır. Sonuçlar derhal görülür.