Dudak Dolgusu

Dudaklar bazen doğuştan ince yapılıdır, bazen de yaşlandıkça incelir ve dolgunluğunu kaybeder. 

Dudakları biçimlendirmek ve kalınlaştırmak için uygulanan dudak estetiği için iyi sonuç veren bir uygulama; Hyalüronik asit içeren dolgu maddesi ile yapılmaktadır. Hyalüronik asit, vücut dokularında bulunan mevcut yapı taşlarından biridir. Vücutta zaten bulunan bir madde olduğu için, hyalüronik asit enjeksiyonları genellikle istenmeyen reaksiyonlara sebep olmaz.

Dudak dolgunlaştırma uygulaması ortalama 15-20 dakika sürer. Dolgu maddesi çok ince bir iğneyle cildin içine enjekte edilir. Uygulama yapılmadan önce dudak bölgesine anestezik krem uygulanır. Kişi, uygulama sonrası günlük hayatına dönebilir. İlk kez uygulanıyorsa 2 hafta sonra tamamlayıcı bir uygulama daha gerekebilir. Kalıcılık süresi dolgunun konsantrasyonu ve kişinin cilt yapısına göre ortalama 6-12 aydır.

Hyalüronik asitle yapılan dolgu işlemiyle ince dudak yapısı dolgunlaştırılır ve dudaklardaki asimetriler düzeltilebilir. Dudak konturü yeniden belirlenebilir, hacmi artırılabilir, dudak köşeleri doldurularak şekillendirilir ve nemlenmesi sağlanır. 

Dudak şeklinizi güzelleştirin

Dudaklar estetik görünüm ve fonksiyonel açıdan yüzümüzün önemli bir yapısıdır. Dudakları gösteren temel yapı, dudaklara rengini ve ıslaklığını veren mukoza denen kısımdır. Tüm dudak şekilleri çekicidir ancak bazılarının hafif, doğal görünümlü hacim artışına ihtiyacı varken, asimetrik dudakların da orantılanmak üzere hafif bir düzeltmeye ihtiyacı olabilir. Zaman içinde vücuttaki östrojen hormonu azalır ve dudaklar incelir. Dudak büyütme ya da diğer adıyla dudak kalınlaştırma işlemleri, dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen dudaklarını güçlendirmek isteyenlerce tercih edilir.

Dudak büyütme ve kalınlaştırma için önemli bir uygulama da dolgu maddeleridir. Günümüzde en çok hyalüronik asit içeren ürünler kullanılır. Hyalüronik asit dolgu maddeleri ince dudaklara dolgunluk kazandırır. Dudak büyütülmesi tedavileri kişinin dudaklarının hacmini, yapısını, şeklini ve dudak çevresinin belirginleşmesini sağlar.

Hyalüronik asit dolgu maddesi, dudak büyütmek için ince bir iğne kullanılarak cilt altına enjekte edilen akışkan bir jeldir. Anestezik kremle dudaklar uyuşturulur. Dolgu maddelerinin kalıcılığı, kullanılan ürüne göre değişse de ortalama 6-12 ay arasında değişir. Bu madde, su tutucu özelliğinden dolayı cilde hacim verir ve sonrasında vücut tarafından metabolize edilerek etkisi sonlanır. Uygulanacak bölgeye ve hacim kaybının derecesine göre kullanılacak hyalüronik asit dolguları farklılık gösterir. Ağız köşesi arasında kalan hafif kıvrımlarda ve dudak hacimlendirmesinde daha yoğun dolgu maddeleri tercih edilir.

Dudakların dolgun, hacimli, belirgin kontürleri olan gösterişli hale getirilmesi dolgu maddeleri ile mümkün olmaktadır. Dudak dolgu maddesi uygulamalarında genetik yapının çok bozulmayacağı, hacim, dolgunluk artışı ve dudak çizgilerinin belirginleşeceği unutulmamalıdır.

Üst dudağın orta kısmını burun ile birleştiren iki çizgiye filtrum adı verilir. Bu iki paralel kabarık çizgiye yapılacak dudak dolgusu uygulaması ile dudaklara daha estetik, feminen ve çekici görünüm sağlanabilir. Üst dudağın orta kısmındaki "V" şeklindeki kavis de (cupidis bow) dolgu maddeleri ile belirginleştirilerek, estetik dudak görünümü oluşturulabilir.

Nasıl Uygulanır?
Dudak dolgu uygulaması hekimin muayenesi ile başlar, muayenede dudakların yüz içersindeki konumu, dolgu sonrası görünümü değerlendirilir. Dudak bölgesine anestezi uygulanır. Dudak dolgu maddeleri çok ince iğneler ile dudak içersine enjektörle yapılır. Uygulama yaklaşık 20-30 dakika sürer. Uygulama sonrası kişi önerilerle günlük hayatına dönebilir.

Kalıcılığı ne kadar sürer?
Dudak dolgunlaştırması amacıyla kullanılan çok sayıda dolgu maddesi mevcuttur. Dudak dolgusunun kalıcılığı kullanılan maddelere bağlı olarak değişir. Dünyada sıklıkla dudak dolgu maddesi olarak Hyalüronik asit tercih edilir. Bu dolgu maddesinin kalıcılığı 8-12 ay civarındadır. Kullanılan bazı dolgu maddeleri ile dudak dolgusu kalıcılığı 2-5 yıla kadar uzayabilir.

Yan Etkileri
Dudak dolgu maddesi uygulaması bir enjeksiyon uygulamasıdır, bu yaklaşımla enjeksiyonlu işlemlerde görülebilen yan etkilerle karşılaşılabilir. Uygulama bölgesinde ödem, şişlik gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkiler kısa sürede ve ilave tedaviye gerek duyulmadan iyileşecektir.

Uygulama Sonrası Öneriler
Dudak dolgu maddesi uygulama sonrası kişi sosyal hayatına hemen dönebilir, bunun yanında bazı uyarıların dikkate alınması gereklidir. Uygulama sonrasında dudaklarda belirginleşme ve ödem oluşacaktır. Ödem ve şişlik 1-2 gün içersinde gerileyerek dudaklar normal görünümüne kavuşurlar. Uygulama sonrası 24 saat çok sıcak ve soğuk sıvı alınmaması, dudaklara çok sıcak ve soğuk temasından kaçınılması gerekir.

Dudak Dolgusu Neden ve Nasıl Popüler Oldu?

Dudak dolgusu, günümüzün en popüler cerrahi olmayan kozmetik prosedürleri arasında yer alıyor. Peki dudak dolgusu popülaritesini nasıl kazandı ve buraya nasıl geldik?
Devamını Oku

Dudak Dolgusunda Doğallıktan Ödün Vermeyin

Dudak dolgusunun oturması biraz zaman alıyor. Peki, onlar hakkında gerçekten ne biliyorsunuz ve sonuçlardan neler beklemelisiniz? Dudak dolguları; herkesin ilgisini çekmese de Türkiye Google aramalarında en çok aranan estetik terimlerden birisi.
Devamını Oku

Dolgu İle Dudak Estetiği

Kadınların büyük bir ilgiyle takip ettiği estetik prosedürlerden olan dudak dolgu uygulaması, uygulama şekli, süresi ve uygulamanın güvenirliliği ile ilgili birçok konuda, kulaktan kulağa yayılan hikayeler bazen gerçek dışı bilgiler içerebiliyor ve tedirginliğe neden oluyor.
Devamını Oku

Kalıcı Dudak Dolgusu

Hyalüronik asit dolgunun sıklıkla uygulandığı yerlerden biri dudaklardır. Hyalüronik asit dolgu ile üst ve alt dudağa dolgu enjeksiyonları yapılarak hacimlendirip, belirginleştirilerek kontur oluşturmak veya şekillendirmek, ayrıca perioral (ağız çevresi) bölgedeki çizgilerin ve kırışıklıkları da giderebilen popüler olan estetik bir dolgu uygulama yöntemidir.
Devamını Oku

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı

Dudak ve dudak çevresi alanında kullanılan içeriği hyalüronik asit dolgular, dudağı dolgunlaştırabiliyor hem de alt ve üst dudak arasındaki asimetrileri giderebiliyor. Ayrıca dudak üstü sigara çizgilerini doldurmak ve dudak çevresini belirginleştirmek de mümkün. Yoğunluğuna göre dört ile oniki ay kadar kalan hiyalüronik asit dolguları insan dokusuyla uyumlu olduğu için bu süre sonunda eriyor.
Devamını Oku

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudaklar yüzümüzün estetik görünüşünde önemli rol oynuyor. Dolgun, diri, kırmızı dudaklar yıllarca kadınların çekiciliklerinin önemli unsuru olarak kabul edildi.
Devamını Oku

Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma işlemi; dudak kontörü belirginleştirme, dudak şekillendirme, dudak üstü ince barkod çizgileri, dudak kenarı sarkmasına bağlı alt doku güçlendirmesi ve asimetrilerin düzeltilmesinde kullanılıyor
Devamını Oku

Dudak Dolgusu Hakkında

Dudaklar tarih boyunca kadınlarda güzelliğin simgesi olmuştur. Sosyal yaşam içinde dudakların belirginleştirilmesi, kozmetikler ile belirgin hale getirilmesi estetik ve feminen görünüm açısından oldukça önemlidir.
Devamını Oku