Dudak Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik

Dudak dolgusu sonrası dudaklardaki şişlik ve ödem kalıcı olur mu, ne yapmak lazım?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgularının sonuçları dudağın yapısı, elastikiyeti, kişinin yaşı, dudağa enjekte edilen maddenin özelliği/kalitesine bağlı olarak değişir. Dudakların iç kısmına tatbik edilen hyalüronik asit bazlı dolgular 5 ila 6 ay boyunca kalıcılık sağlar ve bu yöntem oldukça güvenlidir. Dudaklarınıza yapılan işlemden sonra şişliklerin oluşması normaldir ve bunların inmesi için buz kompres yapılması ve uzman doktorunuzun önereceği bazı kremlerin kullanılması önem taşımaktadır. Şişliklerin yukarıda belirttiğim özelliklerin yanında normal şartlar altında 1 hafta içinde azalması beklenir. Eğer doktorunuzun önerilerine uymanıza rağmen ödem ve şişlikler geçmediyse doktorunuza mutlaka tekrar görünmenizi öneririz. Kendisine durumu anlatarak ortak bir çözüm geliştirebilirsiniz.

Arkadasım dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dudakları şişmiş ve ödem olmustu. Ben de şimdi düşünüyorum ama bu ödem ve şişlik ne kadar günde geçer merak ediyorum.???.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudaklarda; dudak dolgusu işleminden sonra, ödem ve morluk görülmesi normaldir. Genelde bir hafta-on gün sonra dudaklar normal haline döner. Tabii ödem bu süre içinde de giderek hafifleyecektir. Günde birkaç defa soğuk kompres yapmak ödemin daha çabuk inmesini sağlayabilir.

3 gün oldu dudak dolgusu yaptıralı. Fakat sağ üst bölgede 2-3 cmlik bir şişlik var. İçeriden de kırmızılık ve yanma var. Enfeksiyon olabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgusu sonrası ödem ve hassasiyet görülmesi normaldir. Bazı hastalarda enjeksiyona bağlı morluklar da görülebilir. Ancak tek bir bölgede sert bir şişlik olması, kırmızılık ve yanma gibi yan etkilere rastlanmaz. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.

dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik ne zaman geçer hocam?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgu uygulamasından sonra iğne giriş yerlerinde morarma, kısa süreli şişlik meydana gelebilir. Bu etkiler 2-3 gün içinde geriler

Merhaba hocam , aslında ben dudaklarımdan memnunum genel olarak.Sadece dudak üstünde hafif kırışıklıklarım var.Oraya müdahale ettirmişken dudaklarıma da biraz dolgu yaptırmak istiyorum.riskli midir?şişlik, yara, bere, ödem yaşanırmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak üzerindeki sigara çigileri, dudak mukozası, ağız köşesinden çeneye doğru inen çizgiler, nazolabial oluklar burun kenarından ağız köşesine inen oluklar, dudak dolgusu işleminin daha etkili görünebilmesi için ufak müdahaleler yaptığımız bazı alanlar. Hem sigara çizgileri hem de dudaklara birlikte müdahale etmek istemeniz çok yerinde. Bu bir bütünün parçalarıdır. İhtiyacınıza göre, dudak dolgusu yapılırken, perioral alandaki diğer kusurların da düzeltilmesi bütünü tamamlayarak daha doğal sonuçların alınmasını sağlayabilmekte. Işlemden sonra ödem ve şişlik olabilir geçicidir. Müdahalede bulunmamız gerekmez. Bir kaç gün içerisinde kaybolacaktır.

Buket Hnım merhaba, dudaklarım oldukça ince ve artık hem internette hem de çevremde çok güzel yapılmış dolgulu dudaklar görüyorum. Ben de yaptırmaya karar verdim. Iki sorum olacak,biri dolgu malzemesi olarak ne kullanıyorsunuz,diğeri de dolgudan sonra ödem, şişlik, yara kızarıklık çok olur mu?Cevaplandırabilirseniz çok sevinirim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgusu işleminde hyalüronik asit dolgusunu kullanıyorum. Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenli olması onu tercih edilir kılıyor. Hyalüronik asit içeren dolgular laboratuvar ortamında hazırlandığı için sterildir ve enfeksiyon riski yoktur. Alerjik reaksiyona yol açma olasılığı da çok düşüktür. İşlemden sonra şişlik ve bazı hastalarda ödem gözlenebilir. Bu normal ve beklediğimiz bir durumdur. Ortalama 4-5 günde iyileşmektedir.

Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum fakat endişem şu çok şişermi yani dolgunlaştırma işlemini kastetmiyorum ağrıdan dolayı dudaklarım çok şişip de ödem yaparmı bundan korkuyorum.Dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik olmaması için ne yapılabilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgusu işleminden sonra şişliği önlemek adına operasyondan sonra en az iki saat kadar bir şey yiyip içilmemesi faydalı olabilmekte. Ayrıca dudak balmı ya da ruj gibi kozmetik ürünlerinin de bu süreçte kullanılmamasında fayda vardır. Yine de dolgu esnasında iğne giren alanlarda şişlik oluşumu görülebilir. Endişelenecek bir durum yoktur, bu şişlikler geçicidir. Ancak şişliklerin enfeksiyon kapmamasına özen gösterilmelidir.

Dolgun dudaklarım olsun diye uzun araştırmalardan sonra hyalüronik asitli dudak dolgusu yaptırmaya karar verdim.Ancak aklım karışık.Sonrasında ödem ve şişlik oluyor mu bu nekadar zamanda gider?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgusu işlemi ardından, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar; şişlik ve morarma şeklinde meydana gelebilmektedir. Çok ciddi olamamakla birlikte dikkate alınması gereken bir durumdur. Özel bir müdahalede bulunulmaz çünkü beklenen bir durumdur. Hem ödem hem de şişlikler tehlikesi olmayan ufak yan etkilerdir. Ortalama 5 gün içerisinde ödem ve şişlik geçer.

Dudak dolgusu sonra topaklanmalar, sertlikler, ödem ve şişlikler oluyormuş bu doğru mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Tüm dudak dolgularında en sık rastlanan komplikasyon işlem sonrası şişlik ve morarmadır. Hyalüronik asit su tutucu özellikte olduğundan bu yan etkiler normaldir. Topaklanma ve yer yer sertlik olması gibi durumlara hyalüronik asit ile gerçekleştirilen ve kaliteli dolgularda hiç rastlamadım. Kullanılan ürün ve doktorun tecrübesi bu gibi komplikasyonların oluşmaması için çok önemlidir.

Dudak dolgusu sonrası oluşan ödem ve şişlik nasıl iner ?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dudak dolgusu sonrası, doktorunuzun verdiği kremleri kullanmaya özen göstermeniz, dolgunun ardından birkaç gün aşırı soğuk ve aşırı sıcak sudan uzak durmanız faydalı olacaktır. Şişkinliğin azalması yerine artması gibi bir sorun ile karşı karşıya iseniz herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak doktorunuzla görüşmenizde fayda görüyorum.

Dudaklardaki şekil bozukluğu ve incelikten kurtulmak için dudak dolgusu düşünüyorum. İşlem sonrasındaki ödem ve şişlikler çok şiddetli midir? Ne kadar sürede geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Dolgu işleminden sonra hafif bir şişlik ve morluk oluşabilir. Bu yan etkiler normaldir ve 2-3 gün içinde kaybolur. Bu süre zarfında aşırı soğuk ve aşırı sıcak sudan uzak durmanızda fayda olacaktır. Bunun dışına 2 ya da 3 gün içinde şişlik inecek ve dudaklarınız olması gereken dolgunluğuna kavuşacaktır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar