coolsculptingKilo verdiğiniz halde bir türlü kurtulamadığınız lokal fazlalıkları hedef alan Zeltiq, bölgesel yağlanma konusunda etkinliği kanıtlanmış bir sistemdir. Tek seans uygulanan Zeltiq CoolSculpting ile bölgesel fazlalıklardan kurtulmak, daha ince, daha çekici bir siluete kavuşmak mümkün.

Vücudun belli bölgelerindeki yağlanmaya karşı geliştirilmiş olan FDA onaylı sistem, herhangi bir ameliyat yapılmaksızın dondurarak yağ hücrelerini parçalar. Yurtdışında yapılan bilimsel bir çalışmada, çok fazla buzlu dondurma yiyen 3-5 yaş arasındaki çocukların yanaklarında çökme olduğu gözlenmiş. Aynı şekilde yapılan bir başka araştırmada, soğuğa maruz kalan jokeylerin bacaklarının öngörülemeyen biçimde inceldiği görülmüş.

Ve Boston General Hospital Hastanesi’nden Dr. R Rox Anderson ve Dr. Dieter Manstein, tüm bu gözlemlerden yola çıkarak yağ hücrelerini kontrollü biçimde düşük ısıya maruz bırakarak bölgesel incelme sağlanıp sağlanmayacağı üzerine çalışmalar yapmaya başlıyor. 2005 yılına gelindiğinde araştırmaya katılanlarda düşük ısının yağ hücrelerini kalıcı ve kontrollü biçimde yok ettiği belirleniyor. Söz konusu çalışmalar sonucunda geliştirilen Zeltiq CoolSculpting teknolojisi, ABD ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlanıyor. Sağlık alanında en prestijli merci kabul edilen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayına sahip olan sistem, bölgesel yağlar için soğuk şekillendirme sistemiyle çalışan ilk sistem olma özelliği taşıyor.

Nasıl etki eder?
Yağ kırma yöntemi olarak bilinen Zeltiq uygulamasında yağ hücreleri dondurularak yok edilir. Sistemin uygulandığı alanda, yağ hücrelerinin sıcaklığı sıfır dereceye kadar düşürülür ve kristalize olan yağ hücreleri metabolize olarak vücuttan atılır. Bölgesel fazlalığınızın olduğu yer belirlendikten sonra, o bölgeye cilt üstünde donma hasarı olmasını engelleyen özel jel pedler yerleştirilir. Yağlanmanın olduğu bölge hafif bir vakumla ile uygulama başlığının haznesi içine çekildikten sonra, yağ tabakasının bulunduğu alan kontrollü bir şekilde soğutularak yağ hücrelerinin ölmesine neden olan süreç başlatılır. Cryolipolysis teknolojisi ile soğutulan yağ hücreleri düşük ısılarda yaşayamadıkları için parçalanır ve bir süre sonra da karaciğer yardımıyla vücuttan atılırlar.

Hangi bölgelere uygulanır?
Uygulama öncesi herhangi bir hazırlığa ya da anestezik kreme ihtiyaç duyulmayan CoolSculpting tedavisi lokal fazlalıkların olduğu her bölgeye uygulanabilir. Love handle da denen belin yan kısımlarındaki fazlalıklar, çene altı, kollar, üst ve alt karın, bacaklar, göbek, kalça, sırt, sutyen altındaki katlar ve basen gibi tüm bölgesel fazlalıklarda etkili bir tedavidir. Her bölge için tek seans yeterlidir.

İşlem sırasında…
Uygulama yapılacak bölge veya bölgeler doktorunuz tarafından belirlendikten sonra, cilt üstüne koruyucu bir jel ped konur. Yağ fazlalığının olduğu bölge bir kapsülün içine vakumlanarak çekilir ve bir saat sürecek tedavi başlar. Tedavi sırasında cihaz, yağ hücrelerinin bulunduğu alanı kontrollü bir şekilde dondurur fizyolojik olarak cilt altı yağ dokusunu 4 derece ile -4 derece arasında değişen ısılarda soğutmak yağ hücrelerinde donma etkisi yaratır. Böylece yağ hücrelerinde programlanmış bir hücre ölümü süreci tetiklenmiş olur. Son derece konforlu bir tedavidir. Sadece işlemin ilk üç-dört dakikasında hasta vakumlama yüzünden bir sızı hissedilir. Uygulama sonrasında jel pedlerle korunan cilt yüzeyinde hafif bir kızarıklık dışında herhangi bir iz kalmaz. Cryolipolysis teknolojisi ile donan yağ hücrelerindeki değişim üç hafta içinde başlar.

Uygulama sonrası
Yağ hücrelerinin sıfır dereceye kadar dondurulduğu tedavi yaklaşık 35 dakika sürer ve tek bir seans yeterlidir. Uygulama sırasında ve sonrasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hassasiyet, kızarıklık ve hafif bir sızı görülmesi normaldir. Bunlar da tedaviden birkaç gün sonra tamamen geçer.

Donan yağ hücreleri
Zeltiq uygulanan bölgedeki incelme ancak iki hafta sonrasında görülmeye başlar. Tedavi edilen bölgede gözle görülür bir küçülme başlar. Bu etki ikinci ve üçüncü aylarda daha da belirgin bir hal alır. Uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin %20-%40 kadarı donarak ölür ve bu hücreler bir süre sonra metabolize olarak lenf sistemi ile vücuttan atılır. Bu teknoloji sayesinde hiçbir cerrahi işlem olmaksızın cilt altındaki yağ hücrelerine müdahale etmek mümkün.

Fark ne zaman görülür?
İşlem yapılan bölgedeki fark iki-üç hafta sonrasında görülmeye başlar. Ama tedavinin nihai etkisi için iki-üç ay geçmesi gerekir. İkinci aydan itibaren değişime uğrayan yağ hücreleri donarak ölür ve vücuttan atılmaya başlar. Kişiye göre değişmekle birlikte, gözle görünür sonuçlar genel olarak 2-3 ay arasında meydana gelir. Bölgesel yağ fazlalığının olduğu bölgedeki yağ hücrelerinin %20-%40 kadarı tamamen yok olduğu için işlemin etkisi kalıcıdır.