Hayatımız boyunca uğraştığımız ama çözüme kavuşmamış bölgesel yağlanmalar kadın, erkek hepimizin problemi haline gelmiştir. Sorun büyüdükçe bu alanda yeni teknolojik cihazlar gelişmektedir. Bu konuda etkili ve yaygın olarak kullanılan teknolojilerden birkaçı ise; Zeltiq CoolSculpting, VShape ve VelaShape yöntemleri.

Bölgesel yağlanmalardan diyet ve spor yapmanıza rağmen kurtulamıyorsanız ya da vücudunuzda sarkmalar oluştuysa Zeltiq CoolSculpting, VShape ve VelaShape yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. İncelme, zayıflama ve sıkılaşma gibi problemleri hedef alan yeni nesil uygulamalar daha kusursuz bir vücut için çalışıyor. Vücudunuzun her bölgesinin incelmesi için lokal problemlere yönelik savaş açan ekspres işlemler çok daha hızlı.

Bölgesel Yağlanma
Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir, ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Kilo artışına bağlı olarak meydan gelen yağlanma kişiden kişiye değişebilir. Deri altı yağ dokularımızda, yağ tabakalarını dikine kesen ve deriye uzanan bağ dokusu lifleri vardır. Bu liflerin arasında ve çevresinde yağ dokusu bulunmaktadır. Yağ tabakasının ve yağ hücrelerinin çapı ve yüksekliği ile bu liflerin uzunluğu aynı olduğu sürece herhangi bir sorun oluşmazken; çeşitli nedenlerle bu liflerin kısalması ya da kalınlaşması bölgesel yağlanma oluşumuna neden olur. Bu nedenle bazı kişilerin sadece basen ve bel bölgelerinde yağlanma gözlenirken bazı kişilerin tüm vücudu eşit miktarda kilo alır, zayıf kişilerde de görülebilir ancak kilolu kişilerde fazla kiloların vücuda yayılması ile birlikte bölgesel yağlanma, bacak, kalça, baldır gibi bölgelerde görülmeye başlar.

Vücudunuza istediğiniz şekli vermek istiyorsanız sağlıklı bir hayat tarzından daha fazlası gerekebilir Ancak sadece bu önlemlerle karın, bel, kalça, uyluk, diz gibi vücudun diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgelerinde istenilen sonuç alınamayabilir. Bölgesel yağlanma şikâyeti olan kişilerin, bu şikâyetlerinden kurtulmak için başvuracağı bazı “bölgesel incelme programları” bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda en yeni yöntemler ve teknolojik cihazlardan destek alarak daha iyi ve sağlıklı vücut ölçülerine sahip olmak aynı zamanda bu iyilik halini korumak mümkün olabilmektedir.

Bölgesel incelme programları
Bölgesel incelme tedavileri daha estetik ve sağlıklı bir görüntü için hedeflenen bölgelerdeki kiloların atılmasıdır. Bölgesel incelme tedavilerinde dirençli lokal yağ hücreleri için uygularsak hastanın daha sağlıklı görünmesini ve rahat hissetmesini sağlar. Kişide kilo problemi olmayabilir ya da kilo problemi sağlıklı beslenme ve spor programları ile çözümlenmiş olabilir. Fakat kilo sorunu yaşanmamasına rağmen bazı bölgelerde dirençli yağ dokuları bulunabilir. Bu yağ dokuları bölgesel fazlalık ve orantısızlık yaratır. Bu yağların atılması estetik görüntü için önemlidir. Bu nedenle bölgesel incelme gereklidir. Bölgesel incelme programları; vücudun, göbek, bel, basen bölgelerinde biriken yağların yok edilmesi için kullanılan yöntemlerdir. Orantılı, sıkı ve fit bir vücuda kavuşmak isteyen kişiler, bir uzmanın desteği ve bölgesel incelmeye özel cihazlar yardımıyla uygulayacakları bölgesel incelme programları ile, bu tür problemlerini azaltıp veya tamamen kurtularak daha ideal vücut ölçülerine kavuşabilmektedirler.

Teknolojinin gücü ile bölgesel incelme
Vücudunuzda bölgesel olarak birikmiş yağ fazlalıklarından, diyet ve spor yapmanıza rağmen kurtulamıyorsanız ya da vücudunuzda sarkmalar oluştuysa, Zeltiq CoolSculpting, VShape ve VelaShape yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Zeltiq CoolSculpting Yağların dondurulması şeklinde etki gösteren, sadece cilt altındaki yağ hücrelerini hedef alarak etki gösteriyor. Sistemin kontrollü soğutma mekanizması ile işlem yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlükleri bozuluyor. Düşük ısılara karşı duyarlı olan yağ hücreleri parçalanarak zaman içinde vücuttan doğal yollarla atılıyor. Yağ hücrelerinin ölümüne neden olan bu uygulama sayesinde hedef alınan bölgedeki yağ dokusunun yüzde 25-30 kadarı yok oluyor. Etkileri kalıcı olsa da devamında kilo kontrolüne özen gösterilmesini öneriyoruz. Bunun bölgesel fazlalıklar için tasarlandığı, zayıflama yöntemi olmadığı da unutulmamalı tabii. Dolayısıyla işlem için en uygun adaylar, ideal kilosuna yakın ancak basen, karın ya da kalçasındaki bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olanlar. İşlem sırasında bölgeye jel bir ped yerleştiriliyor. Cihazın aplikatörünün içine vakum ile birlikte yağ dokusu çekilerek, kontrollü soğutma işlemi başlatılıyor. Uygulama yapılan bölgede yoğun bir soğukluk hissediliyor. Bu his 5-10 dakika içinde geçerek tedavi edilen bölge hissizleşiyor. 1 saat süren işlemin ilk birkaç dakikasında bir rahatsızlık hissedilebiliyor. Sonrasında ise soğuğa bağlı olarak geçici bir his kaybı, kırmızılık, şişlik, morarma ve karıncalanma görülebiliyor. İşlem sayesinde kristalize olan yağ hücrelerinin bütünlükleri bozuluyor. Parçalanan yağ hücreleri zaman içinde vücuttan kalıcı olarak atılıyor. Sonuçlar işlemden 3 hafta sonra görülmeye başlanıyor, tam sonuca ise 2-3 ay sonra ulaşılıyor.

VShape Bölgesel zayıflama tedavisi, yağ hücrelerini parçalayarak sonuç alan güvenli ve ameliyatsız vücut şekillendirme tedavisidir. Hedeflenen bölgede kan damarları, sinir ve cilde zarar vermeden yağ hücresini parçalayan ve ayrıca cilt sıkılaşmasını sağlayan ağrısız, konforlu bir uygulamadır. İstenmeyen bölgesel yağlan sıvılaştırarak, vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Ultrason dalgası, seçilen vücut bölgesinde seçici olarak yağ hücrelerini hedefler ve kan damarı, sinirler gibi çevre dokulara zarar vermeden yağ hücrelerini kırar. Tedavi sırasında yağ hücre zarları parçalanır. Parçalanan yağlar, besinlerden gelen yağ gibi doğal metabolik yollarla karaciğer tarafından işlenir. VShape tedavisi karın, bel ve kalça bölgelerine uygulanır. Tek bir seansı yaklaşık 1-1,5 saat süren bir yöntemdir. Birer haftalık tedavi aralıklarıyla toplamda 6 hafta gibi bir sürede istenilen sonuca ulaşılabilir.

VelaShape Radyo frekanslı incelme teknolojisi ise ciltte oluşan portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Elos teknolojisine dayalı olarak tasarlanan VelaShape, dört ayrı sistemi bir arada kullanarak (radyo frekansı, infrared, vakum ve mekanik masaj) tedavi edilen vücut bölgesinde çapta küçülme ve cilt yüzeyinde daha düzgün bir görünüm sağlıyor. Portakal kabuğu görünümünü azaltan cihazlar kategorisinde FDA onaylı olan VelaShape, hem derin dokularda hem de cildin üst tabakalarında etki göstererek, yağ tabakalarında ve çapta ölçülebilir küçülmeler sağlıyor. VelaShape ile yapılan tedavi programları genelde 4-6 seanstan oluşuyor. On beş gün aralıklarla uygulanan seanslar uygulanan bölgeye göre 45-90 dakika sürüyor.