İstenmeyen tüylerde en etkili lazer sistemlerinden biri olan Alexandrite Lazer, başarı oranı %70-%95’lere varan bir tedavi olanağı sağlıyor.

Gerek kadınlar gerekse erkeklerde istenmeyen tüyler ciddi anlamda can sıkan ve çözüm aranan bir sorun adı üstünde “istenmeyen!” Bu tüylerden kurtulmak için hepimiz farklı yöntemlerden yardım alıyoruz. Tüy dökücü kremler, ağda, jilet ya da lazer epilasyon… Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yöntemler de gelişiyor ve hayat gittikçe kolaylaşıyor. Yakındığımız tüylerin vücudumuzda bazı işlevleri vardır. Aslında tüylerin en önemli görevi vücudun su ve ısı dengesini sağlamaktır. Estetik olarak onlardan kurtulmak istememiz doğal olsa da, kıl köklerinde bulunan küçük kasların, soğuk ortamlarda kasılarak tüylerimizi dik bir hale getirdiklerini böylece o bölgede enerji oluşmasına neden olduklarını dolayısıyla da ısı sağladıklarını biliyor muydunuz?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en sağlıklı ve hızlı yolu lazer epilasyondur: Lazerler kıl köküne enerji ileten makinelerdir. Lazer ışık sisteminde üretilen ışık, kıl köküne etki ederek kıl kökünü tahrip eder. Kıl kökünün büyürken üç evreden geçer: Aktif büyüme (kıl kökünün aktif olduğu dönem); dinlenme (biyolojik aktivenin durduğu kılın dökülme dönemi); gerileme (kıl kökünün gelişiminin durduğu dönem). Çevrede bulunan deri ve yumuşak dokulara zarar vermeden kıl köküne ulaşan lazer ışını, kıl kökünde bulunan renk hücreleri tarafından emilir ve bu ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürür. Oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip ederek yeni kıl uzamasına engel olur. Böylece aktif büyüme fazındaki kıllar yok edilmiş olmaktadır.

Epilasyonda kullanılan lazer sistemleri, vücut bölgesi, cilt tipi, cilt rengi, kıl yapısındaki farklılıklara en uygun cihaz kullanıldığında kılları kalıcı olarak yok etmede %70-%95 başarı oranına sahiptir. Lazer epilasyon tedavilerinde kullanılan sistemler arasında Elite+ Alexandrite, kıl rengi ve cilt rengi gibi belirleyici faktörler göz önüne alınarak farklı dalga boyları iminde de belirleyici bir öneme sahiptir.

Elite+ Alexandrite
Elite+ Alexandrite ve 1064 Nd:YAG dalga boylarını bir arada uygulaması, tüm cilt renklerinde güvenle kullanılabilen ve ince tüylerde etkili olan bir lazer sistemidir. Alexandrite lazerler açık ten ve koyu kıl tipine sahip kişilerde tercih edilirken. Nd:YAG lazerler özelliği ile koyu tenli ve bronz tenlerde ve yüz bölgesindeki kıllarda iyi sonuçları vermektedir. Cihazının yüksek soğutucu sistemi sayesinde acı duyulmaz, yüksek hasta konforu sunar. İşlem sonrası tüylerin yüzey üzerinden hemen uzaklaşması önemli kolaylık sağlar. Doğrudan kıl köküne ulaşan lazer ışını iyi sonuçlar verir. Lazer epilasyonda, cihazın uygulama yapılacak bölgeye göre seçilmesi önem taşıyor. Göz kapağı, göz çukuru ve göze çok yakın alanlar dışında tüm vücut bölgelerinde uygulanabilir. Lazer epilasyon güneş gören bölgelere yapıldığında yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Seans araları
Seansları en azından yüz bölgesi 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında seansın gerektirir. Kılların yoğunluğu ve kalınlığı her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 4-6 seansı yeterli olmaktadır.