Yaşlanma belirtisi olarak algılanan kırışıklık ve çizgiler yüzün hemen her bölgesinde görülebilir. Bu değişim, derideki üst tabakanın incelmesiyle beraber kaçınılmaz hale gelerek, zamanla derinleşir, cilt sıkılığını ve gençliğini kaybeder. Yüzdeki çizgiler büyük oranda genetik unsurlardan etkilense de, yaşam şartları ve çevresel faktörler sebebiyle erken yaşlarda da oluşabilir. Beslenme gibi koşullar ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak da bu etkiyi erkene çeken unsurlardandır.

Gözleri kısmak, gülümsemek veya deri elastikiyetinin kaybedilmesi, kollajen sentezinin azalması sonucu gibi pek çok farklı nedenle kırışıklıklar oturmaya ve yer etmeye başlıyor. Göz çevresinde, yüz hareketlerine bağlı olarak oluşan çizgi ve kırışıklık, alın boyunca uzanan çizgiler hoş olmayan bir görünüm oluştururlar. Ağız çevresindeki cilt daha hassastır ve genellikle çok çabuk yıpranır. Çok sık yapılan dudak hareketi, yemek-içmek, hatta fazla güneşe maruz kalmak, ince çizgilere neden olur. Bu görünümün nedeni ne olursa olsun daha az belirgin hale getirilmesi ve düzeltilmesi mümkün. Cildin her katmanındaki çizgiler ve kırışıklıklara savaş açarak, cilt yüzeyindeki çizgilerin ve derin kırışıkların görünümünün hafiflemesine yardımcı olan botoks, dolgu ve lazer ile bu çizgi ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür.

Botoks ile alın ve göz çevresindeki çizgileri yumuşatmak için kasların içine belli dozlarda iğneyle ilaç uygulanarak geçici olarak kasların hareketi durdurulmaktadır. Uygulama 10-15 dakika sürmektedir. İşlem yerlerine sürülen anestezik kremden 15-20 dakika sonra çok küçük iğnelerle yapıldığından rahatsızlık hissi az olmaktadır. işlemle kaslar daha az kasıldığından çizgi ve kırışıklıklar daha yumuşak bir görünüme kavuşuyor. İşlem sonrası hemen günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Kaslardaki gevşeme 3-6 ay kadar sürer, etkinin devamı için düzenli tekrar edilmesi gerekir. Uygulandıktan sonra etkisi 3-5 gün içinde ilerleyici bir şekilde artar 10-12 gün içinde belirginleşir.

Dolgu maddeleri, doku hacmini arttırmak, çizgileri açmak, derin kırışıklıkları doldurmak ve cildi daha genç göstermek için kullanılır. Dolgu maddelerinden en çok kullanılanı hyalüronik asit içeren ürünlerin su tutucu özelliğinden dolayı cilde hacim vermekte ve sonrasında vücut tarafından metabolize edilerek etkisi sonlandırılmaktadır. Kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmekte olup, yüzün her bölgesine uygulanabilmektedir. Göz ve ağız kenarları çizgilenmelerinde akışkanlığı fazla olan maddeler, alın kırışıklıkları, kaşların arası, burnun alt köşesi ve ağız köşesi arasında kalan derin kıvrımlarda ise akışkanlığı yoğun olan maddeler kullanılmaktadır.