Yüzdeki Kırışıklar İçin Botoks mu Dolgu mu?

Botoks ve dolgu kırışıklık tedavisinde uygulanıyor ama ikisinin arasındaki farkı nedir? Kırışıklara hangisi iyi gelir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Güzellik amacıyla yapılan dolgu ve botoks uygulamaları uzun zamandır hayatımızda. Fakat bu konuda doğru bilinen yanlışlar var. Yaşlılık izlerini gidermede botoks ve dolgu birbirinin alternatifi değil birbirinin tamamlayıcı etkili yöntemleridir. Botoks ‘Clostridium Botulinum’ adı verilen bakterinin toksininden elde ediliyor. Kaslarla sinirler arasındaki etkileşimi bloke ederek ciltte kırışıklıkların önlenmesini sağlıyor. Dolgu için kullanılan ‘hyalüronik asit’ vücuttaki bağ dokusunun ana yapı maddesidir. Kas yapışma bağlı kırışıklıklar için botoks, kas yapışma bağlı olmayanlar için dolgu kullanılır ve her ikisinin de kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Uygulamadan hemen sonra dolgunun etkisi görülebilir. 10 gün sonra şekil tam anlamıyla oturur. 6 ila 12 ay arasında etkisi sürer. Botoksun etkisi uygulama 7-10 gün sonunda görünmeye başlar 4 ila 6 ay süreyle etkinliği sürer. Botoks işlemi sonrasında enjeksiyon yapılan yerlerde kırmızı noktacıklar görülebilir. Nadiren hassasiyet, şişlik, morluk ve baş ağrısı olabilir. Dolgunun bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama yapılan bölgede şişlik, nadiren de olsa alerjik sorunlar ortaya çıkabilir. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesi önemlidir. Maddenin FDA onaylı bir marka olması ve uygulamayı yapan doktorun tecrübesi sorunların en az düzeyde olması açısından belirleyici. Her iki uygulama da çok ince iğneler kullanılarak ve acısız olarak 15-30 dakika arasında tamamlanıyor. Uygulama sonrasında sıcak duş, sauna, yüzme, koşu gibi aktivitelere birkaç gün ara verilmelidir.

Hocam selamlar, benim göz çevremde dudak üstümde ve yanaklarımda biraz kırışıklar var. Alnımdada var ama onlar çok derin değil ama yüzümü hareket ettirmesem de görünüyorlar. Acaba yüzdeki kırışıklar için botoks mu dolgu mu uygulasam daha iyi olur?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göz etrafındaki cilt dokusu oldukça narin ve ince bir yapıdadır. Bu sebeple bu noktalardaki kırışmalar erken yaşlarda başlayabilir. Göz altı kırışıklıkları ve genel olarak göz etrafındaki kırışıklıklar eğer kas hareketlerinin sebebiyle ortaya çıkan sorunlarsa botoks uygulaması yapılabilir. Alındaki ve kaş arası çizgilerde de Botoks enjeksiyonundan pozitif sonuçlar alabiliyoruz. Dudak üstündeki çizgiler genelde fazla mimik kullanımı veya sigara kullanımı sebebiyle oluşabiliyor. Yanak bölgesinde dolgu uygulamalarını daha çok hacim kayıplarında ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek istediğimizde tercih etmekteyiz. Yüzdeki kırışıklar için en iyi etkileri, botoks ve dolgu enjeksiyonlarının kombine uygulamaları sonucu elde edebiliyoruz.

Buket hanım merhaba, ben 45 yaşındayım. Cildim genel olarak çok kötü durumda değil sadece ağız kenarlarında hefif sarkmalar ve çizgiler var: göz çevremde ve alnımda da biraz çizgim var. Yüzdeki kırışıklıklar için botoks mu dolgu mu yaptırmak daha iyi olur?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır. Daha derin çizgilerin ve çökmelerin olduğu vakalarda dolgu enjeksiyonu daha etkili sonuçlar vermektedir. Yüzün alt bölgesindeki sarkma ve hacim kayıplarında dolgu, yüzün üst kısmı yani göz çevresi, alın, kaz ayakları gibi bölgelerde, kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünmesi için botoks enjeksiyonundan faydalanmaktayız.

Göz çevresi gibi alın gibi yerlerde biraz daha derin olmak üzere yüzün geneline yayılmış hafif kırışıklıklar için botoks mu dolgu mu yaptırmalı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks uygulamaları hastaya özgü. Herkesin mimik ifadesi, mimik kaslarının kuvveti birbirinden farklıdır. Bu nedenle, kırışıklık şekilleri farklı farklıdır. Dolguları ise, daha çok yüzde hacim kaybı olan bölgelerde tercih ediyoruz. Sonuç olarak yüzünüzü ve kırışıklıklarınızın durumunu görmeden botoks ya da dolgu olmalı demek pek mümkün değil. Bazen, sadece biri yeterli olabilirken, bazı durumlarda kombine uygulamalar yapabiliyoruz.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar