Her on kadından sekizinin ister zayıf ister kilolu olsun, selülitten şikayet ettiği bir gerçek. Kadınların çoğu bunu estetik bir problem olarak kabul etse de uzmanlar selülitin bir sağlık problemi olarak görülmesi gerektiğini ve tedavinin de buna uygun yapılmasını öneriyorlar. Çünkü selülitin giderilmesi için sağlık sorununun ortadan kaldırılması ve tekrar etmemesi için yapılması gerekenler var.

Selülit, östrojen hormonunun etkisiyle oluşabilen, aşırı ve dengesiz beslenme, kilo alımı ve hareketsizlik de devreye girdiğinde artan estetik bir sorun. Selülit, deride daha çok uyluk, basen ve kalçalarda görülen, portakal kabuğu görünümünde çukurcuklarla ortaya çıkan bir durum. Selüliti, yürüyüş, yüzme gibi hafif sporlar ve doğru tedavi yöntemleriyle kontrol altında tutmak mümkün.

Selülitin tipini ve derecesini test edin
Birçok kadının ortak sorunu olan selülit kişilere göre farklılık göstermekte ve farklı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Selülitin tipi ve uygun tedavi yöntemi belirlenerek kadınlarımızın estetik kaygılarına farklı yöntemlerle çözüm bulmak artık oldukça kolay. Selülit dolaşım ve hormanal problemlerden kaynaklı bir sorundur. Farklı tip dolaşım sistemlerinden kaynaklı olabilir. Diğer ikinci neden östrojen ve progesteron adlı dişilik hormonlarıdır. Bu hormonların etkisi ile dolaşım bozulmakta cilt altında su ve yağ tutulmaktadır. Selülit sorunundan kurtulmak için öncelikle selülitin ne düzeyde olduğunu belirlemek gerekir.

Birinci derece selülit portakal kabuğu olarak tanımlanan bu görüntü cildin sıkıştırılması halinde ortaya çıkar. İkinci derece selülit çoğunlukla ayakta duruşta ve bacak bacak üstüne atıldığında bacaklarda hareli bir görüntü oluşur, bu bölge sıkıştırıldığında bu portakal yüzeyi benzeri çukurlar daha da belirgin hale gelir. Üçüncü derece selülit otururken ve sıkıştırıldığında değil yatay pozisyonda da belirgindir.

Birçok nedeni var
Selülite neden olan faktörler arasında duruş ve oturuş bozukluklarından düz tabanlığa, kabızlıktan beslenme hatalarına kadar uzanan birtakım etkenler yer alıyor. Aslında selülit bir dolaşım ve hormonal problem. En büyük ikinci etken olarak gösterilen östrojen ve progesteron hormonlarının etkileri de cilt altında su ve tuz tutulmasına yol açtığından selülite neden olabiliyor. Dolayısıyla bu iki sağlık probleminin çözülmesi, istenilen sağlıklı ve estetik görünüme ulaşılmasında yöntemleri, alternatif tedavileri yardımcı oluyor.

Selülit için non-invazif teknolojiler
Selülit probleminin çözümünde non-invazif teknolojik yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Selülitsiz ve ince bacaklara kavuşmak için radyofrekansın kullanıldığı son teknolojik yöntemlerden biri olan VShape, cildi sıkılaştırıp bacakların çevresini inceltirken selülitli görümü de gideriyor. VelaShape gelişmiş bir mekanik masaj sistemi ve iki tür enerji kullanarak yapılan bir tedavidir ve birkaç seans sonrasında sonuçlar görülür.

Accent XL VShape Vücudun güzel görünmesi sadece zayıflığa bağlı değildir. Eğer cildiniz elastikiyetini kaybetmiş ve bağ dokuları zayıflamışsa selülit daha belirgin hale gelecektir. Radyo frekans ile çalışan Accent XL VShape sistemi, cilt altı dokusunu yüksek bir ısıya çıkararak cildin kendini onarma mekanizmasını uyarıyor. Böylece cilt altı bağ dokusu hücreleri daha fazla kolajen ve elastin üretmeye başlıyor. Sonuç: Daha sıkı ve diri bir cilt.

VelaShape bi-polar radyo frekansı (RF), kızıl ötesi enerjisi, negatif basınç ve doku manipülasyonu etkilerini içeren bir cihaz. Alınan sonuç, depolanan enerjinin metabolizmasını hızlandırıyor (lipoliz), lenfatik drenajı artırıyor, yağ hücrelerinin küçülmesini ve azalmasını sağıyor. VelaShape girinti ve çıkıntıları azaltırken bacak çevresini de küçülme, selülitli görünümü gözle görülür bir şekilde azalma ve uygulanan bölgeye çok daha sıkı bir görünüm kazandıran tedavidir. Sonuç: Uygulama yapılan bölge çapında küçülme ve cilt yüzeyinde düzgün görünüm.

Selülit tedavisinde mezoterapi
Selülitlerin giderilmesi amaçlı mezoterapide, cilde yağları eriten ve dolaşımı düzenleyen özel hazırlanmış maddeler enjekte edilir. Böylece selüliti oluşturan yağ hücreleri parçalanarak serbestleşip dolaşıma katılır. Portakal kabuğu görünümüne neden olan fibröz sert bağlar kopar. Kişiye özel diyet desteği, mezoterapi ile tekrar kullanılabilir duruma gelen yağ hücrelerinin enerjiye dönüştürülmesi ve sonuç olarak vücuttan atılmasını sağlar. Beraberinde sağlıklı beslenme ve egzersiz programı ile, cilt selülitlerden arınmış esnek ve pürüzsüz bir görünüm kazanır. Seans sayısı hastanın yaşı, selülitin derecesi ve mevcut kilosuna göre değişir. Yöntem selülitin en yoğun olduğu basen, kalça, bacak, karın vb. bölgelerine uygulanabilir. Tedavi sonrasında önemsenmeyecek morarmalar olabilir.