Yeni nesil iple yüz germe tekniği, yüz, boyun bölgesine uygulanabilen bir yöntemdir. Vücutta bir süre sonra eriyebilme özelliği olan ameliyat ipleriyle cildin yeniden yapılandırılması (kolajen sentezi, yeni damarlanma vb.) için cilt altına özel iğnelerle uygulanarak yenilenme, kırışıklıkların giderilmesi ve sarkmalara karşı etki gösteriyor. Ciltte ortalama olarak 8-10 ay kalan ipler eridikten sonra bile ortaya çıkan etki, önceki kırışıklık ve sarkma oranına bağlı olarak etkisini 2 yıl gösterebiliyor.

İşlemin yapılacağı bölgeye özel olarak üretilmiş farklı boy ve yapıda ipler kullanılmaktadır. İşlem bütün olarak cildin sıkılaşmasını, gençleşmesini ve hücre yenilenmesini sağlamış olur. İşlem sonrasında yüzdeki gözenekler sıkılaşmakta, cildin kalitesinde değişim yaşanmaktadır. Etkisi, bir yandan uygulanan iğneler tarafından, diğer yandan vücudun iplere reaksiyon olarak verdiği aksiyon mekanizması tarafından sağlanıyor. Bu reaksiyon, vücut tarafından anında algılanıp, biyolojik fibroblast, kollajen ve elastin üretiyor. Böylece lifting etkisi artmış oluyor.

Kimlere Uygulanabilir?
Yöntem; yüzünde sarkma olanlar. kırışıklık, alt göz kapaklarının altında kırışıklıklar olanlar, ağız/dudak çevresinde kırışıklık olanlar, çene altındaki ciltte sarkma şikayeti bulunanlara uygulanıyor.

Nasıl Yapılır?
Gereken bölgelerde işaretlenen noktalara, çok ince iğneler içerisine yerleştirilmiş PDO (polidioksanon) materyaline sahip ipler kullanılmakta. Polidioksanon (PDO) ‘dan yapılmış bu iplikler, sarkan cilt dokusunu kaldıran ve sıkılaştıran bir etki sağlar.

Bu tedavi minimal ve ameliyat gerektirmeyen bir prosedürdür. Lokal anestezi altında PDO iplikleri, cildin farklı katmanlarına keskin veya künt uçlu iğneler (kanüller) yoluyla sokulur. Takıldıktan sonra iplikler cildi sabitler ve yukarı doğru kaldırır. Fazla kısımları kesilir.

İplikler Cilde Nasıl Etki Eder?

Cilt Sıkılaştırma: İşlemden sonra cilt altına yerleştirilen ipler sayesinde, gerilen yüz hatları mikropirkülasyonu iyileştirmek için yeni kolajen ve kan damarları üretilir. Aynı zamanda PDO iplikleri; yağ dokusu sıkılaştırarak, cildin sıkılaşmasını, yüzün inceltmesi ve V şeklini almasını sağlar. Cilt altına yerleştirilen iplere reaksiyon olarak vücut, fibroblast ve büyüme faktörü içeren kolajen üretir. Böylece lifting etkisi artmış olur. Yaklaşık 30-60 dakika arasında süren ve lokal anesteziyle gerçekleştirilen uygulamanın sonucu ipler dokuları gererek ilk etkiler operasyon sonrası görülmeye başlıyor. Üç ay sonra nihai sonuç görülüyor ve etkisi 12-18 ay boyunca devam ediyor. İpler ise zaman içinde kendiliğinden eriyip kayboluyor.

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bu tedavi son derece güvenlidir. Örneğin, dolgu enjeksiyonları ile kıyaslanıldığı zaman, yan etkilerin daha hafif olduğu söylenebilir. PDO iplikleri cilt altına ameliyatla değil iğneler aracılığıyla yerleştirildiği ve 6-8 ay içinde emildiği için, enfeksiyon ve iplik kopması gibi geleneksel iple yüz germe işlemlerinde gerçekleşen yan etkilerin çoğu da en aza indirilmiş olur.

Kullanılan iplik tiplerine ve tedavi edilen bölgeye bağlı olarak morarma yaşanabilir. Bazı hastalarda morarma hiç yaşanmaz ve işlemden hemen sonra günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. İşlemden sonraki 3 gün kadar hafif şişlik ve ağrı yaşanabilir. 2 hafta kadar cildinizin gerildiği hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda, ciltte geçici olarak hafif çukurlaşmalar meydana gelebilir. Bu durum da birkaç gün içinde düzelir.