Hamilelik, Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Doğumdan sonra oluşan karın bölgesi çatlakları için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Doğum sonrası çatlaklar zor bir tedavi süreci gerektirdiği için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Günümüzde etkili olan yöntemlerden birisi de Icon Lazer sistemidir. Icon Lazer yönteminde amaç dermisteki kolajen ve elastif lifleri uyarmak, hasarlanmış olanları tamir etmek ve diğerlerinin de kalitesini artırmaktır. Icon lazer dermis tabakasına kadar ulaşabilen çok küçük ışıklar saçarak oradaki bağ dokusunda mikro düzeyde bir tahribata yol açar. Kontrollü bir hasar yaratarak yara iyileşme mekanizmalarını devreye sokar ve bu sayede o bölgede gelişmiş olan hasarı ortadan kaldırmaya çalışır. Açık ve pembe renkli çatlaklar henüz dolaşımın sağlam olduğunu gösterir. Bu durum tedavinin daha iyi sonuç vermesine olanak sağlar fakat gümüş rengi ve beyaza dönmüş çatlaklar daha az yüz güldürücüdür.

Ablam doğumdan sonra bunalıma girdi hem kilolalrından hem de vücudundaki çatlaklardan sürekli ağlıyor. Karnı bacakları hep çatlak oldu. Önceden ince değilse bile normal bir vücudu vardı.ne yapmalıyız ona yardım etmek istiyorum.hamilelik, doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer bir çözüm lütfen.teşekkürşer.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik çatlaklarının oluşmasında genlerin etkisi olsa da. Cilt esnekliği de önemli bir rol oynuyor. Gebelerin tamamı olmasa bile, büyük bir çoğunluğu çatlaklar ile karşılaşır. Bu çok normaldir. Öncelikle ablanızın doğum sonrası için psikolojik destek alması uygun olabilir. Ardından kilolar için de çatlaklar için de ihtiyacı olan tedavileri başlatmak mümkün. Bölgesel incelme için Coolsculpting sisteminden pozitif dönüşler alıyoruz. Düzenli beslenme ve sporla arzu edilen herhangi bir bölgede incelme sağlanabilmekte. Çatlaklar için ise Icon Lazer sisteminden faydalanıyoruz. Bu sistem ciltte minik sütunlar halinde ısı hasarı yaratıyor ve yeni kolajen sentezini tetikliyor. Böylece cildin kendisini yenilemesi mümkün olabiliyor. Sonuç olarak çatlakların görünümünde %40 ila 80 civarında bir azalma gözlenebiliyor.

ikizlerime doğum yaptıktan sonra vücudumda inanılmaz çatlaklar oluştu. İlk doğumumda hiç bu tarz sorunlar yaşamamıştım . bunun sebebi ikiz gebeliklerde sanırım hormonların daha çok salgılanması diye düşünüyorum. Hamilelik, doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer bir çaresi varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Icon lazer tedavisiyle çatlaklarda yüzde 40 ila 80 civarında azalma ve sıkılaşma yapabilmek mümkün. Icon lazerin etki mekanizması lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratmasıdır. Bu sütunlar halindeki ısı hasar alanlarına mikrotermal tedavi bölgeleri denir. Isı hasarı nedeniyle cilt tarafından yara olarak algılanan işlem, yara onarım mekanizmalarını tetikleyerek yeni kolajen sentezini başlatır.Böylece ciltte içten dışa bir iyileşme yaşanıyor ve çatlakların görünümleri hafifliyor. Seanslar ortalama 4 hafta aralıklarla 3 ila 6 seans arasında değişkenlik göstermektedir.

Hamileliğimden sonra oluşan çatlaklar için bir tedaviniz var mı hamilelik, doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer bir öneriniz varsa anlatabilirmisiniz? Teşekkür ederim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak oluşumunun nedeni; hormon seviyelerinde yaşanan artış, vücudun büyümekte olan bebek için yer açmaya çalışması ve kilolardır. Cilt yenileyici lazerler, derinin alt katmanlarında yeni kollajen üretimi sağlayarak cilt yüzeyini güvenli bir şekilde yeniden yapılandırıyor. Bir yıldan eski olmayan kırmızı renkli taze çatlaklar, lazerle tedavi edilebiliyor. Bu işlem, derideki kırmızı pigmentleri hedef alarak çatlakların rengini açabiliyor.

Doktor hanım,doğumuma 3 ay kala karın bölgemde yara şeklinde çatlak izleri oluşmaya basladı.hamilelik dönemlerinde böyle çatlaklar veya sarkmalar oluyormus.bazı krem ve yağlar kullandım ama cok ise yaramadı.doğumuma 2 hafta kaldı ama ben simdiden sormak istedim acaba doğum sonrası hangi tedaviyi yaptırmalıyım?bu çatlaklar nasıl geçebilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Deri üzerinde oluşan çatlaklar aslında bir çeşit yırtılmadır, yani derinin ani ve aşırı gerilmesine bağlı olarak cildin alt dokularında bulunan elastin ve kolajen liflerindeki hasar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hızlı kilo alan gebe kadınlarda veya karın bölgesinin hızlı büyümesinden kaynaklı olarak, özellikle hamileliğin 5. ayından sonra ciltte çatlaklar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hamilelik döneminde bu izlerin oluşmasını tam anlamıyla önleyecek bir yöntem maalesef bulunmamaktadır. Ancak hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve cildin nemlenmesini sağlamak, çatlakların oluşumunu azaltmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemlerini atlattıktan sonra eğer hala tedavi olmayı düşünüyorsanız, size cerrahi işlem gerektirmeyen ve FDA onaylı bir yöntem olan Icon lazer tedavisini önermekteyim. Icon Lazer teknolojisi ile cildin kolajen ve elastin liflerinin üretimi artmakta ve bu sayede de cilt sıkılaşarak çatlakların görünümü düzelmektedir. Tedavide seans sayısı kişinin cilt yapısına ve çatlak izlerinin durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-6 seans sürmektedir.

Hamilelikte cok kilo aldım fakat doğumdan sonra fazlalıklarımın cogundan kurtuldum.ama bu seferde çatlaklar ortaya cıktı göğsümde, kollarımda ve karnımda. tenim beyaz ve izler pembemsi olduğu için cok belli oluyorlar.2 senedir kullanmadığım krem,jel vs kalmadı.doğum sonrası oluşan bu çatlaklar nasıl geçer?tedavi uzun sürermi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik döneminde hormonal değişimler ve kilo artışı ile birlikte derinin hızlı bir şekilde gerilmesi sonucu karın, kalça, göğüs, kol ve basen bölgelerinde çatlaklar oluşmaktadır. Çatlak izleri ilk oluştuklarında kırmızı-pembe bir görünümdedir, fakat zamanla soluklaşarak gri-beyaz bir hal almaktadır. Çatlakların oluştuğu ilk evrede bağ dokularında düzensiz sentezlenen kolajen ve elastin liflerinin üretimi uygulanan Franksiyonel lazer tedavisiyle kontrol altına alınabilmekte ve büyük oranda iyileşme sağlanmaktadır. Beyaz çatlaklar için uygulanan tedavilerde ise daha uzun sürede yanıt alınabilmektedir. Bu yüzden size tavsiyem en kısa zamanda tedaviye başlamanız yönündedir.

Göğsümde ve karnımda çatlaklar varr ve izler kalıcı olmadan hemen tedavi olmak istiyorum ama 6 aylık hamileyim . hamilelikte lazer tedavisini uyguluyormusunuz yoksa doğum sonrasımı tedavi olmam gerek?lütfenn bu izler nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamileyken değişen hormonlar nedeniyle göğüs, kalça veya karın bölgelerinde kırmızımsı, derin çizgiler oluşabilmektedir. Bu çizgiler, derinin altındaki dokuların fazla gerilmesinden dolayı oluşan ince yırtıklardır. Lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan kesin bir bilgi olmasa da hamileyken yapılması tercih edilmemektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinden sonra çatlak izlerinden kurtulmak için geliştirilen Icon lazer sistemi ile tedavi olabilirsiniz. Bu tip cilt yenileyen lazerler ile dokularda azalan kolajen ve elastin lifleri sentezlenmeye başlayarak cildin kendini yenilemesine izin verilmektedir.

Merhaba,hamilelikte oluşam çatlaklara hangi tedavi uygulanır. doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer?teşekkürleer

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak izlerinin tedavisinde lazer teknolojileri arasında en yeni uygulama olan Icon lazer tercih edilmektedir. Fraksiyonel lazer ile hem çatlamış hem de yırtılmış olan derinin üst tabakası yenilenerek diğer tedavi yöntemlerine göre daha hızlı ve verimli sonuçlar alınabilmekte. Çünkü cildin en alt tabakalarına kadar ulaşarak derinin kendisini yenilemesini sağlar. Bu uygulama ile çatlağın ne zaman oluştuğuna bağlı olarak genellikle 3-4 seansta verimli sonuçlar almak mümkün olabilmektedir.

Anne olmak çok güzel bununla ilgili bir sorunm yok hocam ama hamilelik doğum doğum sonrası derken vücudum inanılmaz sarktı vve çatlaklar oluştu.Bu çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Maalesef çatlakların oluşması için ani kilo değişimleri yaşamanız gerekmiyor. Bazen tek sorumlu zaman içerisinde değişen hormon seviyeleri olabiliyor. Hamilelik dönemi de hem hormonal değişimlerin yaşandığı hem de ani kilo değişimlerinin gerçekleştiği bir dönem. Dolayısıyla cilt çatlakları oluşması çok muhtemel. Icon lazer teknolojisi ile bunların görünümleri azaltılabilmekte. Daha detaylı bilgiler veya randevu için kliniğimizle irtibata geçebilirsiniz.

İyi günler, ilk hamileliğimde vücudumda çatlaklar hiç yok denecek kadar azdı. Ama ikinci gebeliğimde kalçamda,göğüslerimde ve bel bölgemde fazla miktarda çatlaklar oluştu. yediklerime de dikkat etmeme rağmen şimdiden hamilelik sonrası çatlaklarım nasıl geçer diye düşünüp duruyorum. bu durumdan doğumdan sonra kısa sürede nasıl kurtulabilirim ?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Her kadın farklı bir fizyolojiye sahiptir. İki doğum arasında bile, aynı kişide farklılıklar gözlenebilir. Örneğin, ilk gebeliğinizde çok fazla kilo almamanızla doğru orantılı olarak karnınızdaki gerilme de yüksek oranda olmadığı için, çatlaklarınızın yok denecek kadar az olması normal bir durumdur. Bu yüzden ikinci gebeliğinizdeki vücudunuzun farklı yerlerindeki çatlaklar sizi korkutmasın. Hamilelik süresince o bölgelere nemlendirici kremler yada yağlar uygulayın. Doğum sonrasında emzirme döneminin ardından, eğer gerekirse ameliyatsız yöntem olarak uyguladığımız icon lazer tedavisi ile 3-4 seansta çatlaklarınızın azaltılmasında yardımcı olabiliriz.

Hamilelik sürecim boyunca vücudumda belirli bölgelerde fazlaca çatlaklar oluştu. Bunun sebebi ileri yaşta hamilelik yaşamam mı? Benim merak ettiğim diğer konu ise hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer ?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gebelikte bayanların büyük bir kısmında yaş farketmeksizin cildin aşırı şekilde gerilmesine bağlı olarak karın bölgesinde hafif pembemsi çatlaklar oluşur. Oluşan bu çatlakların önlenmesindeki en önemli unsur, hamilelik sonrasında çatlak tedavisine mümkün olduğunca erken başlanmasıdır. Vücut analizinizi yaptıktan sonra uyguladığımız Icon lazer çatlak tedavisi ile çatlakların görünümünde azalma meydana gelebiliyor.Uygulamanın hemen sonrasında gündelik yaşantınıza devam edebilirsiniz.

buket hanm merhabalar,ben doğumuma 50 kiloyla girdim ve çok fazla da kilo almadım.Sadece karnım büyüdü.Ama velakin karnım okadar çatladı ki şuan bikini giyemiyorum ben mesela. Aradan bir yıl geçmesine rağmen.hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Bazı kadınlarda doğumdan sonra karın bölgesinde hiç yağ olmamasına rağmen sadece çatlak oluşabilmekte ve bu yüzden plaj kıyafetleri giymekten imtina edebilmekteler. Tedavi yöntemi olarak lazer uygulamaları, çatlakların giderilmesinde önemli oranda başarı sağlamakla birlikte tek başına yeterli olmamaktadır. CO2 Fraksiyonel Lazerin, Radyofrekans enerjisi ile kombine edilmesi ile ortaya çıkan en yeni teknoloji ile cilt çatlakları etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Hocam iyi günler dilerim. Son zamanlarda çatlaklar için ne gibi tedavi seçenekleri mevcut?Benim doğumdan sonra çok fena çatlaklarım oldu. En çok karında ve bir hayli de belirginler. hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer? Ameliyat olsam geçer mi_?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Emzirme ve hamilelik sonrası memede özellikle üst kısımlarda oluşan çatlaklar ameliyatla bile tam olarak düzeltilememektedir. Çatlak tedavisinde, fraksiyonel karbondioksit lazer ve radyofrekans cihazları son zamanlarda birinci tercih durumundadır.

doktor hanım merhaba, eşim gebelik sonrası sendromlarını diğer kadınlara göre bir miktar daha şiddetli yaşıyor. Son zamanlarda da vücudundaki çatlaklara taktı. Bir şey de yapmak istemiyor sadece sorun yapıyor.ben de Ankara’da yaşadığım için size ulaştım.Hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlağı kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hamile kadınların %90 ’ında, ergenlik çağında genç kızların %70 ‘inde, ergenlik çağında özellikle spor yapan genç erkeklerin %40 ‘ında cilt çatlağı görülebilmekte. Eşinize; çatlak oluşumunun, hamile kadınların çoğunda meydana geldiğini açıklayarak onu rahatlatmakla işe başlayabilirsiniz. Eğer eşiniz emziren bir anneyse; emzirme döneminin ardından lazer sistemleriyle size uygun tedavi planını başlatabiliriz.

Hocam selamlar, doğumumdan sonra basenimden, karnıma, vajinama kadar çatlaklar oluştu.biraz psikolojimde bozuldu acıkcası daha önce pek çatlak şikayetim ve sorunum da yoktu.hamilelik sonrası çatlaklar yaşayan kadınlara ne önerirsiniz?Nasıl geçer? Azalabilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelikten sonra kadınların bedenlerinde istenmeyen değişimler yaşanabilmekte. Kalça, basen, karın, meme ve dekolte bölgelerinde cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için, en çok bu bölgelerde çatlak oluşmaktadır. Icon lazer adını verdiğimiz bir lazer sistemiyle cilt çatlaklarının görünümünde %50-60’a varan düzelmeler gözlemliyoruz. Elbette tamamen geçmesini hedeflesek de, çatlakları tamamen yok edebilecek bir tedavi ne yazık ki bulunmamaktadır.

Merabalar hocam,doğumdan sonra hamilelik sonrası çatlaklar oluştu.Bunlar için lazer yaptırmak istiyorum.İşe yarar mı fakat şuan emziriyorum.Emzirirken lazer yaptırabilir miyim?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Yapılması gereken öncelikli tedavi, çatlak bölgesindeki elastikiyeti geliştirmek. Bunun için, lazer terapiler uygulanması güzel sonuçlar vermektedir. Hamilelik ve süt verme dönemleri dışında her zaman, konuyla ilgili uygun göreceğimiz tedavilerin yapılması mümkün. En iyi sonuçları Icon lazer sistemlerinden alıyoruz.

Doğum sonrası oluşan çatlaklar için sonuç alınabilecek bir işlem yapabiliyor musunuz? Tamamen geçmese bile nasıl azaltılır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklardan tamamen kurtulmak mümkün olamasa da görünümünü azaltabilecek teknikler mevcut. Günümüzde çatlak görünümünün hafifletilmesinde, etkili çözümlerden biri lazer tedavisidir. Lazer ışınları, cildin kendini yenilemesi, kollajen üretiminde artış sağlamada etkilidir. Icon Lazerle çatlaklarınızın ne kadar koyu olduğuna göre ilk seansta itibaren incelme görülmeye başlanıyor. Tedaviden sonra çatlakların görünümü iyileşmeye devam ediyor. Belirgin sonuçları görmek, bir ay veya daha fazla sürebilir. Icon lazer 4-6 seanslı tedavi protokolinde birinci seanstan sonrasında çatlak görünümünde incelmeler başlıyor.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar