Botoks, Dolgu Uygulamaları, Kırışıklık Tedavisi

Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Yaşlanmanın ilk belirtileri olan kırışıklıklar, genellikle cilt altı yağ ve bağ dokusunun azalması ile meydana gelir. Özellikle üst alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarlarındaki kaz ayağında oluşan mimikler ve yaşlanmadan dolayı oluşan çizgilerin görünürlüklerini botoks uygulamasıyla azaltabilirsiniz.

Botoks, kas-sinir bileşkesi üzerine etki ederek, kaslarda geçici bir gevşeme durumu oluşturur. Uygulanan bölgede botoksun bir etki süresi vardır ve bu süre sonunda kaslar tekrar aktif olarak çalışmaya başlar. Botox ince bir iğne ile çok az miktarlarda enjekte edilir. İlacın etkisi 3 gün içinde yavaş yavaş ortaya çıktığından ancak 7-8 gün sonra yüzdeki çizgiler azalır. Botoksun etki süresi ortalama 4-6 aydır. Bu nedenle uygulamanın 4-6 ayda bir tekrarlanması önerilir. 

Yaşlanma sürecinin bir parçası olan, yüzde oluşan yumuşak doku kaybı ve derin kırışıklıkların azaltılmasında, dolgu, yani hyaluronik asit, önemli bir yer tutar . Hyaluronik asit tabiatta suyu tutan en güçlü maddelerden biri olup, hacim ve elastikiyet ile beraber, suyu uygulanan alana çekerek yüze canlı ve parlak bir görünüm verir. Dolgu uygulamaları muayenehane ortamında uygulanabilmeleri nedeniyle tercih edilir. Dolgu uygulaması, yanak çizgilerinin azaltılmasında, göz altında yerleşen olukların hafifletilmesinde sıkça tercih edilir. Dolgunun etki süresi dolgu yapılacak alana ve dolgu içeriğine bağlıdır. Genellikle 6 ay ve 2 yıl arasında etkinliğini korur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir