Botoks

Koltuk Altı Botoks

Koltuk Altı BotoksAşırı terleme (hiperhidrozis) etkilenen bireyler için sosyal bir fobi haline gelebilir. Terleme, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan, sağlıklı insanlarda olması gereken ve kişinin kontrolünde olmayan fizyolojik bir metabolizma olayıdır. Hiperhidrozis, genellikle koltuk altlarında, el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir.

Aşırı terleyen alanlar bazen kişinin yaşam kalitesini etkileyen boyutlarda olabilir. Aşırı terleme alanı olan eller hastaların el sıkışmasını ve hatta yazı yazmasını engelleyecek derecede olabilir. Ayaklardaki aşırı terlemeler istenmeyen kokuya ve yine önemli bir sağlık problemi olan ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlar.

Aşırı terlemenin nedenleri 

Terleme, insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır ve terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Terleme, cildi nemlendirerek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar ve vücut ısısını sabitler. Ancak yaşanan bu doğal süreç, terlemenin artmasıyla beraber bazı kişilerde sıkıntılara neden olabilir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir ve genetik olduğu kabul edilmektedir. Sempatik sinir sistemi, özellikle stresli durumlarda aşırı çalışmaktadır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, şişmanlık, menopoz, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar da aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Aşırı terlemede bir tedavi yöntemi de botoks enjeksiyonudur. Botoks ilacı ter bezlerine gelen sinir uçlarını bloke ederek ter bezlerinin uyarılmasını engeller. Lokal bir uygulama ile yapılır.

Botoks ile terleme tedavisi

Özellikle koltuk altı terlemesine karşı botoks uygulamaları daha yaygındır. Bu yöntem, ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi azaltır. İşlem yapılmadan önce hastanın şikâyeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılarak aşırı terlemenin olduğu aktif alanlar belirlenir. Problemli olan bölge içine botoks ilacı yaklaşık 2 mm. derinliğe ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. Uygulama, yaklaşık 15-20 dk dakika sürer.

Botoks uygulaması, uygulama bölgesinde terleme işlevini geçici bir şekilde azaltarak etkisini gösterir. Botoksla yapılan işlemin etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürer.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir