Botoks

Masseter Kası Botoksu

Güzellik standartlarını belirleyen birçok unsur var. Vücut ölçülerinde olduğu kadar, yüzde kaş, burun ve dudakların simetrisinde de belli oranlar söz konusu. Güzellik algısını çok fazla etkileyen ancak farkında olmadığımız çiğneme kasımız masseter, estetik girişimlerin son gözdesi.

Masseter Kası Nerede Bulunuyor?
Masseter kası, çiğneme kas grubunun en önemli üyesi. Dişlerinizi sıktığınızda dişlerinizin arka kısmında hareket eden bu kası hissedebilirsiniz. Masseter, yiyecekleri çiğneme gibi hayati bir işlevi olduğu için oldukça kuvvetli bir kastır.
Bazı kişilerde, yüzün alt kısmında (özellikle yanakların altında çene köşesine doğru) dokular çok belirginleşerek, yüzün alt kısmının geniş görünmesine ve sert bir ifadeye neden olur. Böyle bir durum söz konusu ise problemi botox uygulaması ile hızlı ve sorunsuz olarak çözmek mümkün.

Masseter Kası Botoksunun Avantajları;
Masseter Kası Botoksu veya diğer ismiyle V-Hattı Botoksu, yüzün çene bölgesinde çiğnemeye yarayan masseter kaslarının olduğu yere yapılır. Masseter botoksu, hem görsel olarak daha yumuşak, oval veya kalp şeklinde (hafif V şeklinde) bir yüz hattı elde etmek için, hem de fizyolojik nedenler için uygulanabilir. Bazı kişilerde, bu kasın fazla gelişmesi sebebiyle yüz, kare şekline yakındır. Bu durumun kaynağında, ya genetik faktörler ya da çok fazla ve sert çiğneme hareketi yatabilir (çok fazla sakız çiğnemek gibi). Masseter kasının çok gelişmiş ve büyük olması estetik kaygılar dışında- ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Masseter Kası Neden Büyür?
Masseter kası büyümesi, genetik faktörlerden etkilendiği kadar; stres, geceleri diş sıkma ve gıcırdatma, aşırı çiğneme gibi faktörler ile de artabiliyor. Bu kasın gelişmesi ile yüzün alt kısmında istenmeyen geniş bir görünüm meydana gelir. Sorun botox uygulamasıyla çözülebilse de uygulamanın doğru kişiye yapılması kadar doğru noktalara ve doğru dozda uygulanması da son derece önemli. Çünkü masseter kası büyümesi her kişide farklıdır. Hatta bazen, sağda ve solda asimetrik olarak görülebilir.

Masseter kası botoksu ile kasın çevre dokulara yaptığı baskı azaltılarak, hissedilen ağrı hafifler. Böylece hem daha yumuşak ve dengeli yüz şekli yaratılıyor hem de ağrı ve acı hissinden kurtulmak mümkün oluyor.

Güzellik algısı, kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Kadınlarda daha yumuşak, oval yüz şekli arzu edilirken erkeklerde durum tam tersidir. Daha belirgin ve kare bir çene hattı erkekler için tercih sebebidir. Masseter kası botoksu ile bu iki talep de karşılanabilmekte.

Özel enjeksiyon tekniği ortalama 5 dakika süren, ağrısız ve zahmetsiz bir deneyim sağlıyor. Uygulama sonrası günlük hayat rutinine dönülebilir. İşten izin veya istirahat almak gerekmez. Hastalar işlemin ardından ortalama 1 hafta içinde kasın küçüldüğünü gözlemleyebilir ve çene hattında 2 hafta gibi bir sürede gerçekleşen değişimi fark ederler. Botoks, kasın fiziksel kütlesini değiştirecek ve kas daha az belirgin hale gelecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir