Botoks Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Botoks dünyasına adım atmadan önce bilmeniz gereken her şeyi, işlemden neler beklenmeli.

Saklamaya gerek yok. Botoks sadece medyatik kişiler arasında değil çevremizde de çok fazla uygulanan bir işlem haline geldi. Bu talep fazlalığı, yapılan işlemin kalitesinde azalmayı da beraberinde getirdi. Maalesef gerek çevremizde gerekse ünlüler arasında donuk, çok fazla belli olan, uygunsuz yapılmış botokslar görüyoruz. İşin püf noktası, ne yaptığını bilen, bu konuda deneyimli bir hekim bulabilmekte.

Yaş Tek Kıstas Değil
 “Botoks enjeksiyonlarına başlamak için ideal bir yaş yok. Yani, botoks enjeksiyonlarına başlamak için önerilebilecek yaş herkeste farklıdır. Neden? Çünkü kaslar herkeste farklı gelişme gösterir. 
Uzmanlar, mimikleri fazla aktif olan kişilerin genç yaşta botoksa başlamasının ileride oluşabilecek kırışıklıkları önleyici bir etkisi olduğunu düşünüyor.  Botoksun çizgilerin oluşumunu yavaşlattığı, hatta önlediğini beliniyor. “Botoks, kasları zayıflatır ve geçici olarak dondurur. Bu, botoks yapılan bölgenin düz ve pürüzsüz olmasını sağlar. Örneğin, kaş arasına botoks yapılması durumunda, kaşları eskisi kadar çatmak mümkün olamayacağından yıllar geçtikçe çizgilerin oluşumu da yavaşlayacaktır.”

Doz Kişiden Kişiye Değişir
“Eğer botoks yapılması istenen alanda çok fazla donuk, dolayısıyla da doğal olmayan bir ifade oluşması istenmiyorsa ki doğrusu da budur- işin sırrı doğru dozda saklı. Doktorunuz cilt yapınıza ve çizgilerin durumu ve bulunduğu alana göre size en uygun dozu belirleyecektir. Yani uygulanacak doz doz kişiden kişiye değişir ve belli bir standardı yoktur.”

Biraz Acı Var Ama…
“Fakat bu acı oldukça hafif ve enjeksiyonun hemen ardından geçen, sinek ısırığına benzer bir acı. İğnenin girdiği yerlerin bir miktar kanaması normaldir. İşlem sonrasında pamukla hafifçe temizlenir.”

Botoks Sonrası Yasaklar
“Botoks yaptırdıktan sonra ağır egzersiz önerilmiyor. Ayrıca yüzünüze çok nazik davranmanız da önemli. İlk birkaç gün cildi tahriş edebilecek peelinglerle cildi fazla ovmaktan, silmekten kaçınmalı.”

Kızarıklık ve Minik Morluklar Normaldir
“Bazı hastalarda enjeksiyona bağlı morluklar görülebilir. Kızarıklar da sık rastlanan bir durumdur ve cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak en fazla bir kaç gün içinde tamamen geçerler. Çok nadir de olsa işlem sonrası bazı hastalardan başlarının ağrıdığına yönelik şikâyetler olabiliyor.”

Etkilerini Ne Zaman Görebilirsiniz?
“Botoksun etkisini 3-5 gün içinde fark etmeye başlayabilirsiniz. Ancak işlemin nihai sonucu 10-14 gün sonra ortaya çıkar. Uygulamanın ardından enjeksiyon yapılan bölgeyi hareket ettirmekte zorlanmanız normal. Bu durum ilk başta farklı gelse de kısa sürede alışacaksınız.”

Botokstan optimum fayda için…
“Botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 aydır. Eğer botoksunuzun ömrünün kısalmasını istemiyorsanız, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, çok fazla güneşe maruz kalma ve stres gibi olumsuz durumlardan kaçınmaya özen gösterin. Çünkü bütün bu faktörler, kolajenin daha hızlı parçalanmasına sebep olur. Tabii sadece yaşam seçimlerinizin değil cildin kas yapısının, yaş ve metabolizmanın da belirleyici faktörler olduğu unutulmamalı.”

Botoks ile ilişkili diğer konular

Botoks Neden Bu Kadar Popüler?

Kırışıklık karşıtı kozmetik tedaviler arasında; daha kolay, daha genç görünen bir cilt için Botoks'un neden bir numaralı tercih olduğunu anlamak çok kolay. Çünkü; acısız, yarı kalıcı ve çok kısa sürede yaptırıp, işinize veya evinize dönebiliyorsunuz....
Devamını Oku

Masseter Kası Botoksu

Güzellik standartlarını belirleyen birçok unsur var. Vücut ölçülerinde olduğu kadar, yüzde kaş, burun ve dudakların simetrisinde de belli oranlar söz konusu.
Devamını Oku

Botoks mu Yaptırmalı, Dolgu mu?

Yaşımız ilerliyor. Aynaya her baktığımızda bunu görebiliyoruz. İçimizde belki yirmi yaşında hissediyoruz ama aynada görünen başka bir hikâye anlatıyor. İlerleryen yaşla, genetik özellik, sigara ve alkol, yorgunluk, çevresel faktörlerle birlikte cildimizde...
Devamını Oku

Botoks ile Güzelliğinize Sihirli Dokunuşlar

Yaşlanma, moleküler değişikliklerin sonucu oluşur. Zaman içerisinde, mimiklerin fazla kullanımı, yüz kaslarının sürekli kasılı olması, ciltte derin ve kalıcı kırışıklıklara sebep olur. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak adlandırılır. Dinamik kırışıklıkla...
Devamını Oku

Yüzde Botoks ve Dolgu Uygulaması

İlerleyen yaşla birlikte yüz ovalinde meydana gelen sarkmalar kadınların en büyük şikayetlerinden. Her kadının hedefi ise yüz konturunu yeniden şekillendiren, ince çizgileri ve derin kırışıklıkları azaltan tedaviler.
Devamını Oku