Dolgu Uygulamaları, Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusunda Doğallıktan Ödün Vermeyin

Dudak dolgusunun oturması biraz zaman alıyor. Peki, onlar hakkında gerçekten ne biliyorsunuz ve sonuçlardan neler beklemelisiniz?

Dudak dolguları; herkesin ilgisini çekmese de Türkiye Google aramalarında en çok aranan estetik terimlerden birisi.

Evet, dudak dolgularının biraz kötü bir ünü var. Bunun sebeplerinden birisi, geçmişte pek çok ünlünün gerçekleştirdiği ve kötü sonuçlanmış dudak dolgusu işlemleri…

2002’de, ünlü İngiliz aktris Lesley Ash, silikon enjekte edilerek yapılan ve pek de doğal görünmeyen kötü sonuçlanmış bir dudak dolgusu operasyonu gerçekleştirmişti. Sahip olduğu dudaklar, 17 yıl sonrasında bile pek bir değişikliğe uğramadı hatta daha da kötü bir görünüm aldı. Neyse ki, kalıcı silikon dudak dolguları Türkiye’de artık geçmişte kaldı.

Estetik tedavilerle ilgili herkesin kendine has bir görüşü var. Elbette bu sorun değil. Ancak insanlar, estetik operasyon yaptırmış kişileri eleştirmek ve etiketlemek için hazır bekliyor. Daha da kötüsü, yapılan estetik çok ufak bile olsa, kişilerin bunu reddetmesine sebep oluyor. Reddetmesine, ya da konu hakkında hiç konuşmamasına…

Konuya ilişkin örnek, Kylie Jenner… Kardasian kardeşlerin küçüğü Kylie Jenner, yaptırdığı dudak dolgusundan sonra-ki olağanüstü doğal dudaklara sahip olmuştur-, yargılayıcı yorumlardan çok korkuyordu.  Aylarca dudak dolgusu yaptırmadığıyla ilgili yalan söyledi. Kardasian ailesinin “Keeping Up With Kardasians” reality showunda nihayet dudak dolgusu yaptırdığını itiraf ettiğinde, “henüz dudaklarım hakkında gazetecilere konuşmaya hazır değilim, çünkü herkes en ufak bir değişiklikte beni yargılamak için sırada bekliyorlar” demişti.

Ancak, açık konuşalım: Dolgu yaptırmak sizi daha az feminist yapmaz veya kendini daha çok beğenmiş biri gibi göstermez ya da herhangi bir duygusal sorundan muzdarip olduğunuz anlamına gelmez. Sadece Kylie Jenner’ın dudakları gibi daha dolgun ve doğal görünen dudaklara sahip olmanızı sağlar.

Dudak Dolgusu Nedir?

Bugünün en gelişmiş dolgu maddesi vücudumuzda da doğal olarak bulunan Hyalüronik Asittir. Ağırlığının 1000 katına kadar su bağlayabilme kapasitesine sahip olması; bu maddenin neden mutlaka pek çok cilt bakım rutininde olması gerektiğini açıklar. Bu özelliği sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Çok ince uçlu iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Hyalüronik asit sadece dudaklarda kullanılmaz, aynı zamanda kırışıklıkları gidermede, yanaklara hacim kazandırmak ve ağız kenarındaki dikey çizgilerin yok edilmesinde de kullanılır.

Dudak Dolgusu Güvenli Midir?

Dudak dolguları estetik bir tedavidir, dolayısıyla bir şeylerin yanlış gitme olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle, dudak dolgusunu sadece nitelikli, tecrübeli ve tanınmış bir profesyonele yaptırmak son derecede önemlidir. Dudak dolgunuzu bir spa ya da güzellik merkezinde yaptırmak gibi bir seçeneği asla değerlendirmemelisiniz. Güzellik uzmanı, medikal estetik doktorunun aldığı eğitimi almadı. Bu yüzden; bir şeyler ters giderse, ilaç ya da herhangi bir tedaviyi kesinlikle reçete edemeyecektir.

Doktorunuzu araştırın ve hastalarına yaptığı uygulamaların öncelerini ve sonralarını inceleyin.  Dolgu işleminin sonucundan memnun kalmazsanız bile, dudaklardaki hyalüronik asiti anında eritebilecek bir enjeksiyon uygulanabilir. Bu da yine, bir güzellik uzmanının yapamayacağı bir işlemdir. Fiyat teklifi cazip bile olsa, sağlığınızı ve doğallığınızı riske atmaya değmeyecektir.

Dudak dolguları ağrılı mıdır?

Tedavi çok fazla acı verici değildir. Daha doğru bir ifadeyle, tedaviyi uygulayan hekim tecrübeliyse, acı çekmezsiniz. Yine de, bazı hastaların ağrı eşiği çok düşük olduğunda, işlem öncesi uygulanan lokal anesteziklerle acı hissini tamamen yok edebilmekteyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir