Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Neden ve Nasıl Popüler Oldu?

Dudak dolgusu, günümüzün en popüler cerrahi olmayan kozmetik prosedürleri arasında yer alıyor. Peki dudak dolgusu popülaritesini nasıl kazandı ve buraya nasıl geldik?

Geçmiş yıllarda, dudak dolgusu nispeten daha çok zenginlerin tercih ettiği ve lüks olarak adlandırılan bir işlemdi. Ancak bugün, cerrahi olmayan tekniklerin gelişimi sayesinde istirahat gerektirmemesiyle, uygun fiyatlı, kolay erişilebilir olması sayesinde daha geniş bir alana yayıldı ve dolayısıyla daha çok tercih edilir oldu. Böylece dudak dolgularına olan ilgi katlanarak arttı. Öyle ki, Google arama sonuçlarına göre, internette “dudak dolgusu” aramaları 4 yıl öncesine göre 10 kat artmıştır.

Dudak dolgusu bir anda ortaya çıkmış gibi görünse de aslında geçmişi 19. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Analog yağdan yapılan, enjekte edilebilir dolgu maddeleri, ilk olarak dermatolojide, tüberkülozlu hastalarda yüz deformitelerini yeniden yapılandırmak için kullanıldı. Kısmen ürkütücü bu namına rağmen, 1900’lerin başlarında doktorlar bu tekniği, kozmetik prosedür olarak dudak dolgunlaştırma işleminde kullanmaya başladılar. Her ne kadar deneysel bir prosedür olarak yapılmaya başlanmış olsa da, hiç bir zaman tam olarak rafa kaldırılan bir işlem olmadı. 

Dolgu işlemlerinin başlangıcından bu yana doktorlar dudaklara çeşitli dolgu maddeleri enjekte ettiler. Pek çok başarısız denemenin ardından, nihayet tamamen doğal, vücutta doğal olarak da bulunan ve temelde her cilt bakım ürününün içeriğinde yer alan bir madde olan hyaluronik asit dolgularında karar kılındı. Hyalüronik asit, yan etkisi olmaması nedeniyle insanlar tarafından da en çok tercih edilen dolgu maddesi olmuştur.

2015 yılı, dudak dolgusunun bugünkü popülerliğini kazanmasını sağlayan dönüm noktası bir yıldır. Çünkü bu yıl, Kylie Jenner dudak dolgusu yaptırdığını itiraf etti. İtirafından sonraki 24 saat içinde dudak dolgu işlemlerinde %70 artış yaşandı! Amerikan Plastik Cerrahlar Derneğine göre, o yıl, 27000’den fazla Amerikalı dudak dolgusu yaptırdı. Bu da, her 20 dakikada bir kişi demektir ki bu muazzam bir orandır!

Dolgu Enjeksiyonunun İçinde Tam Olarak Ne Var? Nasıl Etki Eder?

Dudak dolgusu işleminde kullanılan madde, hiyalüronik asit dolgu maddesidir. Bu madde hacim kazandırmak istediğiniz dudaklarınıza, arzu ettiğiniz şekli ve büyüklüğü verir. Ne oranda bir boyut kazanacağını doktorunuzla yapacağınız ön görüşmede, beklentinizi anlatarak konuşup kararlaştırabilirsiniz. İşlemde kullanılan jeller önceden doldurulmuş bir şırınga içinde gelir. Jel dudaklara enjekte edildiğinde, dudakları derhal doldurur ve tüm dudağa yayılır. Böylece dudaklar, anında hacimlenir ve yeni bir boyut kazanır.

Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Enjeksiyonun ardından sonuçlar anında gözleniyor. İşlemden sonra dudaklarınız biraz şişebilir. İşlemden hemen sonra oluşan görüntünün %20’sinin işlemden dolayı yaşanan şişlik olduğu unutulmamalı. Bu nedenle biz hastalarımıza, dolgunun tam olarak etkisini gösterdiği haftanın, şişliğin tam olarak ortadan kalktığı ve dolgunun cilde tam olarak entegre olduğu 2. hafta olduğunu söyleriz. Etkisi uzun süreli olsa da ne yazık ki kalıcı değildir. Ortalama 9 ila 18 ay arasında sürer. 

Acıyor Mu?

İşlem hızlı ve nispeten acısızdır. Bazı hastalar enjeksiyon sırasında bir miktar ağrı hissederler ve işlemden sonra dudaklarındaki hassasiyet bir miktar devam edebilir, bu kişinin acı eşiği ve hassasiyet oranına bağlıdır. Dolguda kullanılan Hyalüronik asit dolgu maddelerinin çoğu içeriğinde lidokain adı verilen bir anestezi içerir. Bu da enjeksiyon sırasında rahatsızlığı en aza indirgemeyi sağlar. İşlemden yaklaşık 10-15 dakika önce dudaklara topikal bir anestezik krem uygulanır. Bu da aynı şekilde işlem sırasında acı hissini azaltarak, konforunuzu artırmaya yardımcı olur. Enjeksiyondan sonra, olası bir şişliğe karşı buz tatbiki yapmanız gerekebilir. Bunun ardından günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Pek az hasta, minimal morarma ve kızarıklık yaşar. Dermal dolgu maddeleri FDA onaylıdır ve enjeksiyon için güvenlidir. Çok düşük de olsa, enfeksiyon olasılığı vardır, ancak ciddi komplikasyonları oldukça nadirdir. Ciltte bulunan doğal bir madde olduğu göz önüne alındığında, hyaluronik asit dolgu maddelerinde herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelmez.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir