Dudak Dolgusu

Kalıcı Dudak Dolgusu

Hyalüronik asit dolgunun sıklıkla uygulandığı yerlerden biri dudaklardır. Hyalüronik asit dolgu ile üst ve alt dudağa dolgu enjeksiyonları yapılarak hacimlendirip, belirginleştirilerek kontur oluşturmak veya şekillendirmek, ayrıca perioral (ağız çevresi) bölgedeki çizgilerin ve kırışıklıkları da giderebilen popüler olan estetik bir dolgu uygulama yöntemidir.

Dudak dolguları kalıcımıdır?
Dudak hacimlendirme ve şekillendirme için kullanılan Hyalüronik asit dolgular vücut tarafından zamanla emildiği için kalıcı değildir. Kişinin fiziksel yapısı ve yaşam tarzı dudak dolgusunun kalıcılık süresini belirler. Bu dönemden sonra bu dudak dolgusu yöntemini tekrarlamak gerekmektedir. Tabi ki bu yöntemi tekrarlanma sıklığı ne kadar az olursa kişinin yaşam kalitesi o kadar yüksek olacaktır ve kendisini daha iyi hissedecektir. Dudak dolguları 6 ile 12 ay süreyle sağladığı pürüzsüz ve doğal görünümü koruyarak hem estetik uzmanı hem de işlemi uygulatan kişilerin rahatlığını ve memnuniyetini sağlamaktadır.

Dudak dolgusu tehlikeli ve riskli bir uygulama mıdır?
Dudakta şekillendirme, hacimlendirme ve ağız çevresindeki çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesini sağlayan dolgu işlemi uygulanan kişilerin uygulamayla birlikte fizyolojik farklılıklarına göre kızarıklık, hafif bir morarma veya şişlik gibi etkiler yaratsa bile enjekte edilen jel, zaten cilt altında bulunan hyaluronik asiti içerdiği için riski önem teşkil edecek bir işlem değildir. Uygulama sonrasında belirtiler birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık teşkil etmez ve güvenli ve kalıcıdır.

Enjeksiyon işlemi uzun sürer mi?
Hyaluronik asit enjeksiyon işlemi öncesinde dudaklara anentesik bir krem sürülerek hafif uyuşması sağlanır. İşlem sadece 10-15 dakikalık bir sürede tamamlanabilen hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesinde beklentilerinizi hekiminizle konuşmak için de zamana ihtiyacınız olacaktır.Uygulama öncesi doktorunuzun yaptığı konsültasyon ve buna ayrılan süre çok önemlidir.Siz doktorunuza işlemle ilgli beklentilerinizi tam olarak anlatmalısınız.Doktorunuz da size bu beklentilerin ne ölçüde karşılanabileceği hakkında bilgi vermelidir.

İşlem sonrasında fark birkaç hafta sonra gözlenir.
Sonuç işlem yapıldığı anda hemen fark edilebilir. Fakat elde edilen sonuç pürüzsüz ve doğal bir görünüm olduğu için değişim farkedilse de bunun enjeksiyon uygulamasından kaynaklandığı başkaları tarafından farkedilmez.

Dudak dolgusu enjeksiyonu ağrılı bir uygulamamıdır?
Daha önceki yıllarda yapılan enjeksiyon işlemleri esnasında çok az bir miktar ağrı olabilmekteydi, günümüzde artık dolguların içeriğinde lokal bir anestezik olan lidokain içerdiği için enjeksiyon ağrısını azaltarak konforlu bir uygulama sağlar.

Etki süresi
Dolgunun etki süresi kişinin dudak yapısı, yaşı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi, gibi faktöre bağlıdır. Bununla birlikle, hyaluronik asit kaynaklı dudak dolgusunun etkisi 6-12 1ay gibi bir süre boyunca devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir