Burun Kenarı Çizgileri Nasıl Yok Edilir?

Burun kenarındaki üzgün surat görünümü yapan çizgilere artık bir şey yapmaya karar verdim.Muayene olmak istiyorum bu çizgilerin yok edilmesi mümkün mü?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine doğru uzanan çizgilere “nazolabial çizgi” adını veriyoruz. Yaş ilerledikçe bu çizgiler daha belirgin bir hal kazanır.En fazla dolgu uyguladığımız bölgelerden birisi olan nazolabial çizgilerin görünümlerinin hafifletilmesiyle, yorgun, mutsuz ve daha yaşlı gösteren görüntüden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Hocam iyi günlerr sizlere,. Ben 31 yaşındayım ve bu yıl ilk defa burun kenarlarımdan ağzıma doğru uzanan çizgilerimi görmeye başladım aynada. Burun kenarı çizgileri evde nasıl yok edilir diye arattım internette ama işe yarar bir bilgi bulamadım. Bunlar nasıl yok edilir sizin tavsiye edeceğiniz bir şey varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine dek uzanan oluğa “nazolabial çizgi/oluk” adı verilir. Nazolabial dolgu uygulaması için hyaluronik asit içerikli dolgular tercih edilmektedir ve bu sayede bu oluklar doldurulur. Hyaluronik asit dokunuzu eritmez, aksine kendine su çekerek etkili olan bir maddedir.

27 yasındayım çok olgunda değilim ama cildimde ozellıkle tonton yanaklı olduğumdan mıdır bilmiyorum burun kenarından dudak kenarına ınen cızgıler zamanla derınlesıyor bunun ıcın ne yapmalıyım bu nasol giderilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cildimizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de “su kaybettikçe” savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir. Bu yüzden öncelikle bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek çok önemli. Zaman ilerledikçe burun kenarı çizgilerine önlem alabilmek zorlaşır. Ileri yaşlarda bu sorunun tedavisinde öncelikle minik dolgu enjeksiyonlarından faydalanıyoruz. Muayene etmeden herhangi bir şey söylemek mümkün değil fakat, eğer sorun burun kenarındaki mimiklere bağlı çizgiler ise, minik bir doz dolgu enjeksiyonu yapılabilir.

Burun kenarı çizgiler dolgu ile yok olur mu ve dolgu yaptırdıktan ve etkisi geçtikten sonra çizgilerin derinliği daha da artar mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gülme çizgilerine yapılması planlanan ilk seans sırasında çizgilerin tamamen düzeltilmesi tercih edilmez; çünkü bu bir anda yapılırsa, doğal olmayan bir görüntüye yol açabilir. İlk seans sırasında, çukurun sadece bir kısmının doldurulması, sonraki seanslarda düzeltmenin kalan kısımlarda yapılmasının, doldurulan maddenin çok katı şekilde hissedilmemesini sağlamak gibi avantajları da vardır. Dolgu etkisi geçtikten sonra çizgiler tekrar eski haline gelir. Eskisinden daha kötü hale gelmez.

Daha önce defalarca botoks denedim ama artık yaş gereği dolgu gereken yerler var.Mesela burun kenarı çizgileri…Bu çizgiler nasıl giderilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gülme çizgileri denilen, burun kenarından dudağa uzanan (nasolabial) çizgilerde, dudakları ve yanakları dolgunlaştırmada ve elmacık kemiklerini belirginleştirmede dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Zamanla kollajen kaybına uğrayan bu çizgilerde dolgu uygulaması oldukça etkilidir.

Yanaklarım eskisi gibi yuvarlak ve sıkı değil, burun kenarlarındaki çizgilerle kötü bir görüntü oluşturuyor. Yanaklar ve burun kenarındaki çizgiler nasıl düzeltilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gün geçtikçe yanaklarımız yuvarlaklığını kaybeder ve sarkmaya başlar. Dolgu maddesi ile hafif bir dokunuşla bile, yanaklar esnekliğini ve dolgunluğunu tekrar kazanarak yüze daha genç bir görüntü verebilmektedir. Hatlar yukarıya doğru kalktığından yüze pozitif bir görüntü sağlayarak, kırışıklıkları hafifletebilir.

Burun kenarındaki gülme çizgilerinden dolayı daha yaşlı görünüyorum, bu nasıl giderilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Nazolabial bölgenin çöküklüğünü gidermek için, dolgu uygulamaları, şikayeti büyük oranda giderebilmekte. Nazolabial çökmenin en önemki nedeni olan, yanakların volümünü kaybetmesi sorununa da müdahale edilirse, tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.

Kollajen kaybına bağlı olarak oluşan burun kenarı çizgilerini nasıl yok edebiliriz?Botoks işe yarar mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Nazolabial çizgilerde botoks her zaman yardımcı olamayabilir. Zamanla kolajen kaybına bağlı olarak çöküntüye uğrayan, büzülen, cilt altındaki dokuları azalıp boşalan ve sarkan yerleri dolgunlaştırmak için dolgu uygulamalarından faydalanılabilir.

Burun kenarındaki derin çizgilerden muzdariplere ne önerirsiniz. Daha önce botoks denedim ama işe yaramadı. Teşekkürler

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Burun kenarlarından ağız kenarlarına inen derin çizgilerin doldurulması için hyalüronik asit dolgulardan faydalanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygulamanın yapılacağı bölgede herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığıdır. Herhangi bir iltihap yoksa bölge dolgu için uygun bir bölgedir.

25 yaşından beri burun kenarındaki çizgileri yok edemiyorum. Bu çizgiler nasıl yok edilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gülme ile burun kenarlarında belirebilen iki derin çizgiyi ifade etmek amacıyla kullanılan tavşan çizgilerini gidermede botox uygulamalarından yararlanılabilir. İki noktaya yapılacak botulinum toxin ile bu çizgileri gidermek mümkün olabiliyor.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar