Yüzdeki Kırışıklara Dolgumu Botoksmu?

Yüzdeki derin çizgiler için botoks fayda sağlar mı yoksa dolgu mu yüzün daha genç görünmesini sağlar?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Yüzdeki mimik kaslarının kullanılmasıyla oluşan çizgileri yok etmek amacıyla botoks yıllardır kullanılmaktadır. Botoksun en etkili olduğu yerler alındaki yatay çizgiler ve göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen çizgiler, kaş arasındaki kaş çatma çizgileridir. Dolgu enjeksiyonu, cildin altındaki dokuyu üste doğru çıkararak kırışıklıkların ve olukların doldurulmasını sağlayan daha çok yüzde hacim kaybı olan bölgelerde tercih edilir. Dolgu enjeksiyonu doğrudan sorunlu bölgelere enjekte edilir. Yanaklar, elmacık kemiklerinin üzeri, burundan dudağa uzanan derin çizgiler, dudak kenarındaki çizgiler ve çene dolgu uygulaması yapılan bölgelerdir. Yüz uygulamasında etkisi 4-6 ay kadar sürer. Dolguda ise insan dokusuna en uyumlu olan, en az yan etkisi olan hiyaluronik asit kullanılır. Etki süresi uygulandığı bölgeye göre 6-12 ay arasında değişir. Botoksun ve dolgunun etkileri, uygulama alanları birbirinden farklıdır ancak bu iki uygulama birbirini tamamlayıcıdır. Yüzdeki yaşlanma etkileri bütün olarak düşünüldüğünde ve botoks ile dolgu kombine olarak uygulandığında yüzün bütününü gençleştirmek mümkün olabilmektedir.

Botoksla dolguyu sık sık birbirine karıştırıyorum. Mesela yüzdeki kırışıklıklar için botoks mu dolgu mu yaptırmak gereklidir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Yüzdeki hafif çizgiler zamanla belirir ve derinleşir. Botox bu mimikleri kısıtlayarak hem görünümü düzeltir hem de çizgilerin derinleşmesini önler. Mimikler sonucunda oluşan hareketli çizgilerde botoks daha etkilidir. Dolgular ise daha çok şekillendirme temelli kullanılır. Örneğin, hacim kazanması istenen bir bölgede dolgu malzemeleri kullanılmalıdır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar