Işık Dolgusu Sonrası Şişlik

Göz altı çukurları için aIşık dolgusu etkili bir yöntemmidir nasıl uygulanır, sonrasında şişlik olurmu ve kalıcılık süresi ne kadardır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gözaltı ışık dolgusuyla; gözaltları ile yanak arasındaki oluklar, çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar tedavi edilirken, göz altıdaki morluklarda da belirgin bir azalma görülebilmektedir. Özel bir hyalüronik asit formülünün, çok ince iğnelerle göz altına enjekte edilmesi şeklinde uygulanıyor. Dolgunun uygulanma sonrasında sonucu hemen görebilirsiniz, morarma ve şişme hemen hemen hiç olmamaktadır. Bir hafta sonrası en iyi halini alacaktır. Dolgunun kalıcılık süresi 1-1,5 senedir.

Hocam 1 hafta önce göz altı ışık dolgusu oldum ama herhangi bir kırmızılık veya morluk olmamasına rağmen şişliklerim oldu ve bunlar bir türlü geçmiyorlar. Işık dolgusu sonrası şişlik normalmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Bu konuda özellikle doktorunuzla iletişime geçmenizin daha sağlıklı bir yanıt almanızı kolaylaştıracağı kanaatindeyim. Genel olarak en fazla 10 gün sonra bu tür şişliklerin geçmesi gerekir. Gözaltınızda kırmızılık ya da morarma olmaması bir avantaj.

Hocam ben çok endnişeliyim 3 gün önce ışık dolgusu yaptırdım bir doktora ama ışık dolgusu sonrası şişlik hala geçmedi. İşe gidemedim ve ne zaman geçecek bilmiyorm ne yapmalıyım?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göz altı ışık dolgusu işlemi yapıldıktan hemen sonra şişlikler meydana gelebilir, devam eden günlerde ise bu durum tamamen ortadan kaybolur. Sorunun ne olduğunu tam olarak anlayabilmek, herhangi bir yorum yapabilmek için sizi muayene etmem gerekir. Lütfen doktorunuzla iletişme geçmekten çekinmeyin. O da aynı şeyi söyleyecektir. İşlem yaptırdığınız doktorla görüşmenizi öneriyorum.

Hocam merhaba ışık dolgusu sonrasında göz altlarımda öbek öbek şişlik oldu bir hafta oldu geçmedi. Doktoruma söyledim geçere bekle dedi ama çok korkuyorum.siz ne diyorsunuz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Uygulamanın ardından enjeksiyon noktalarında ufak kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklık ortalama 3 – 4 saat içinde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde enjeksiyon yapılan bölgeler ovuşturulmamalıdır. Yüze herhangi bir krem ya da kozmetik ürün sürülmemelidir. 4 saatin sonunda genellikle cildiniz normale döner. İsterseniz makyaj bile yapabilirsiniz. Ancak sizin 1 hafta boyunca geçmeyen şişlik şikayetiniz var. Bu durumda mutlaka doktorunuzu ziyaret etmeniz, herhangi bir komplikasyon yaşanmadığından emin olmanız faydalı olacaktır.

hocam göz altıma ışık dolgusu yaptırdım yaklaşık 15 gün oldu ama hala gözümün altında iğnenin girdiği yerden itibaren başa kadar şişlik var. Bu durum beni cok korkutuyor.napmam lazm. Işık dolgusu sonrası şişlik normalmi doktorum normal diyor. Siz bişe söylermisiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Işık dolgusundan sonra şişlik görülmesi normaldir. Ancak bu durumun kısa süre sonra geçmesini bekleriz. Yani 2-3 gün içerisinde varsa morluk ve şişlikler normal şartlar altında kaybolur. Ancak, sizin yaşadığınız tarzda 15 gün gibi uzun bir süredir devam eden şişlik durumu için kesin bir şey söylemek sizi muayene etmeden pek mümkün değil. Bu yüzden mutlaka doktorunuza tekrar görünmenizi ve bu durumla ilgili endişelerinizi yeniden paylaşmanızı önerebilirim.

Göz altı ışık dolgu yaptıracağım çok araştırdım. Sonrasında oluşacak ödeme de şişliğe de razıyım sadece başka ne gibi ters giden şeyler olabilir bunlardan bahsedebilir misiniz?Ve işlemden önce yapmamız gereken bir öneriniz varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Tedaviyi uygulayacak kişinin göz altı dolgu uygulamasında deneyimli olmasına özen gösterilmesinde fayda var. Böylece istenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimali bir hayli düşük olacaktır. İşlem deneyimli kişilerce yapılmazsa; yan etki olarak sadece ödem ve şişlik görülmeyebilir. Aynı zamanda; homojen dağılmayan dolgu malzemesi nedeniyle göz altında dalgalanmalar meydana gelebilir veya aylarca kaybolmayan göz altı morlukları vb. gibi komplikasyonlarla da karşılaşılabilir. Bölgenin hassasiyeti nedeniyle işlemi gerçekleştirecek kişinin uzmanlığı büyük önem kazanmaktadır.

Göz altlarımdaki torbalar için ışık dolgu düşünüyorum ama çok korkuyorum şişlikler geçmezse, iki göz de aynı olmazsa, çok belli olursa diye. Şişlik olmadan bu işlem yapılamaz mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göz altı ışık dolgusu uygulamasından sonra 48 saate kadar ödem veya şişlik oluşabilmektedir. Bu kalıcı bir yan etki değildir. Yine de aklınıza takılanları, endişelerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

İyi günler, 1 ay önce göz altı ışık dolgusu yaptırdım gözaltlarımdaki şişlikler hala geçmedi, bu normal mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gözaltlarınızdaki şişliğin 1 aya kadar geçmiş olması gerekirdi. Gözaltları hassas bir bölgedir. Bazen enjeksiyonun damarlı bölgelere rastlaması uzun süren şişliklere neden olabilir. Bir diğer olasılık da başarısız bir uygulama yapılmış olması. Muayene olmadan kesin bir teşhis koymak doğru değil.

Göz altı morluklarım yüzünden ışık dolgusu yaptıracağım ama ağrı eşiğim çok düşük sonrasında gözlerimin altı mosmor olursa şişlikler gitmezse diye korkuyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gözaltı son derece hassas bir bölge olduğu için uygulama kaynaklı morarma olmaması için dolgu maddesi özel bir kanülle uygulanmaktadır. Işık dolgusu enjekte edilen bölgeye homojen bir şekilde yayılarak morlukları kamufle edebilmektedir. Ayrıca dolgu formülünün içinde bulunan vitamin, mineral ve amino-asitler sadece sorunu kamufle etmekle kalmaz, morlukların hafiflemesinde de etkilidir. Bu bölge hassas olduğu için morarma, kızarıklık ve şişlik gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar kısa bir sürede geçecektir.

Göz altı ışık dolguu yaptıracağım ama Cuma günü yaptırsam Pzt kadar şişlik geçer mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gözaltı son derece ince ve hassas bir deriye sahiptir, bu bölgeye yapılan ve enjeksiyon içeren tüm işlemler morluk ve ödeme neden olabilir. Hastanın cilt yapısına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle ortalama 3 iş günü içerisinde göz altlarındaki şişlik kaybolmaktadır.

Göz altı ışık dolgusu yaptırmak istiyorum ama benim göz altlarım zaten okadar ince ve hassas ki normalde morluklar görünüyor. Sonrasında çok şişlik ödem toparlanma vs olur diye korkuyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göz altı ışık dolgusu yapıldıktan sonra, iğnenin girdiği yerde morluk, kan oturması ya da şişlik oluşması beklediğimiz bir durum. İyileşme sürecinde bunlar geçecektir. Endişeleriniz yüksekse işlem öncesinde doktorunuzula konuşarak işlem hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız bu endişelerin giderilmesi açısından faydalı olabilir.

Merhaba, gözaltlarıma ışık dolgusu yaptırdım fakat bir taraf gözaltına daha yoğun verildiğini düşünüyorum orda fazlalık var ayrıca dolgu yapıldığı günden beri orası şiş durumda. 3 gün oldu işlemi yaptıralı ama bu şişlik gitmedi..Bu ne zaman gider?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Öncelik işlemi yaptıralı henüz 3 gün olmuş. Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için enjeksiyona bağlı ödem ve şişlikler oluşması çok normal. Bölgenin hassasiyetinden dolayı biraz daha geç iyileşe söz konusu olabilir. 10 gün kadar daha bekleyin, sonuçtan hala memnun değilseniz doktorunuzla görüşmenizi önerebilirim.

Göz altı derisi çok ince ve hassas. Acaba göz altı şişlikleri için ışık dolgusu yaptırmak istendiğinde sonrasında morluk ve şişlik çok olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göz altı ışık dolgusu, hücre yenilenmesi ve yapılandırmasını destekleyen bir uygulamadır. Kırışıklıkları doldurmanın yanı sıra cildin yapılanıp yenilenmesine de fayda sağlar. Göz altı dokuları oldukça hassas olduğu için uygulamanın hassaslıkla yapılması önemlidir. Mutlaka kanül ile yapılması, işlem sonrası şişlik ve morlukların en hafif şekilde atlatılmasını sağlar.

Göz çevresine kaz ayaklarına ve göz altına ışık dolgusu yaptırdıktan sonra şişlik ve morarma çok olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

İşlem sonrasında enjeksiyon noktalarında kırmızı noktacıklar,kızarıklık ve şişlik gözlenebilir. Göz altı enjeksiyonlarında morarma daha sık gözlenmektedir. Kanül ile uygulama morarma riskini azaltır.

Buket Hanım, gözaltı ışık dolgusu sonrası şişlik ne zaman geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

İğnelerin morarma ve şişme yapması nedeniyle göz altlı dolgusu, kanül ile verilmelidir. Kanülün ucu künt olduğu için morarma, şişme olmamaktadır. Cildin hassasiyetine göre şişlik meydana geldiği durumlarda bile en geç 3 iş günü içerisinde bu durum tamamen iyileşir. Göz altları, bir hafta sonra en iyi halini alacaktır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar