Botoks, Dolgu Uygulamaları, Kırışıklık Tedavisi

Yüzdeki Çizgiler Nasıl Giderilir?

Yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, yer çekimi, sürekli tekrarlanan mimik hareketleri, yorgunluk gibi nedenlerin hepsi kırışıklıkları artırır ve artan kırışıklıklar kişiyi yorgun, yıpranmış ve mutsuz gösterebilir. Cildi, genç, canlı ve diri gösteren, deri altına yerleşik yapılar, giderek parçalanmaya başlayarak, kas hareketlerinin neden olduğu derin çizgileri oluşturur. Yaş ilerledikçe mimik çizgileri dediğimiz dinamik kasların kasılmasına bağlı olarak alın ve göz çevresinde çizgiler oluşuyor, ağız kenarında çizgiler beliriyor. Kırışıklıkların ortaya çıkışını ertelemek veya oluşan çizgileri azaltmak, botoks ve dolgu gibi gün içinde uygulanabilen pratik enjeksiyon tedavileri ile mümkündür.

Botoks ve dolgu maddeleri (hyalüronik asit) kırışıklık tedavisinde kullanılır ve etki mekanizmaları farklıdır. Botoks, mimik hareketlerini azaltarak mimiğe bağlı ince kırışıklıkları (göz kenarı, alın, iki kaş arası ve boyun gibi bölgeler) azaltır. Dolgu maddeleri ise kırışıklık olan bölgeleri doldurup bir nevi gerginlik oluşturur (örneğin burun ve dudak kenarı arasındaki oluk). Kırışıkları ve çizgileri önlemek için bu kırışıklıklara neden olan kasları gevşeten botox, fazlaca kullanılan kırışıklık giderme yöntemidir. Botoks ilacı kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır ve ardından dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek kırışıklıkları kontrol altına alarak etkisini gösterir. Kullanım alanları ağırlıklı olarak alın çizgileri, göz kenarındaki kaz ayakları kırışıklıları ve kaş arasındaki çizgilerdir. Üst dudak çizgileri, boyundaki bantların ve dekoltedeki kırışıklıkların giderilmesinde de botoks kullanılabilir. Bu yöntem uygulandıktan sonra 3-5 gün arasında ilk etkisini gösteriyor. İki hafta sonra yüzde fark edilir bir değişiklik gözleniyor. Etkisi 4-6 ay sürüyor, daha sonra kırışıklıkların oluşmasını engellemek için yeni bir uygulama yapılıyor.

Yüzde yaşlanma devam ederken cilt altı yağ dokusunda da erime ve zayıflama gelişiyor. Sonuçta cilt aşağı iniyor, derin çizgiler ve oluklar oluşuyor. Çizgi, kırışıklık ve oluk aynı şeydir. Çizgiler, ciltteki ince oyuklardır. Kırışıklık daha derindir fakat oluklar kadar şiddetli değildir. Oluklar çoğunlukla ağız çevresinde oluşur ve yüz kasları hareketsiz kaldığında bile görünür. Ciltte doğal olarak bulunan hiyalüronik asit içeren dolgu maddeleri ince ve derin çizgilerin tedavisinde başarılı sonuçlar veriyor. Cilt altı yağ dokusunun en çok azaldığı burun kenarı, yanak-burun arası çizgilerinde derinleşme ve oluklar olduysa bu bölgeye de hiyalüronik asit içeren dolgu uygulanarak görünümde iyileşme sağlanabilir. Bu sayede yüzünüzde herhangi bir şişme oluşmadan, sadece azalan boşluğu doldurmuş ve cildin katlanmasını, sarkmasını azaltmış olursunuz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir