Botoks

Botoks Tedavisi

Botoks, kas kasılmalarına bağlı bütün cilt kırışıklıklarında kullanılabilir. Fakat en etkili olduğu yer, yüzün üst kısmındaki kırışıklıklardır.

    – İki kaş arasındaki kaş çatma çizgisi
    – Göz kenarındaki kaz ayağı çizgileri
    – Alındaki kırışıklıklar
    – Burun kökündeki tavşan (bunny) çizgileri

Botoksun kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Bu tedavi ile kaşın uç kısımlarının kalkması sağlanabilir. Ayrıca boyun çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler de botoks enjeksiyonundan fayda görmektedir.

Botoks  acılı bir işlem midir?

Botoks çok ince iğnelerle uygulandığı için kişiye rahatsızlık vermez.Verilen bölgede hafif yanma hissi oluşur ve hemen kaybolur. Bu, ilacın etkisinden kaynaklanır, iğnenin cilde batışından değil. Yine de uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülerek hafif anestezi sağlanabilir.

 Botoks etki süresi

Botoks etkisi uygulamanın ardından 3 gün sonra görülmeye başlar. Uygulamanın sonucunu tam olarak 2 haftada alabiliriz. Botoksun kalıcılığı ise 4-6 aydır. Kalıcılık kişiye gore değişebilir. Kişinin yaşı ve yüz kaslarını ne kadar çok kullandığı kalıcılık süresini etkileyen faktörlerdir.

 
Botoksun yan etkileri var mıdır?

Enjeksiyon yapılan bölgede morluk görülebilir. İlk uygulandığı gün başağrısı nadiren görülen bir yan etkidir. Uygulama alanına bağlı olarak üst göz kapağının geçici olarak aşağıya düşmesi çok nadir görülen bir problemdir ve ortalama 2 haftada kendiliğinden düzelir.

 
Botoks kimlere uygulanmaz?

Botoks kas hastalığı olanlara, kanama problemi olanlara uygulanmaz. Ayrıca hamile ve emzirenlere yapılması önerilmez.

 
Botoks yapılınca mimikler kaybolur mu?

Botoksda amaç, mimik kaslarının aşırı hareketini azaltarak üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıkları yok etmek veya azaltmaktır. Kişi yine mimiklerini kullanabilir. Doğru yapılmış uygulamalarda mimik kaslarındaki gevşemenin kişiye zararı yoktur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir