Botoks

Botoks Nedir

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen toksinin, laboratuarda saflaştırılmasıyla elde edilen ilaçtır. Bu ilaç, kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici süreyle engeller. Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir. Botoks, 20 yılı aşkın süredir tıbbın diğer alanlarında aşırı kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

Botoks, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi)’nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır. Bugün bütün dünyada 10 yılı aşkın süredir estetik uygulamalarda da güvenle kullanılmaktadır.

Yüzümüzde kızma, gülme, şaşırma gibi hareketler sonucu mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de dinamik çizgiler oluşur. Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kasların yıllar boyunca sürekli bu hareketleri tekrarlaması sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklar oluşur. Botoks enjeksiyonuyla bu kasları gevşeterek kırışıklıkları yok etmek, azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Ayrıca botoks tedavisiyle daha fazla kırışıklık oluşumu da engellenmiş olur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir