Botoks

Yüzümüzde yaşlanmayı artıran en önemli şey mimik kaslarının aşırı kullanımıdır. Botoks, kasların aşırı kullanımı sonucu oluşan cilt çizgilerini hafifletmek veya azaltmak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. En sık kullanıldığı bölgeler; kaş çatma çizgisi, kaz ayakları çizgileri ve alındaki yatay çizgilerdir.

Botoks nedir?
Botulinum toksin A (botoks), Clostridium botulinum'dan elde edilen kas gevşetici bir ilaçtır. Botoks direkt kas içine enjekte edilir. Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek aşırı kasılmaları azaltır.

Botoks kırışıklıkları nasıl düzeltir?
Yüzümüzdeki dinamik kasların (mimik kasları ) aşırı çalışması sonucu üzerindeki cilt katlanır ve zamanla çizgiler oluşmaya başlar. Botox uygulanan bölgede kasların hareketi azaltılarak üzerindeki cildi kırıştırması engellenir ve deri gerginlik kazanmış olur.

Botox yüzde hangi bölgelere uygulanıyor?
Yüzün üst kısmındaki mimik çizgileri, glabella (iki kaş arası), göz kenarı, alın ve burun kökü (bunny çizgileri ) sıklıkla botoks uygulanan yerlerdir.

Glabella (iki kaş arası) botoksunda sağlamaya çalıştığımız etkiler nelerdir?
Glabellaya botoks yapıyorsak sağlamak istediğimiz bir kaç etki söz konusudur. Hastanın endişeli veya kızgın görünen bir yüz ifadesi varsa, glabellaya botoks enjekte ederek bu ifadeyi yaratan bölümü rahatlatmış, gevşetmiş oluruz.

Göz çevresi (kaz ayağı) botoksunda sağlamaya çalıştığımız etkiler nelerdir?
Botoks ile kaz ayağı çizgilerini tedavi ettiğimizde çizgilerin derinliğinin ve sayısının azaldığını görürüz.

Nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
İlk olarak uygun ürünü kullanmak gerekiyor. Doğru ürün, doğru sulandırma ve uygun sterilizasyonun sağlanması dikkat edilmesi gereken konulardır.

Botoks yüzünüzün doğallığını bozar mı?
Problem kas aktiviteleri sonucu oluşmuş kırışıklıklar ise botoks bunun için uygun seçeneklerden biridir. Uygun dozun kullanılmasıyla sonuç olumlu olacaktır.

Riskleri var mıdır?
Doğru prosedürler uygulandığı takdirde yan etkiler minimum olacaktır. Enjeksiyon sonucunda lokalize enfeksiyon, ağrı, enflamasyon, his kaybı, hassasiyet, kızarıklık, morluk ortaya çıkabilir. Çok nadiren göz kapağı düşmesi görülebilir. Fakat botoxun bu yan etkilerinin yanında bir avantajı vardır. Eğer botox bir yan etki oluşturduysa bu her zaman kendiliğinden geçecektir yani geri dönüşümlüdür.

Botoks nasıl uygulanıyor?
Uygulama yapılacak bölge dezenfekte edildikten sonra çok ince iğnelerle kas içine enjeksiyon yapılıyor. On dakikalık tek seans işlem için yeterli oluyor.

Sonuçları ne zaman görülüyor?
Enjeksiyondan sonra üçüncü günden itibaren etkisini göstermeye başlıyor. Kişiden kişiye değişmekle beraber etkisi 10-14 gün içinde tamamlanmış oluyor.

Botoksun etkisi ne kadar sürüyor?
Botoksun etkisi ortalama 4-6 ay kadar sürüyor. Kalıcılık süresi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Zaman zaman biraz daha kısa veya uzun olabiliyor.

Botoks uygulamasında yaş sınırı varmıdır?
Yüzünde dinamik kırışıklığı olan 18 yaş ve üstü herkese uygulanabilen güvenli bir yöntemdir. Kırışıklık derinse tek tedavide tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır.

Botoksun estetik dışı endikasyonları nelerdir?
Migren, spastik felç, şaşılık, idrar kaçırma, aşırı terleme gibi tıbbın farklı alanlarında farklı endikasyonda kullanılmaktadır.

Botoksun aşırı terlemede ki etkisi nasıldır?
Koltuk altı, el içi ve ayak tabanı terlemesine karşı botox uygulamaları yapılmaktadır. Bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetini azaltarak aşırı terlemeyi azaltır.

Botoks Fiyatları

Ankara Botoks Fiyatları hakkında bilgi almak için mutlaka doktorunuza muayene olmanız gerekiyor. Kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyatsız estetik yöntemlerden biri olan botoks, deri altındaki kasların arasına minik dozlarla enjekte edilir. Botoks, aynı zamanda mikroorganizma tarafından üretilen proteinin saflaştırılması sonucu elde edilen bir ilaçtır. Yüz ve boyun bölgesi gibi alanlara uygulanabildiği gibi koltuk altı ya da el-ayaklarda terlemeyi geçici olarak durdurabilen etkisi ile bu bölgelere de uygulanabilmektedir.

Botoks, uygulama yapılan bölgedeki kasların, kas-sinir bağlantılarını bloke eder. Bunun sonucunda kasılmalar önlenmiş olur. Sinir uçlarından salınan asetil kolin adındaki aracı maddenin salınımı önlenir. Bu sebeple botoks yapılan bölgedeki kaslar daha az kasıldığından cilt kırışıklıkları azaltılır ve deri gerginlik kazanmış olur. Botoks yüz ve boyunda kasları rahatlatarak kırışıklıkları azaltmayı sağlarken, kaş çatma çizgisi, kaz ayağı, alın çizgileri ve gülme çizgilerini azaltmak için de kullanılır. Yüz uygulamalarına ek olarak botoks, hiperhidroz yani koltuk altı, el, ayak aşırı terleme ile mücadele içinde kullanılabilir.

Botoks uygulaması ince iğnelerle, kaslara ilacın verilmesi şeklinde bir işlemdir. Acı hissedilmesi için uygulamadan önce anestezik etkili bir krem sürülebilmektedir. Yaklaşık 10-15 dakika süren bir uygulamadır ve 3-7 gün arasında uygulama yapılan bölgede etki ortaya çıkar. Botoks etkisi kişiye bağlı olarak 4-6 ay arasında bir süreçte kaybolur.

Botoks Neden Bu Kadar Popüler?

Kırışıklık karşıtı kozmetik tedaviler arasında; daha kolay, daha genç görünen bir cilt için Botoks'un neden bir numaralı tercih olduğunu anlamak çok kolay. Çünkü; acısız, yarı kalıcı ve çok kısa sürede yaptırıp, işinize veya evinize dönebiliyorsunuz.
Devamını Oku

Masseter Kası Botoksu

Güzellik standartlarını belirleyen birçok unsur var. Vücut ölçülerinde olduğu kadar, yüzde kaş, burun ve dudakların simetrisinde de belli oranlar söz konusu.
Devamını Oku

Botoks Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Botoks dünyasına adım atmadan önce bilmeniz gereken her şeyi, işlemden neler beklenmeli. Saklamaya gerek yok. Botoks sadece medyatik kişiler arasında değil çevremizde de çok fazla uygulanan bir işlem haline geldi.
Devamını Oku

Botoks mu Yaptırmalı, Dolgu mu?

Yaşımız ilerliyor. Aynaya her baktığımızda bunu görebiliyoruz. İçimizde belki yirmi yaşında hissediyoruz ama aynada görünen başka bir hikâye anlatıyor. İlerleryen yaşla, genetik özellik, sigara ve alkol, yorgunluk, çevresel faktörlerle birlikte cildimizdeki yaşlanma süreci durmaksızın ilerler.
Devamını Oku

Botoks ile Güzelliğinize Sihirli Dokunuşlar

Yaşlanma, moleküler değişikliklerin sonucu oluşur. Zaman içerisinde, mimiklerin fazla kullanımı, yüz kaslarının sürekli kasılı olması, ciltte derin ve kalıcı kırışıklıklara sebep olur. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak adlandırılır. Dinamik kırışıklıkların nedeni; cilt altındaki mimik kaslarının hareketleridir.
Devamını Oku

Yüzde Botoks ve Dolgu Uygulaması

İlerleyen yaşla birlikte yüz ovalinde meydana gelen sarkmalar kadınların en büyük şikayetlerinden. Her kadının hedefi ise yüz konturunu yeniden şekillendiren, ince çizgileri ve derin kırışıklıkları azaltan tedaviler.
Devamını Oku

Yüz Uygulamasında Botoks Nedir?

Genç ve güzel görünmek her zaman kadınların ilgisini çekmiştir. Genetik kodumuzun değişmesi olan yaşlanma sürecine hepimiz maruz kalmaktayız
Devamını Oku

Alın Çizgilerine Botoks ve Dolgu Uygulaması

Alnınızı kullanarak kendinizi ifade ettiğiniz tüm o anları düşünün… Meraklarınız, şaşkınlıklarınız, düşünceli halleriniz hatta kızgınlıklarınız alnınızda zaman içinde yatay ve dikey çizgilerin oluşmasına neden olur. Botoks ve dolgu tedavilerini alın bölgesinde uygulayarak bu bölgede oluşmuş çizgi ve çökmeleri azaltabilir veya tümüyle engelleyebiliriz.
Devamını Oku

Göz Çevresindeki Kırışıklığa Hayır!

Gözlerin yaşlanma süreci oldukça karmaşıktır. İlk olarak çizgi ve kırışıklıklar başlar, sonraki yıllarda ise sarkan deri ve yitirilen hacim ile gözler yaşlanıyor.
Devamını Oku

Göz Çevresi ve Alın Kırışıklarına Etkili Tedavi

Göz çevresindeki deri, çok ince ve hassas olduğundan çok çabuk kırışma eğilimi gösterir. Göz etrafındaki ince çizgiler göz kenarlarında başlayıp yayılarak kaz ayağı şeklinde genişler. Kaş çatma çizgisi, gözlerin arasındaki bu kırışıklıklar, yıllar içinde artan stresle daha da derinleşir.
Devamını Oku

Yüzdeki Çizgiler Nasıl Giderilir?

Yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, yer çekimi, sürekli tekrarlanan mimik hareketleri, yorgunluk gibi nedenlerin hepsi kırışıklıkları artırır ve artan kırışıklıklar kişiyi yorgun, yıpranmış ve mutsuz gösterebilir.
Devamını Oku

Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Yaşlanmanın ilk belirtileri olan kırışıklıklar genellikle cilt altı yağ ve bağ dokusunun azalması ile meydana gelir. Yaşlanma ve buna bağlı kırışıkların oluşmasının engellenmesi, yüz mimiklerini yoğun kullananların alın ve göz çevresi etrafındaki çizgilerinin azaltılması
Devamını Oku

Dolgu ve Botoks ile Yüz Estetiği

Farkında değiliz ama her yıl kırışıklıklarımıza yenileri ekleniyor. Yaşla beraber kontur kaybı, derinleşen mimik çizgileri gibi estetik sorunlar baş gösteriyor. Özellikle hassas göz çevresi, alın, kaş arası ve dekolte bölgesinde yeni çizgiler başlıyor ayrıca yağ hücreleri boyutlarında ve işlevinde azamalar, kemik ve kollajen kayıpları meydana geliyor.
Devamını Oku

Enjeksiyonla Kırışıklık Tedavisi

Yaşlanmayla birlikte yüzde oluşan yüzeysel ve orta derece kırışıklıklarda botoks ve dolgu uygulamaları birlikte yer alıyor. Botoks uygulaması kırışıklıkları azaltır ancak sonuçlar kalıcı değildir ve gerektikçe tekrarlanmalıdır.
Devamını Oku

Botoksun Kırışıklar Üzerindeki Etkisi

Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt kırışıklıklarını azaltmak için uygulanan botoks, aslında "Clostridium Botulinum" adlı bakteriden elde edilen, kasları felç edici etkisi olan bir toksindir. Botox, enjekte edilen kası bir süreliğine hareketsizleştirip dondurur. Verilen toksinin dozu çok düşük olduğu için etkisini sadece uygulandığı bölgedeki kaslarda gösterir ve vücuda yayılım yapmaz.
Devamını Oku

Kaş Arası Dolgusu

Kaş arasında özellikle kaş çatmaya bağlı mimik hareketlerinin sık sık tekrarlanmasıyla, kasların sertleşmesi ve zamanla belirginleşen kırışıklar meydana gelir.
Devamını Oku

Göz Çevresi Kırışıklık Tedavisi

Göz çevresindeki cildimiz, yüzümüzün diğer bölgelerine göre daha ince, hassas ve yağ bezlerinden yoksun olduğu için de nemsizdir. Dolayısıyla göz çevresi, dış etkenlere karşı hem çok duyarlı ve savunmasız hem de yaşımızı gösteren kritik bir bölgedir. Gözü kısarak bakmaktan ve mimiklerden çok etkilenir.
Devamını Oku

Yaşla Artan Mimik Çizgilerini Azaltma

Yaşla birlikte artan mimik çizgilerini azaltmada kullanılan bir uygulama olan botoks, ilacın sulandırılarak kas aralarına enjekte edilmesiyle kasın kasılmasını engelleyip kırışıkların ya da çizgilerin oluşmasını azaltmak için kullanılan bir medikal işlemdir.
Devamını Oku

Botoks Nedir

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen toksinin, laboratuarda saflaştırılmasıyla elde edilen ilaçtır. Bu ilaç, kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici süreyle engeller. Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir. Botoks, 20 yılı aşkın süredir tıbbın diğer alanlarında aşırı kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla da kullanılmaktadır.
Devamını Oku

Botoks Tedavisi

Botoks kas kasılmalarına bağlı cilt kırışıklıklarında kullanılabilir. Fakat en etkili olduğu yer, yüzün üst kısmındaki kırışıklıklardır.    - İki kaş arasındaki kaş çatma çizgisi    - Göz kenarındaki kaz ayağı çizgileri    - Alındaki kırışıklıklar    - Burun kökündeki tavşan (bunny) çizgileriBotoksun kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Bu tedavi ile kaşın uç kısımlarının kalkması sağlanabilir. Ayrıca boyun çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler de botoks enjeksiyonundan fayda görmektedir.
Devamını Oku

Kırışıklık Tedavisinde Botoks

Özellikle güneş, yoğun yaşam temposu ve zamanın olumsuz etkileri sonucu cildimizde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıkların bir kısmı mimik kaslarının yıllar içinde defalarca kasılmasına bağlı olarak ciltte oluşturduğu kırışıklıklardır.
Devamını Oku

Dolgu Botoks

Botoks ile birlikte dolgu maddesi uygulanabilir mi? Dolgunun botoks ile birlikte kullanılması, her ikisinin de etkisini artırdığından önerilir. Örneğin bazı kişilerde iki kaş arasında derin kaş çatma çizgileri vardır ve bu çizgiler kişiyi kızgın gösterir. Burada önce botoksla kası gevşetmek, ardından çizgi altına dolgu enjekte etmek uygun bir yaklaşımdır.
Devamını Oku

Kaş Arası Botoks

Kaş arası çizgileri, yüz mimikleri nedeniyle kaşların ortaya çekilmesi sonucu oluşur. Kasları hareket ettirdikçe üzerindeki deri de katlanır ve dinamik kırışıklıklar dediğimiz çizgiler oluşmaya başlar. Yıllar içinde mimik kaslarının milyonlarca kez kasılmasına bağlı olarak bu çizgiler de derinleşir ve bizi olduğumuzdan daha sert ifadeli ve daha yorgun gösterir.
Devamını Oku

Botoksla Kaş Kaldırma

Kaşların ve göz şeklinin duruşu, pek çok ifadeyi aktarma açısından oldukça önemli. Üzgün, kızgın, sevimli, çekici, sinirli, seksi, şaşkın gibi pek çok ruh halini, göz ve kaş yapısına bakarak tahmin etmek mümkün.
Devamını Oku

Koltuk Altı Botoks

Aşırı terleme (hiperhidrozis), etkilenen bireyler için sosyal bir fobi haline gelebilir. Terleme, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan, sağlıklı insanlarda olması gereken fizyolojik bir metabolizma olayıdır. Aşırı terleme, genellikle koltuk altlarında, el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir.
Devamını Oku

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisinde Botoks

Sıcaklık, sosyal ortam, obezite ya da duygusal duruma bağlı olarak bazı kişilerde ter bezleri aşırı uyarılır ve terleme, olması gerekenden fazla olur.
Devamını Oku

El Ayak Terlemesinde Botoks

Aşırı terleme (hiperhidrozis) etkilenen bireyler için sosyal bir fobi haline gelebilir. Terleme, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan, sağlıklı insanlarda olması gereken ve kişinin kontrolünde olmayan fizyolojik bir metabolizma olayıdır. Genellikle koltuk altlarında, el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir. 
Devamını Oku

Botoks Hakkında

Ameliyatsız estetik yöntemlerden biri olan botoks, deri altındaki kasların arasına minik dozlarla enjekte edilir. Botoks, aynı zamanda mikroorganizma tarafından üretilen proteinin saflaştırılması sonucu elde edilen bir ilaçtır.
Devamını Oku