Botoks Ne kadar sürede Etkisini Gösterir?

Botoks hakkında biraz bilgi verebilir misiniz nasıl etki ediyor ve nasıl uygulanıyor? Etkisini ne kadar sürede gösteriyor?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. İletimi duran sinirin, kası uyarması engellenmiş olur ve kas kasılamaz. Böylelikle kasın kasılması nedeniyle oluşan derideki çizgi ve kırışıklıklar düzelmiş olur. Botoksun ilk etkisi ve kaslardaki yavaşlama ikinci ya da üçüncü günden sonra ortaya çıkar. Daha sonra bu etki yavaş yavaş artış gösterir ve en geç 15 gün içerisinde maksimum bir seviyeye ulaşır.

hocam selamlar, ben botoks yaptırmayı düşünüyorum. Acaba botoks ne kadar sürede etkisini gösterir bilgi verebilir misiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks uygulaması yapıldıktan 2 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Arzu edilen hali alması 10 günü bulur. İlk uygulamadan sonra 4 ayda bir sonraki uygulamalarda 6 ayda bir düzenli seanslarla etkisi daha uzun süre korunabilmektedir.

hocam selamlar 3 hafta sonra düğünüm var. Botoks yaptırsam ne kadar sürede etkisini gösterir.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks, uygulamadan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Son halini alması ortalama 1 hafta ila 10 gün kadar sürer. Yani düğününüzden bir hafta 10 gün kadar önce Botoks yaptırabilirsiniz. Böylece arzu ettiğiniz sonuçlara özel gününüzde sahip olabilirsiniz. İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları son derece yeterlidir.

1 ay sonra düğünüm olacak biraz heyecanlıyım cünkü düğün için botoks yaptırmak istiyorm. Ne kadar öncesinde yaptırmam gerektiğini anlamam lazm bununiçin botoksun ne kadar sürede etkisini gösterdiğini sormak isterim.Teşekkrlea.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks ile, işlemden sonra etki 2-8 günler arasında farkedilmeye başlar. Maksimum etki 3-4 haftalarda oluşmaktadır. Dolayısıyla kontrol randevusu 3. haftada düzenlenmelidir. İlk botoks uygulamasında kontrol yapılırken tekrarlayan uygulamalarda kontrol gerekli değildir.

Yüzümün bazı yerlerine botoks yaptırmak istiyorum.Örnegin kaş arası göz çevresi ve alın kısımlarında biraz kırışıklıklarım var. Yaptırmam durumunda botoks ne kadar sürede etkisini gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Genellikle yüzün üst bölgesine, kaz ayağı kırışıklıklarına, kaş arasındaki dikine çizgiler ve alındaki yatay çizgilere uygulanır. Kaş arasında 5-7, alında 4 noktaya, göz kenarında 2-4 noktaya enjekte yapılabilir. Etkisini 2-3 gün içerisinde gösterir. Üçüncü hafta yüz tamamen kendine gelir. Genellikle 1 hafta sonra hastalarımızı kontrole çağırırız. Botoksun etkisi ise 4-6 ay sürer.

Alnımdaki kırışıklıklar için artık arkadasımın ısrarına dayanamayıp botoks yaptırmaya karar verdim. İşim çok yoğun ve yokluğumda işlerimi yapabilecek birisi olmadığı için izin alamıyorum.Botoks için buna gerek varmı ve botoks nekadar sürede etkisini gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks uygulandıktan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Uygulamadan hemen sonra günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol alınmaması gerekir. Alkol de kanama ve morarma görüntüsüne neden olabilir. Tedavi sonrasında enjeksiyon bölgesi kasları çalıştırılmalıdır. 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden de uzak durulmalıdır.

Kaş arama botoks yaptırmam gerek. Acaba etkisini ne kadar sürede gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Glabellaya yani iki kaş arasına botoks yapıyorsak sağlamak istediğimiz bir kaç etki söz konusudur. Hastanın endişeli veya kızgın görünen bir yüz ifadesi varsa, glabellaya botoks enjekte ederek bu ifadeyi yaratan bölümü rahatlatmış, gevşetmiş oluruz. Enjeksiyondan sonra 2-3. günden itibaren etkisini göstermeye başlıyor.

Arkadaşım yılda 1 kez botoks yaptırıyor etkisi bir yıl devam ediyor. Yaptırdıktan hemen sonra bile yüzüne oturuyor. Bendeyse 4-5 aydan sonra kayboluyor ve yaptırdıktan iki hafta sonra anca oturuyor. Bu neden olur? Normalde botoks ne kadar sürede etkisini gösterir ve ne kadar süre etkilidir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoksun etkinlik süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin bilinmesi gerekir. Herkesin yüzündeki kasların büyüklükleri, kalınlıkları farklıdır, ayrıca mimiklerini kullanma alışkanlıkları da farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı botoksun etkinlik süresinin de farklı olması normaldir.

Merhaba hocam, 40 yaşındayım ilk botoksumu yaptıracağım. Bilgi almak isterim. Botoks nasıl yapılıyor ve etkisini ne kadar sürede gösteriyor?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks yapılacak bölge antiseptik solüsyonla temizlenir ve enjeksiyon yapılacak bölgeler beyaz bir kalemle işaretlenir . İlaç, çizgilerin altında olan mimik kaslarına ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer. Uygulamadan 24-48 saat sonra sonuçları gözlenmeye başlar, yaklaşık 14. günde etki tamamen oturmuş olur.

Ağrı eşiğim çok düşük, botoks yaptıracağım ama bir tek bu durum aklımı karıştırıyor. Botoks yaptırırken ağrı olur mu bir de yaptırdıktan ne kadar sürede etkisini gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoks enjeksiyonu çok ince enjektörlerle tatbik edilir. Çok hafif bir acı hissedilir. Hastalar genelde, bunu sinek ısırmasına benzer bir ağrı şeklinde tanımlarlar. Botoksun etkisi uygulama yapıldıktan 48-72 saat sonra başlar. Optimal etki ortalama iki hafta sonunda görülür. Bölgeye yapılan doz gibi, etki süresi de kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle birlikte, bu süre ortalama 4-6 ay kadar devam eder.

35 yaşındayım ve göz çevresindeki kırışıklıklar için artık botoks yaptırmayı düşünüyorum.Botoks ne kadar sürede etkisini gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Alın, kazayağı (göz kenarındaki kırışıklıklar) ve kaş arası çizgilerine yapılan botoks enjeksiyonları çoğunlukla aynı sonuçları verse de küçük ve derin olmayan kırışıklıklarda sonuçlar daha hızlı elde edilebilir. Botoks yapıldığı zaman hemen etkisini göstermez. İkinci veya üçüncü günde etkisi hafif hafif gözlenebilir. Bir hafta sonra ciddi olarak fark edilebilir. Ancak tam anlamıyla oturması 15 günü bulabilmektedir.

Botoks mu dolgu mu diye çok araştırdım botoksla başlayıp gerekirse ilerde dolgu da yaptıracağım. Benim sorum botoks yapıldıktan sonra ne zaman etkisini gösterir?Tam ne zaman oturur?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

İstenilen halini alması 10 ila 15 günü bulabilir. İlk uygulama sontasında 4 ayda bir, tekrar edilen uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli yapılan uygulamalardan sonrasında yapılacak olan botoks uygulamaları oldukca başarılıdır sonuçları kısa sürede gözlemlenir.

Kaş ortasındaki ve alındaki çizgilerime botoks yaptırmam lazım. Baya belirginleştiler. Aslında yaşım daha 34 ama kaş ve alın dışında başka bir yerde sorunum yok. Bu alan dışında bir yerelere dağılır mı botoks ilacı? Ayrıca botoks yaptırdıktan ne kadar süre sonra etkisini görürüm?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Uygulama yapıldıktan sonra ilk etki 2 ila 4 gün içerisinde ortaya çıkar ve bu etki yaklaşık 4-6 ay sürer. Tekrar eden uygulamalarda bu süre uzar. Botoks’un etkisi uygulandığı bölgeyle sınırlıdır; vücut içerisinde dolaşmaz.

Erkeklerin botoksu kadınlartdan daha mı sık yaptırmalılar? Benim bir arkadaşım çok sık gidiyor ama doktoru kaslarından dolayı etkisinin daha kısa sürdüğünü söylemiş. Bir de yaptırdıktan ne kadar sürede etkisini gösterir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Erkekler, kadınlara göre daha büyük yüz kaslarına sahip olduklarından, sık sık botoks işlemini yaptırmaları gerekebiliyor. Botoksun etkisi, uygulandıktan 48 saat sonra ortaya çıkıyor. Son halini alması ise 10-15 günü bulabiliyor. Etkisi ortalama 4-6 ay kadar sürüyor.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar