Terleme Sorununa Botoks Çözüm Olabilir Mi?

Hocam iyi günler benim aşırı terleme sorunum var. avuç içlerim koltuk altlarım sürekli terden sırılsıklam oluyor.bundan gerçekten çok rahatsızım psikolojim bosuluyor.giydiğim kıyafetler renk değiştiriyor temiz olmama rağmen kokuyorum. sürekli duş alıyorum.Aşırı terleme sorununa botoks çözüm olabilir mi?bir arkadaşım botoks yaptır dedi işe yarar dedi sizce bu bir çözüm olurmu siz böyle tedavileriniz varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Terleme, vücudumuzun önemli bir savunma mekanizmasıdır. Eğer aşırı miktarda karşımıza çıkıyorsa tıbbi olarak hiperhidroz olarak adlandırıyoruz. Aşırı terleme en çok koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanında görülmektedir. Bu bölgelerde gözlenen terleme vücudun diğer bölgelerine göre daha keskin kokulu ve yoğun olabilir. Bunların lokal tedavisinde botoks oldukça faydalı ve çok sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Terlemek vücut ısısının ayarlanmasını sağlayan gerekli ve sağlıklı bir fiziksel süreç. Terlemek hava sıcaklığı yükseldiğinde ya da hastalık, fiziksel aktivite gibi nedenlerle vücut ısısı arttığında ısının düşmesini sağlar. Botoks uygulaması deneyimli bir hekim tarafından yapıldığı takdirde hafif bir ağrı hissi dışında rahatsız edici bir etkiye sahip değildir. Tedavinin koltuk altına uygulanması FDA tarafından onaylıdır. Botoks yönteminin vücudun diğer bölgelerindeki aşırı terleme sorununa karşı etkili olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Hocam ben duş aldıktan en azı bir saat sonra terlemeye başlıyorum ve bu durum cidden cok rahatsız edici sürekli duş almam gerekiyor. Kalabalık ortamlara giremiyorum. Terleme sorununa botoks çözüm olabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botox çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Aşırı terleme, insanların sosyal, özel ve iş hayatlarında ciddi sıkıntılar yaşamalarına sebep olabilmekte. Botox koltuk altına, avuç içine ve ayak tabanına uygulanabilmektedir. Uygulanan bölgede, sinirden salınan uyarıcıların, ter bezine ulaşmasını engelleyecek şekilde bir etki göstermektedir. Bu anlamda terleme sorununa botoks çözüm olabilmekte.

Yazın özellikle karşılaştığım problemlerden birisi de aşırı terleme. Ben kışın da terliyorm ama okadar fazla değil ve idare ediyoruma ancak yazın biraz rahatlamak istiyorum. Yazınki terleme sorununa botoks çözüm olabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Koltuk altı terlemesi sorunu yaşayan kişilerde, koltuk altında sürekli ve aşırı bir ıslaklık görülür. Koltuk altından damlayacak seviyede terleme görülebilir. Botoks 15 dakika kadar kısa bir sürede çok ince ve ufak iğneler yardımıyla terleyen bölgelere yüzeyel enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Etkisi 3 gün içinde başlayıp 15 gün içinde tam olarak görülmeye başlar.

Hocam oğlum çok fazla terliyor. Avuç içleri, koltuk altları sürekli ıslak yazın ve kışın günde en az bir kere duş alıyor. Bazen dışarı çıkmaktan imtina ediyor. Sürekli klima altında oturuyor. Artık onun asosyal olmasından korkuyorm. Biraz araştırdım terleme sorununa botoks çözüm olabilir mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Botoksun kullanım alanı sadece genç görünmekle sınırlı değil. Bunlardan birisi de hiperhidrozis diye adlandırdığımız aşırı terleme tedavisidir. Aşırı terleme hastalığına karşı botoks, en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Botoks, terleme tedavisinde kullanılırken terleyen bölgeye kısa aralıklar halinde uygulanır. Uygulama sonrası ilk haftadan itibaren etkisi görülmeye başlanır. Uygulamanın etki süresi ise 6 ila 8 ay kadar devam etmektedir. Etki hafiflemeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Uygulama yapılan bölgede ter bezlerine ulaşan sinirler geçici bir süreliğine bloke edildiği için ter üretimi engellenmekte, böylece aşırı terleme sorununun önüne geçilmektedir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar