Cilt (Deri) Çatlakları Neden Oluşur?

Cilt (Deri) Çatlakları neden oluşuyor ve ilerlememesi için ne yapılabilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklar, çoğunlukla kadınlarda görülüyor olarak bilinse de aslında erkeklerde de sıklıkla karşılaşılabilen bir sorundur. En basit ifadeyle cildin dermis tabakasında bulunan elastin ve kolajen liflerin gerilmeye bağlı olarak kopması sonucu cildin üst tabakasında ince çizgiler halinde dışarıdan farkedilebilen yaralar oluşur. Bunlara çatlak diyoruz. Ergenlikte vücudumuzda büyük değişiklikler olur: örneğin erkeklerin vücudunda kas gelişimi artar, kızlarda göğüs, kalça ve basenler büyümeye başlar. Bu hızlı büyüme dönemi vücutta çatlaklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra ağır kas çalışmaları, hamilelik dönemindeki değişiklikler, ani kilo alma ve verme, streoid kremlerin uzun süre kullanımı, doğum kontrol hapları ciltteki çatlakların oluşumuna neden olan diğer önemli faktörler arasındadır.

Benim size bir sorum var dr.buket hanım. 1 yıl önce 3üz bebeklerim oldu. Normal doğum yapamadım hem çatlak hem sezaryen kesi izlerim. Bunlar için bir tedavi soracağım bir de bvu cilt /deri) çatlakları neden oluşur bilgilerinizi rica edeceğim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlakları, deri altındaki elastin liflerin sürekli esneyerek hasar görmesi sonucu oluşan izlerdir. Ciltte belirli bir miktarda ani bir gerilme meydana geldiğinde, cilt alt tabakaları yırtılır ve bu izler oluşur. Hamilelik, doğum kontrol hapları, hızlı kilo alma veya verme, lokal steroid kremler kullanma ve hızlı büyüme, cilt çatlaklarının oluşmasında en önemli risk faktörleridir. Şikayetleriniz için Icon lazer tedavisi doğru bir tedavi seçeneği olabilir. Bu tedavi ile, çatlak izlerinde %80’e varan düzelme gözlemleyebiliyoruz.

Cilt (deri) çatlakları neden oluşur hocam. Bunu sormamdaki amaç kollarımdaki ve bacaklarımdaki çatlaklar. Kiloda bir düzen tutturdum nihayet öncedn çok kiloluydum bu çatlaklarda ondan oldu diye düşüünüyorum.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklarının oluşmasında genlerin etkisi olsa da. Cilt esnekliği de önemli bir rol oynuyor. Cilt çok hızlı ve güçlü biçimde gerildiğinde, dermal kolajen lifler bu gerilme hızına uyum sağlayamaz ve cilt yüzeyinde meydana gelen bir tür ‘yırtılma’ sonucu çatlaklar oluşur. Hızlı kilo alıp veren biriyseniz, yüksek ihtimalle vücudunuzun belli bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Daha önce yoğun bir şekilde spor yapmış ve sonrasında bırakmışsanız da bu sorunla karşılaşma olasılığınız artış gösterir. Fakat daha çok, gebelikte alınan kilolar sonrasında bu çatlaklar oluşmaktadır. Cildin elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak da bu sorun görülebilmekte.

Buket hanım,zamanında aşırı kilo almamdan kaynaklı vücudumun çeşitli yerlerinde deri çatlakları var ve bu yüzdende tedavi olamk istiyorum.bi kaç sitede çatlaklar için lazerle tedavi mümkündür yazıyodu. bide size sormak istedm.cilt çatlakları neden oluşur ve lazer tedavisi geçirirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlakları, gebelik dönemlerindeki kadınlarda, ergenlik döneminde, hızlı kilo alımı sonucunda ve vücut geliştirme yapan kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Icon lazer ile tüm bu nedenlerden oluşan çatlak izleri tedavi edilebilir ve daha estetik bir görünüm sağlanabilir. Lazer ışınları çatlak izlerinin olduğu bölgeye gönderilir ve bölgede mikro boyutta kontrollü ısı hasarı oluşturulur. Isı hasarı oluşturulan bölgelerin çevresindeki sağlam dokular deforme olan bölgeyi tedavi etmeye başlar. Böylece cilt çatlak izlerini iyileştirmeye başlamaktadır. Kişi uygulamadan sonra günlük rutinine dönebilmektedir. Tedavinin hafif kızarıklık dışında yan etkileri bulunmamaktadır.

merhaba,cilt(deri) üzerindeki çatlak izlerii neden oluşur?deri çatlaklarını geçirecek bir yöntem varmıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlakları, derinin aşırı gerilmesi ve cildin esnemesini sağlayan kolajen dokunun hasar görmesi sonucunda cilt üzerinde oluşan yırtılmalardır. Hızlı kilo alma, hamilelik, kortizon kullanımı veya vücut geliştirmek deri çatlaklarının oluşmasına neden olmaktadır. Günümüzde cilt çatlakları tamamen tedavi edilememektedir. Bunun sebebi çatlakların rengi, derinliği ve tedaviye ne kadar geç kalındığı ile ilgilidir. Ancak Icon lazer yöntemiyle çatlak izlerinin görünümünü büyük oranda hafifletmek mümkündür.

buket hanım,,bakımlı biriyim, cildime sık sık çeşitli kremler ve yağlar sürerim ayrıca cildimi gericek hamilelik veya kilo alıpverme gibi bi sorunum olmadığı halde vücudumda çatlaklar olustu. deri çatlakları neden ve nasıl oluşur?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Bir çok kişide çatlakların nedenleri hamilelik, ergenlik, kilo verme dönemleri ya da sporla uğraşmak olarak görülmektedir. Ancak herkeste aynı şekilde sorunlar oluşmamaktadır. Kuru bir cilde sahip olabilirsiniz ya da genetik faktörlerden kaynaklı olarak cildinizde çatlaklar oluşabilir. Bu nedenlerden dolayı da derinin dermis tabakasında ince yırtılmalar oluşmaktadır. Eğer çatlaklar ilk zamanlarındaysa size hemen tedavi olmanızı öneririm. Çünkü çatlaklar zamanla ten renginden daha da açık bir renge dönüşürler ve tedavi edilmeleri çok zordur, sadece görünümleri hafifletilebilir. Ama çatlakları erken tedavi ettirirseniz, tamamen iyileşme ihtimalleri olacaktır. Çatlak tedavisinde ise en çok kullanılan yöntem ise Icon lazer uygulamasıdır. Icon Lazer, lazer tekniği ile ciltte meydana gelen tahribatın azalmasını ve yıpranmış dokuların yenilenmesini sağlamaktadır.

deri yüzeyinde neden çatlaklar oluşur ve ciltteki bu izler nasıl geçer?tesekürlerr.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cildimizde yaşlanma, hamilelik ve ergenlik dönemlerine veya çevresel faktörlere bağlı olarak kırışıklıklar, lekelenmeler, çatlaklar oluşabilmektedir. Bunun sonucunda da dokulardaki elastin ve kolajen lifleri zarar görmektedir. Günümüzde kullanılan lazer teknolojileri sayesinde dokulardaki liflerin artışı sağlanmakta ve çatlakların sebep olduğu estetik sorunlar önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Icon lazer ile cildin gerginliği artırılarak derin izler yüzeyselleştirilir ve ciltteki renk farkları azalır.

deri yüzeyinde neden çatlaklar oluşur ve ciltteki bu izler nasıl geçer?tesekürlerr.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cildimizde yaşlanma, hamilelik ve ergenlik dönemlerine veya çevresel faktörlere bağlı olarak kırışıklıklar, lekelenmeler, çatlaklar oluşabilmektedir. Bunun sonucunda da dokulardaki elastin ve kolajen lifleri zarar görmektedir. Günümüzde kullanılan lazer teknolojileri sayesinde dokulardaki liflerin artışı sağlanmakta ve çatlakların sebep olduğu estetik sorunlar önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Icon lazer ile cildin gerginliği artırılarak derin izler yüzeyselleştirilir ve ciltteki renk farkları azalır.

Cilt çatlakları neden oluşur,?nasıl düzelirr?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik, ergenlik, kilo alıp verme dönemleri, doğum kontrol hapları cilt çatlaklarına sepep olan faktörlerdir. Ancak asıl neden bu dönemlerde cildin gerilmesi değil, meydana gelen hormonal değişimlerdir. Ciltte oluşan bu izlerin zor iyileşmesinin nedeni ise dokudaki esnek liflerin hasar görmesi ve onarılmalarının güç olmasından kaynaklanmaktadır. Icon lazer uygulaması, deri çatlaklarını tedavi etmenin en iyi yöntemidir. Cildi doğal bir sürece sokarak, deri altındaki liflerin kendini iyileştirerek onarılması sağlanmaktadır. Böylelikle ilk seanstan itibaren tedavinin olumlu etkilerini görmeye başlarsınız.

MErhaba,26 yaşında bir erkeğim, uzun zamansdır sporla ilgilenen biriyim ve son 3 yıldırda vücut geliştirmeyle uğrasıyorum ama neden bilmiyom kol ve bacaklarımda çatlaklar oluştu ve dış görünüme önem veren biri olduğum için bana sorun yaratıyor..
cilt çatlakları neden oluşur, tedavisi nedir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Erkeklerde spor sonucu ortaya çıkan çatlaklar kısa zamanda yapılan vücut geliştirme kasların aniden büyümesine ve derinin bu hıza yetişememesiyle oluşmaktadır. Cildin fazla gerilmesiyle cilde esneklik veren kolajen ve elastin liflerinin bulunduğu dermis bölgesinde çatlaklar oluşur. Böylelikle cildin üst tabakasında ince çizgiler halinde çatlak dediğimiz yaralar oluşur. Çatlak izleri, deri altında damarlar göründüğünden dolayı ilk başlarda renkleri kırmızı veya mordur ve zamanla beyaza dönerler. Icon Lazer tedavisinde lazer ışınları, dermis bölgesine etki eder ve küçük çaplı hasara neden olur. Bu travma vücudun iyileşme mekanizmalarını harekete geçirir ve bu da elastin liflerinin hasarını onararak çatlakları büyük oranda iyileştirir.

Doktor hanım, basenlerşmde çatlaklar oluştu neden olduğunu bilmiyorum, suanlık cok fazla değiller ama ilerde sıkıntı yaşamak istemiyorum. bu yüüzden cilt çatlakları neden oluşur ve tedavisi nedir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Kadın erkek herkeste meydana gelebilen deri çatlaklarına genetik yapı, kilo alma, hamilelik gibi pek çok faktör sebep olabilmektedir. Deri çatlağı cildin elastikiyetinin bozulması sonucu ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Cildin gerilmesiyle birlikte dokulardaki bazı hücrelerden kimyasal maddeler ortaya çıkar. Bunun sonucunda da cildin altındaki kolajen ve elastin lifler zarar görür. Başlarda kırmızı renkte olan bu çatlaklar zaman içerisinde beyazlaşarak tedavi sürecini zorlayabilmektedir. Çatlakları tam anlamıyla ortadan kaldıracak bir tedavi mevcut değildir. Fakat Icon lazer uygulaması ile görünümleri önemli ölçüde hafifletilebilmektedir.

Buket hanım,kollarımda, bacaklarımda ve karın bölgemde cok sayıda çatlak varr. hiç kilo almadım ve düzenli olarak spora giderim ve kuru bi cildim olduğu için sürekli cildimi nemlendiriyorumda ama buna rağmen bu izler geçmiyo. derideki bu çatlakları neden oluşur? yardım edin ltfen.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ciltteki çatlaklar genel olarak cildin elastikiyetini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Kuru ciltte daha sık görülmesinin nedeni de budur. Eğer böyle bir cilde sahipseniz sürekli nemlendirici kullanmalısınız çünkü önlemek her zaman mümkün olmasa bile en azından deride meydana gelen izlerin oluşumunu geciktirebilirsiniz. Ancak, sizin durumunuzda da görüldüğü gibi bu her zaman için mümkün olamamaktadır. Bu tip durumlarda ise daha etkili bir yöntem denenmelidir. Benim size önerim, izlerin daha hızlı iyileşmesine ve derinin kendini yenilemesine olanak sağlayan Icon lazer tedavisidir. Kişinin cilt tipine ve deri yapısına göre değişmekle birlikte genel olarak 3-6 seansta cilt kendini yenileyecek ve yara izi görünümündeki çatlak izleri büyük oranda kaybolacaktır.

hocam 2 tane sıkıntım var bunlar dışında vücudumla ilgili veya yüz bölgemde öyle estetik olmamı gerektirecek bir s orun da yok bnce. Hocam benim sorunum selülitler ve çatlaklar. Cilt çatlağı, deri çatlalğı artık adına ne deniyorsa. Bunlardan nasıl kurtulabilirm ve asıl neden oluşur nasıl önlerim?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak dokusunda, normal deridekinden de kalın olan ölü deri tabakası vardır. Özel soyma tekniğiyle bu tabaka inceltilerek normal deri seviyesine getirilmelidir. Icon Lazer bunun için kullanılabilmektedir. Cilt altındaki kolajen liflerini stimule ederek cildin yeniden canlanmasına yardımcı olur. Selülitler için de pek çok tedavi edici teknoloji mevcuttur. Bunlardan birisi VelaShape III teknolojisidir. VelaShape radyo frekans enerjisi, infrared ışın, vakum ve masaj uygulayan sistem, yağları yakarak cildi sıkılaştırmaya, şekillendirmeye ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olan bir uygulama. Selülite bağlı kötü görünümlü kabarıklıkları düzeltmeye yarıyor.

merhabalar ben 38 yaşındayım.bunca zaman kendime hep yüzüme ağırlık verdim yüzüme baktım bundan sonra vücuduma da ağırlık vermke istiyorm.Benim vücudundaki şikayetim cilt (deri) çatlakları. Bu neden oluşur ve tedavisi var mıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Vücudunuz ne kadar mükemmel olursa olsun, cilt çatlakları pek çok kadının en büyük şikayetlerinden birisidir. Nasıl oluştuğu tam olarak açıklanabilmiş değil, oluşum mekanizması halen bilinmiyor ama genellikle hızlı kilo alıp verme ve doğumdaki hormonal değişikliklerin yol açtığı kolajen yapının zayıflaması sonucu arttığı gözlemlenmektedir. Tamamen yok edebilecek bir tedavi henüz mevcut değildir. Ancak görünümleri Icon lazer ile büyük oranda azaltılabilmektedir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar