Kalçadaki Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer?

Merhaba, kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer? Hocam lazerle beyaz çatlaklar tedavi edilir mi ? Karnımda da biraz çatlaklıklarım var.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Derinin altındaki kas veya yağlar, derinin kendisinden daha hızlı büyüyüp genişlemeye başladığında çatlaklar oluşmaya başlar. Sadece ani kilo değişikliklerinin yaşanması çatlakların oluşumuna sebep olmaz. Çatlak oluşumunun bunun dışında da pek çok sebebi vardır. Bunlar arasında: Kolajen değişiklikleri; derinin altındaki doku gerildiğinde, kolajen dengesi bozulur ve çatlaklar yüzeye çıkmaya başlar. Doku değişiklikleri; cilt dokusu kolajen katmanlarından oluştuğu için çatlaklar deride problemlere yol açıp, yara izi benzeri izler bırakabilir. Sonuç olarak deri hassaslaşır veya incelir, ışık yansımaları izlerin beyaz görünmesine yol açar. Bunlardan başka, çatlaklar ‘glukokortikoid’ hormonuyla da bağlantılıdır. Büyürken değişen hormon seviyeleri de çatlaklara sebep olabilmektedir. Çatlak tedavisinde çoğunlukla olumlu sonuç alınan Icon lazer yöntemi çatlakların görünümünü hafifletmekte etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. 3 hafta arayla 5 seans uygulanabilen Icon Lazer sistemini sonbahar ve kış aylarında uygulamak daha doğru olacaktır.

Hocam,sık kilo alıp verdigim için kalçamda ve bacaklarmda çatlaklar oluştu ve beyaz renkteler. vücuttdaki bu çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Deri üzerindeki çatlaklar, kilo artışıyla birlikte dokularda oluşan yoğun gerilme sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak da derinin alt katmanlarında bulunan ve deriye elastikiyet sağlayan kolajen ve elastin lifleri zarar görmektedir. Ciltte oluşan çatlaklar ilk zamanlarda kırmızı-pembe renkli olurlar, fakat zamanla beyazlaşırlar. Ciltte oluşan çatlakları özellikle de beyaz çatlak izlerini tamamen tedavi etmek oldukça zordur. Günümüzde cilt çatlaklarının %100 tedavisi mümkün olmasa da Icon lazer yöntemiyle ortalama %80 oranında başarı sağlanmakta, çatlak genişliği ve derinliği ciddi oranda azalmaktadır. Icon lazer teknolojisi ile hem çatlayan derinin üst tabakası yenilenmekte hem de alt dokulardaki yırtıklar tedavi edilmektedir.

merhaba,beni çok rahatsız eden kollardaki ve kalçadaki beyaz çatlaklar neden oluşmuş olabilir?hangi tedaviyle nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamile kadınlarda, yoğun vücut geliştirme çalışanlarda, ergenlik dönemindeki kişilerde ve aşırı kilo alıp-verme durumlarında cilt üzerinde yara şeklinde çatlaklar oluşabilmektedir. Çatlak izlerinin tedavisinde, en etkili ve kalıcı yöntem Franksiyonel lazer uygulamasıdır. Fraksiyonel lazer yöntemi cilt gençleştirme, sarkma ve kırışıklık giderme, sivilce, çatlak ve yara izlerini gidermede sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Fraksiyonel lazer, uygulanan bölgede kolajen sentezini uyararak yeni doku oluşumunu başlatmaktadır. Kolajen üretiminin artması ve yeni bağ dokunun oluşmasıyla birlikte cilt kendini yeniler ve çatlak görünümünün azalarak düzelmesine neden olur. Çatlakların boyutuna ve ne zaman oluştuğuna bağlı olarak tedavi ortalama 3-6 seans sürmektedir.

MRB.Kalçamdaki çatlak izleri başlarda kızarık bi renkteydi ama artık beyazlaştı hatta cilt rengimden daha açık ve cok belli oluyo. kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer.?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt aşırı basınçla karşılaştığında zarar görür. Bu durumda, cildin yapısı deforme olur ve çatlaklar ortaya çıkar. İlk zamanlarda pembe-kırmızı renkte olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Icon lazer son yıllarda kullanılan en yeni lazer teknolojisidir. Lazer ışınları ile cildin üst katmanları soyularak yeni cilt tabakasının çıkması sağlanmaktadır. Ortalama 3-4 kadar seans uygulanmaktadır ve seans sayısı genelde hastanın durumuna göre belirlenmektedir.

Son zamnlarda çook kilo aldım ama bu kilolar çogunlukla kalçamda toplandı. bu yüzdende o bölgede çatlaklar var ve beyaz ince şerit halindeler.kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer?yardımcı olrsanız sevinirimm.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklar genellikle hızlı kilo alıp verildiği durumlarda çoğalırlar. Cilt çatlakları ilk oluşmaya başladıklarında kırmızı renkte görünürler ama zaman içerisinde beyazlaşırlar. Çatlakların ilk oluşmaya başladıkları dönemde uygulanan fraksiyonel lazer ile çatlak tedavisi yüksek oranlarda olumlu sonuçlar verir. Beyaz renkte olan eski çatlakların tedavi oranı ise lazer yöntemi ile yeni çatlaklara göre daha düşük olmasına rağmen yapılan tedavi sonucunda çatlak görünümü mutlaka azalmaktadır. Icon lazer ciltte mikro boyutta hasarlar oluştururarak kolajen üretimini arttırmaktadır. Böylece çatlakların genişliğinde küçülme, ciltte sıkılaşma görülmekle birlikte, ideal görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Kalçamda beyaz renkli çatlaklar yüzünden hiç mi hiç yazın gelmesini istemiyorum hocam.Çünkü bunlar bronzlaştıkça sanki dhaa belirgin oluyo. Nefret ediyorm.Nasıl geçer yok mu bir çaresi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlaklarınızın renginin beyaz renkte olması onların uzun süredir cilt altında olduklarını açıklıyor. Bu renk çatlakların tedavisi daha zor olabilmekte ancak hala mümkün. Beklentileri çok yüksek tutmamalısınız çünkü henüz çatlakları tamamen iyileştirebilecek bir tedavi bulunmadı. Elimizdeki teknolojiler de çatlakların görünümlerinin belirginliğini azaltmaktadır. %50-70 lara varan iyileşmeler sağlanabilmektedir. Icon lazer tedavisiyle 3-4 hafta aralıklarla ihtiyacınız kadar seans ile gözle görülür seviyede iyileşme yaşanabilmektedir.

İyi günler, ben 29 yaşındayım ve 7 ay sonra düğünüm olacak. Kilo ile ilgili herhangi bir sıkıntım yok ideal boy ve kilodayım. Ancak kalçamdaki beyaz çatlaklarım o kadar çok ki, nasıl geçer ne yapmalıyım. Bunu düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabileceğiniz ameliyatsız bir yöntem mevcut mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Kalça yada basen bölgesinde görülen çatlaklar sıkça rastladığımız bir durumdur. Uyguladığımız Icon Lazer tedavisi ile 4-6 seans arasında gözle görülür şekilde iyileşmeler olmaktadır. Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olan bu uygulama ile beyaz çatlaklarınızdan ciltten cilde değişmekle birlikte yüzde elli veya yüzde yetmiş oranında kurtulmanız mümkün. İşlem sonrasında aynı gün içerisinde normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Ergenlik döneminde sivilcelenmeyi yüzün yağlanmasını anlıyorum da bende kalçamda beyaz beyaz çatlaklar oldu. Biraz kiloluyum tamam ama daha yaşım 16. Lütfen bir şeyler söyleyin bu çatlaklar nasıl geçer, ilerde geçer mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ergenlik döneminde boyun uzaması, vücudun kadınsı şeklini alması sırasında memelerde, basen ve kalça bölgesinde çatlak oluşumu gözlenebilmekte.Çatlakların oluşumunda birçok faktör etkilidir. Genetik olarak şanslı olan bazı kadınlarda hayatının hiçbir döneminde bir tane bile çatlak oluşmazken, bazı kadınlarda 4-5 kilogramlık kilo değişimlerinde bile çatlaklar oluşabiliyor. Genel olarak açık tenli ve kuru ciltli kadınlar çatlamaya daha eğilimli oluyorlar. 18 yaşınızı doldurmanızı bekleyin şikayetleriniz devam ederse lazer tedavilerinden faydalanabilirsiniz. Ben kliniğimde çatlaklar için en çok Icon Lazer sisteminden faydalanıyorum.

Kalçam ve basenlerim her zaman vücuduma göre baya belirgin olmuştur. Aslında bu pek çok kişinin istediği bir şey fakat şöyle bir sorun oluyor. Kilo alınca ilk kalça ve basenden aldığım için kilo verince burası hemen çatlıyor. Eskiden beri olan beyaz çatlaklarıma alışmıştım ama artık bir yöntem varsa tedavi olmak istiyorum.nasıl geçebilir, bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlakları, genel olarak kalça, karın, üst bacak ve kol bölgesinde gözlemlenebilirler. Ani kilo alımı kadar ani kilo verme de çatlak oluşumunu tetiklediğinden bel ve bacak bölgesinde de gözlemlenmesi olağandır. Beyaz veya hafif kırmızı renkli çatlakların tedavisinde, ışık ve radyofrekans tedavileri ilk başvurduğumuz tedaviler arasındadır. Lazer tedavisi ortalama olarak 3 veya 5 seans sürmektedir. Tedavi seansları elde edilen sonuca göre artıp azaltılabilmektedir. 4 haftada bir tekrarlanan bu tedavi sonrasında çatlaklarda ciddi oranda bir azalma gözlemlenebilmekte.

Kalçamdaki beyaz çatlaklardan artık tamamen kurtulmak istiyorum… gözle görünür durumdalar ve sporuma diyetime ramen geçmiyorlar. Yoga yaptım o da geçirmedi, aerobik yaptım pilates yaptım denemediğim şey kalmadı. Fit oldum ama yine geçmediler. Beyaz çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Beyaz cilt çatlakları, en yaygın olarak; karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkar. Kadınlarda daha sık görülür. Kadınların % 75-90’ında hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşmaktadır. Ancak; hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın çatlaklar tamamen geçmez ve cilt hiçbir zaman ilk hali gibi olamaz. Çatlak tedavisinde son zamanlarda en popüler ve yeni yöntem olan Icon lazer sisteminden faydalanmaktayız.İcon lazer çatlak tedavisinde FDA onayına sahiptir ve çatlakların rahatsız edici görüntüsünde azalma sağlar

Zannediyorum son yıllarda sürekli kilo alıp vermekten dolayı artık yapım gereği ya da bilmiyorum. En çok kalçamda olmak üzere karın bölgemde beyaz beyaz çatlaklar oldu. Bu beyaz çatlaklar nasıl geçer?Teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Radyofrekans çatlak tedavisinde kullanılan etkili bir yardımcı tedavi yöntemidir. Ucunda altın iğneler bulunan bir cihaz, ciltten içeri girerek cilt altına radyo dalgaları gönderir ve cilt altındaki kolajen ve elastin sentezini arttırması amaçlanır.Genellikle 3 hafta arayla 3 seans uygulanır.Çatlaklar için uyguladığım diğer tedavisi.İcon lazer çatlak tedavisinde FDA onayı almıştır. Icon Lazer sisteminden de yüz güldürücü sonuçlar alabilmekteyiz.

Kalçamda esmer olmama rağmen beyaz çatlaklarım var. Haliyle yazın bikini giyince çok belli oluyor hocam. Yaza kadar bunun bir çaresine bakmak istiyorum. Nasıl geçer bu beyaz çatlaklar? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlağı kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hamilelerde % 90’nında, ergenlik çağında genç kızların % 70’inde, ergenlik çağında özellikle spor yapan genç erkeklerin % 40’nda cilt çatlağı görülebilmektedir. Cilt çatlaması daha çok ergenlik çağındakileri, hamile bayanları ve böbreküstü bezleri fazla çalışanları etkilemektedir. Ergenlik döneminden sonra genellikle kalça ve göğüsler etkilenir. Ancak vücudun değişik bölgelerinde diz arkası, üst kol gibi bölgelerde de görülebilir. Cilt çatlağında lazer, ışık ve radyofrekans tedavileri oldukça etkilidir. Özellikle fraksiyonel lazer ve fraksiyonel radyofrekans en etkili tedavileri sağlar.

Ne yaparsam yapayım geçmeyen beyaz çatlaklara ne önerirsiniz?Ten rengi koyu olunca beyaz çatlaklar daha çok dikkat çekiyor. En çok da kalçada. Kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak tedavisinde günümüzde en çok tercih edilen ve etkili olan yöntem lazer tedavileri. Örneğin Icon Lazer sisteminde, çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşur ve bu alanlarda yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Uzun süredir ciltte mevcut olan, tüm deri çatlaklarında, 6 hafta arayla uygulanabilen seanslarla, yüzde 50’in üzerinde yanıt alınabilmekte.

Hamilelik sonrası ideal kiloyu korumadığım için kalçada beyaz beyaz çatlaklar var.Bu beyaz renkli çatlaklar nasıl geçer bir tedavisi var mıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Oluşan cilt çatlaklarını tamamen tedavi etmek oldukça zordur. Ancak gelişen teknoloji sayesinde günümüzde, cilt çatlaklarının lazer sistemleriyle görünümleri hafifletilebilmektedir. Kalçalarda bacaklarda yada göğüste olan çatlaklar Icon Lazer teknolojisi ile görünümleri ileri derece azaltılabilmekte. Genellikle tek seans, bazen de 2-3 seans uygulama gerekebilir.

Hızlı kilo alıp vermektek oluşan beyaz çatlaklar nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Icon lazer sistemi ile çatlakların görümünü hafifletmekte, o bölgede daha pürüzsüz bir doku yaratmakta başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Icon Lazerle, çatlaklarınızın ne kadar koyu olduğuna göre ilk seanstan itibaren görünümünde hafifleme gözlenebiliyor.

Kalçalardaki doğal yollarla da uzun süredir geçmeyen beyaz çatlaklara nasıl geçer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Beyaz çatlakların hafifletilmesinde Icon lazer sisteminden yararlanıyoruz. lazer ışınları ile cildin üst katmanları soyularak, yeni cilt tabakasının çıkması sağlanıyor. Bağ dokusunu onarıcı ilaç ve kremlerin emilmesini arttırmak için, Vshape gibi ultrasound sistemleri de uygulamaya kombine edilebilmekte.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar