Çatlaklar Nasıl Geçer ve Tedavi Edilir?

Çatlaklar eğer tedavi edilirse ekisi gibi olurmu, çatlaklar tamamen gidermi?.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak izlerinin önlenmesi ve silinmesi ne yazık ki inanılmaz zordur. Görünümlerini azaltmak mümkün olsa da tamamen silinmelerini sağlayan bir tedavi mevcut değil. Cilt hızlı bir biçimde esnemek durumunda kaldığında, dermis üzerinde küçük damlalar şeklinde yırtılmalar olur ve çatlaklar meydana gelir. Bunlar cilt üzerinde meydana gelen mikroskarlardır. Yeni oluşan çatlaklar kırmızımsı, daha eski çatlaklar ise gümüş-beyaz renklidir. Dokunulduğunda yol yol hissedilebilecekleri gibi hiç hissedilmeyebilirler de.  Çatlak izleri tedavi edilirken, bu izlerin ne zaman oluştuklarının bilinmesi çok önemlidir çünkü tedavinin asgari ya da orta derecede başarılı olması, buna bağlıdır. Icon lazerler ile izlerin renkleri açılabilir fakat çatlağın kendisi oradan yok olmayacağı için, tam anlamıyla iyileşme sağlanması mümkün değildir. Bu işlemi mikrodermabrazyona benzetebilirsiniz, lazer, izin dış görünümünü yumuşatarak, cildi daha düzgün gösterecektir. 

Deri çatlakları lazer uygulamasıyla nasıl geçer ve izler ıcon lazerle tedavi edilirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak tedavisi için kullanılan en etkili lazer sistemi Icon lazer teknolojisidir. Lazer tedavisinde izlerin olduğu bölgede mikroskobik derecede hasarlar oluşturulur ve dokulardaki kolajen üretimi tetiklenir. Bu yöntem ile deri ve deri altı dokuların kendini yenilemesi sağlanmaktadır. Lazer tedavisi, çatlak izlerinin durumuna göre ortalama 4-6 seans uygulanmaktadır. Eğer izler daha derin ise seans sayısı artabilir. Tedaviden sonra kızarıklık ya da kabuklanma oluşabilmektedir. Fakat bunlar bir kaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Yani oluşan yan etkiler genellikle geçici ve beklenen durumlardır.

merhaba ciltte olusan çatlaklar nasıl geçer?hangi yöntem kullanılarak tedavi edilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılan en yeni yöntemlerden biri Icon lazerdir. Bu yöntem cildin hem üst hem de alt tabakasına etki etmektedir. Çatlak izlerinin bulunduğu yerlerde mikroskopik yaralar oluşturarak kolajen ve elastin liflerinin sentezini artırmaktadır. Kadın, erkek herkese ve her cilt tipine uygulanabilmektedir. Genellikle bir bölgeye uygulanan tedavi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Tedavi edilecek bölgenin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla 2-6 seans olarak yapılmaktadır.

Merhaba doktor hanım, benim belimde ve bacaklarımda çok çatlaklarım var.açıkçaso biraz rahtsızım bu durumdan.bir çaresi varmı nasıl geçer ve tedavi edilir söylerseniz çok memnun olurum.Sağolun

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt çatlaklarının tedavisinde en çok etkili yöntem lazer tedavileridir. Lazer tedavileri çatlakların ilk oluştuğu dönemde yapılırsa daha fazla etki gösterecektir. Ancak günümüzde tedavisinin en zor olduğu problemlerden birisinin cilt çatlakları olduğunu söylemekte de fayda görüyorum. Bu nedenle ilk oluştukları dönemde müdahale etmek daha iyi sonuçlar alabilmek için önemli. Çatlak tedavilerinde Icon lazer teknolojisinden faydalanmak mümkün. Çatlakların rengine, derinliğine ve cilt tipine uygun sayıda gerçekleştirilecek seanslarla, cilt çatlaklarının görünümlerinin azaltılması mümkün olabilmektedir.

Vücudumdaki çatlakların, vücuduma sağlık açısından bir riski var mıdır? En iyi yöntemi araştırıyorum nasıl tedavi edilir ve çatlaklar nasıl geçer diye. umarım sorularıma yanıt bulabilirim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Vücudumuzdaki hormonal değişikliklerden dolayı kolajen yapı zayıflar ve çatlaklar ortaya çıkar. Vücuttaki çatlakların sağlık açısından herhangi bir riski yoktur fakat estetik olarak güzel görünmezler. Çatlakları tamamen yok eden bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Ancak görüntülerini hafifleterek daha da memnun kalacağınız yöntemler uygulanabilmekte. Icon lazer tedavisi ile genellikle 1 ay arayla toplam 3 seans uygulama yapıyoruz.Çatlakların görünürlüğünde tatmin edici derecede azalma sağlayabiliyoruz.

Buket hanım iyi günler dilerim, doktora gitme konusunda çekindiğim bir sorunum var. Göğüslerimde çok fazla çatlaklar var, bu çatlaklar nasıl geçer? Eczaneden çatlak kremi aldım sürdüm ama bi faydasını göremedim. Lazer tedavisi diye bir uygulama varmış ameliyatsız, bu konu bana çok sıcak geldi.Bu işlem ile çatlak nasıl tedavi ediliyor? Siz de bayan oldugunuz için tedavimi sizinle olmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum..

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Göğüsteki çatlak oluşumunun birçok sebebi vardır. Genetik olabilir, aşırı kilo alıp verme ya da emziren annelerde emzirme dönemleri bittikten sonra ortaya çıkan çatlaklar şeklinde olabilir. Birçok kadında göğüs çatlakları, kremlerle tedavisi mümkün olduğu gibi geçmediği durumlarda ise, Icon lazer uygulamamız ile ağrısız ve ameliyatsız olarak tedavisi yapılabilir. Bu tedaviye çok geç kalmamak gerekir çünkü, ileri evrelerde çatlaklarla başa çıkmak çok zor olur.

Vücudumun pek çok yerinde çatlak olmasına rağmen bazı yerlerinde daha belirgin görünüyorlar. Bu neden oluyor? Ayrıca merak ediyorum çatlaklar nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir?Bu konuda en azından az görünen yerlerimdeki kıvama gelse bazıı yerler. Ona bile şükredeceğim. Teşekkürler

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Vücutta bölgesel olarak bazı kısımlarda daha yoğun görülmesinin nedeni, o bölgedeki kasın veya kas hareketlerinin açısından kaynaklanmaktadır. Tıbbi olarak bir hastalık olarak görülmemesine karşın, estetik açıdan fiziğin güzelliğini ve teninizin görüntüsünü bozmaktadır. Tedavisi mümkündür. Tedavisinde FDA onaylı icon lazer sistemini kullanıyorum.Genellikle birer ay arayla yapılan 3 seans yeterli olabiliyor

Lazer sistemleriyle çatlaklar geçirilebiliyormu. Benim en büyük sıkıntım görsel olarak baya kötü görünen bacak çatlakları. Bunlardan kurtulmak için araştırdığım kadarıyla fraksiyonel lazer hem daha hesaplı hem daha etkili..Ben bunu düşünüyorum. Işlem ağrılımı?Nasıl geçer ve tedavi edilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çatlak tedavisinde fraksiyonel lazer sistemlerinden faydalanabilmekteyiz. Tedavinin 20- 25 dakika öncesinde bir anestezik krem uygulanır. Böylece tedavi sırasında kişiler ağrı duymaz, hissedilen minik kaşıntılar olur. Aylık aralıklar ile 3 -4 defa tekrarlanması gerekir. Temel olarak cildin fraksiyonel lazer ışınları gönderilerek yenilenmeye teşvik edilmesi estetik birçok sorunun çözümünde kullanılmaktadır.

Geçen yıl 35 kilo verdim aslında beni çok rahatsız etmeyen çatlaklarım vardı ama kilo verdikten sonra sanki daha belirgin oldular.hocam şikayetim olan çatlaklar nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir bilgiler için çok teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cildin kısa bir zaman aralığında fazla gerilmesi ile birlikte dermis bölgesinde çatlakların oluşması normaldir. Dermis bölgesi, kollajen ve elastin gibi liflerin olduğu, cilde esnekliğini veren orta katmandır. Gerilmenin meydana gelmesiyle birlikte ciltteki bu bağlayıcı liflerin bazılarında kopmalar yaşanır. Böylece cildin ince üst tabakasında ince çizgiler halinde ve dışarıdan görülen yara benzeri izler oluşur. Kısa zamanda bu kadar kilo vermek cildin gerilmesine sebep olduğu için çatlaklar oluşabiliyor. Çatlakları tamamen ortadan kaldıran bir yöntem yoktur.Ancak çatlak görünümünü azaltıcı yöntemler mevcut.Bu konuda FDA onayına sahip icon lazer kullanıyorum.Güvenli ve konforlu bir çatlak tedavisi sunan icon lazerle çatlak görüntüsünde azalma meydana getirebiliyoruz

Fraksiyonel lazer tedavisiyle çatlaklar nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Fraksiyonel lazer ışınları, çatlak üzerinde yüzlerce ısı kanalları oluştururken kişilerin doğal yara iyileşme mekanizması tetiklenir. Temelinde yetersiz hücre bölünmesine dayanan çatlak sorununu yine temelinden etki ederek çözer. Doğal hücre yenilenmesi hızlandırılır, hücre dışındaki esnek liflerin sayısı artırılır ve beyaz şerit halindeki görünümü giderek hafifletir veya büyük bir oranda yok eder.

Hocam merhaba çatlaklarıma artık birşeyler yapmak istiyorum. Benim psikolojim bozuluyor artık. Belimde ve kalçamdaki çatlaklar yüzünden yazın kısa şeyler giyemiyorum bikini mayo gibi,denize havuza girmek zaten yok. Nasıl geçer, Tedavi nasıl edilir?Bilmiorum ama iyileşme süresi benim için en önemli konu cünkü sınava hazırlanıyorum çok fazla zamanım yok. Bilgi için teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Cilt tipinize göre birkaç seanslık uygulamalarla çözülebiliyor. Örneğin fraksiyonel lazerlerin, deride etki ettiği yoğun ısı kanalları dışarıdan gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Fraksiyonel lazer her ısı kanalını, etki görmeyen yine mikron seviyesindeki boş alanlarla çevreler. Bu tedavi yöntemi ile mikro ışın gönderilerek ısı adacıkları oluşturulan bölgeler, etkilenmemiş diğer bölgeler sayesinde hızlı ve etkili iyileşmesi sağlar. Böylece uzun iyileşme süreleri gerektirmez.

Sık kilo alıp veren birisinde çatlak oluşmuyor ama kilosunda herhangi bir değişiklik olmasa da başka birisinde çok fazla çatlak olabiliyor. Nedeni neler, nasıl önlenir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Derinin altındaki kas veya yağlar, derinin kendisinden daha hızlı büyüyüp genişlemeye başladığında çatlaklar oluşmaya başlar. Hamilelik gibi, gerilme ve çatlama dönemlerinde cildi nemli tutmak çatlağı önleyebilir. Derinin altındaki doku gerildiğinde, kolajen dengesi bozulur ve çatlaklar yüzeye çıkmaya başlar. Cilt dokusu, kolajen katmanlarından oluştuğu için çatlaklar deride problemlere yol açıp, yara izi benzeri izler bırakabilir. Sonuç olarak deri hassaslaşır veya incelir, ışık yansımaları izlerin beyaz görünmesine yol açar. Çatlaklar ‘glukokortikoid’ hormonuyla da bağlantılıdır. Hamilelik döneminde hem hormonlar hem de kilo almanın etkisiyle karın, basen ve göğüslerde çatlak oluşumu ortaya çıkabilir. Koruyucu ürünlerle nemlendirerek, cildinizi esnemeyi hazırlamak, çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir. Bu hormon ergenlik, hamilelik, aşırı ağırlık egzersizi ve obezite dönemlerinde yükselir ve kolajenle elastin oluşumlarına etki eder. Kilo değişimlerini sabit tutmak, doğum kontrol hapı gibi hormon tedavilerinden uzak durmak gerekir. Cildinizi mümkün olduğunca nemli tutmak da belli bir dereceye kadar yardım eder. C, E ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketin ve cildinize fırçayla masaj yapın. Artan kan dolaşımı da çatlakların oluşumunu engelleyebilir.

Çatlaklar sadece genetik sebeplerden mi oluyor, önlenemez mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Derinin altındaki kas veya yağlar, derinin kendisinden daha hızlı büyüyüp genişlemeye başladığında çatlaklar oluşmaya başlar. Çatlaklar genellikle genetiktir. Bunun yanı sıra hamilelik gibi, gerilme ve çatlama dönemlerinde cildi nemli tutmak çatlağı önleyebilir. Koruyucu ürünlerle nemlendirerek, cildinizi esnemeye hazırlamak, çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir.

Cildi çatlak oluşumuna meyilli kişilerde çatlakların artmaması için ne önerirsiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Öncelikle belirtmekte fayda var; deri çatlakları vücut fonksiyonlarını etkilemeyen veya herhangi bir hayati risk oluşturmayan doku bozukluklarıdır. Cilt dokusunun esnekliğinden kaynaklanan, göze hoş görünmeyen deri çatlakları, birçok kadının ortak sorunu olup doğru strateji ile bu çatlakların görünümünü en aza indirmek mümkün olabiliyor. Henüz çatlakları yüzde yüz engelleyecek bir yöntem bulunamamış olsa bile, çatlaklarla ortaya çıkan kızarıklığı gidermeye yardımcı olan, görünürlüklerini azaltan teknolojiler bulunmaktadır. Çatlak oluşumunu önlemeye yardımcı yöntemler herkes için ilk adım olabilir. Bunlardan; kilo değişimlerini sabit tutmak, doğum kontrol hapı gibi hormon tedavilerinden uzak durmak, cildinizi mümkün olduğunca nemli tutmak da belli bir dereceye kadar yardım eder. Bunlar dışında C, E ve çinko bakımından zengin yiyecekler tüketebilir, cildinize fırçayla masaj yapabilirsiniz. Artan kan dolaşımı da çatlakların oluşumunu engelleyebilmektedir.

Lazerle çatlak tedavisi uygulamasından sonra güneşlenmekte herhangi bir sakınca olur mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Vücutta bulunan çatlak izleri kırmızı çatlaklar, beyaz çatlaklar olarak üzere ikiye ayrılır. Kırmızı çatlaklar, taze izlerdir. Henüz oluşup, yüzeye çıkarlar, tedaviye daha çabuk ve kolay cevap verebilecek durumdadırlar. Bu izlerin kırmızılığı, oluşma safhasında çatlağın önüne çıkan kırmızı damarlardan kaynaklanır. Beyaz çatlaklar ise bir veya daha fazla yıldır ciltte olan çatlaklardır. Bazen de gümüş rengini alırlar. Her iki tip çatlaklar için de lazer tedavisi uygulanabilir. Icon Lazerle çatlaklarınızın ne kadar koyu olduğuna göre ilk seanstan itibaren azalma görülmeye başlanıyor. Uygulamanın ardından cildinizin durumuna göre belirlenen istirahat süresinin ardından mutlaka güneş koruyucunuzu kullanarak güneşlenmenizde herhangi bir sakınca olmamasını umuyoruz.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar