Lazer Epilasyon Sonrası Çıkan Tüyler Nasıl Alınır?

Ben tüylerimden kurtulmak için lazer epilasyona gittim ve tüm seansları tamamladım. Fakat tüylerin tamamı dökülmedi. Kalan tüyleri jiletle mi almam gerekiyor yoksa ağdayla mı Bilgisi olan var mı?
Dr. Buket Yıldırım
Her cihazın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte kaliteli, dünya standartına sahip lazer cihazları doğru kişilere, doğru dozlarla uygulandığında, hepsinden sonuç alınabilmektedir. Lazer epilasyon sonuçları hormonal duruma, yaşa, tüy rengine, tüyün kalınlığına, ten rengine, cinsiyete, yapılan bölgeye, lazer epilasyon cihazının cinsine ve kullanılan dozlara göre değişir. Hormon bozukluğu olanlarda sonuçlar daha geç ve güç alınmaktadır. Diğer taraftan hormon bozukluğunun yarattığı tüylenme fazlalığını gidermek için lazer epilasyondan daha faydalı bir sistem yoktur. Epilasyon sonrası tüyler jilet, tüy dökücü veya tüy kısaltıcı ile kesilebilir.
Geçen yazdan beri tüm vücut lazere gidiyorum ve seanslarım bitmek üzere (8 seans anlaşmıştık). baştan da söyledikleri gibi oldu, büyük ölçüde döküldü tüylerim, kalanlar da geç uzuyor. maalesef tamamen bitmesi söz konusu değil. benim merak ettiğim kalan tüyleri nasıl temizleyeceğiz? bu konuda herkes farklı birşey söylüyor, merak ettim diğer uzmanlar ne tavsiye ediyor acaba?
Dr. Buket Yıldırım
Epilasyon sonrası ağda, ip gibi kökten yapılan kişisel bakımlar önermiyoruz. Kılların sert ve koyu yapıda olması ve cilt rengi epilasyonun etkili sonuç vermesini sağladığından jilet kullanılması gerekmektedir. Ağda gibi kökten yapılan temizlikte kıl yapısı daha yumuşaklık kazandığından etkili sonuç alınması için jiletle temizlik yapılmasında fayda vardır.
Lazer sonrası çıkan siyah kıllardan nasıl kurtulabilirim? onlar dökülene kadar cımbız vs. kullanamıyorum ama görünür hale geldiler.tavsiyeniz var mı?
Dr. Buket Yıldırım
Lazer sonrasında çıkan tüyler yeni epilasyon seansı için kısaltılır. Bu yöntem için de genellikle tıraş tercih edilmektedir. Epilasyondan sonra kılların ağda gibi yöntemlerle köklerinden alınmaması gerekir. Aksi halde yeni epilasyon işleminde, tüyleri görmeyebilir.
Daha önce lazer yaptırmıştım tüylerimin ince ve sarı olanları dışında büyük bir çoğunluğu gitmişti.Sonra hamile kaldım bir bebeğim oldu ve ilerleyen zamanlarda tüylerim yeniden cıkmaya başladı. Eskisikadar çok değil tabi ama yine de var. Ben ilk epilasyondan sonra çıkan tüyleri jiletle almamıştm hiç ağda veya makina kullanmıştm.Ondan olabilir mi?
Dr. Buket Yıldırım
Merhaba ben hastalarıma lazer epilasyondan sonra çıkan tüyleri seans devam ederken ve bittikten sonra bile jiletle, tüy dökücü kremle veya kıl köküne müdahale etmeyecek herhangi bir yöntemle devam etmelerini tavsiye ediyorum. Yeniden tüylenme yaşamanız; gebelikte meydana gelen hormonal değişikliklerden de kaynaklanmış olabilir. Ancak, yine de seanslara yeniden başlarsanız bu kez ağda kullanmadan devam etmeniz, tüylerden tamamen kurtulmanız açısından faydalı olacaktır.
Lazere yeni başladım ve 20 yaşındayım. Lazer epilasyondan sonra nelere dikkat etmek gerekir ve lazer epilasyon sonrası çıkan tüyler nasıl alınır?
Dr. Buket Yıldırım
Lazer epilasyondan sonra güneşten koruyucu kremler düzenli kullanılmalıdır böylece her mevsim yapılabilir. İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü kremler gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulamayın. Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin. Uygulamadan sonra 48 saat bölgeyi tıraş etmeyin. Ağda tüy dökücü kremler kullanmayın.
Lazer seansımdan sonra çıkan tüyler az olsa da bunları da yok etmek istiyor. Bu tüyleri nasıl almam lazım?
Dr. Buket Yıldırım
Seans aralarında genelde tüylerin başka bir epilasyon yöntemi ile alınmasına gerek yoktur. Seans arasını bir miktar uzun tutarsanız bu arada çıkan tüylerin ağdalama, cımbızlama veya epilasyon cihazlarıyla temizlenmesinden kaçınılmalıdır. Bu süreçte tüylerinizden rahatsız oluyorsanız jilet veya dökücü kremler kullanılabilir.
Merhabalar,,İlk lazer epilasyon seansımı 3 hafta önce yaptırdım ve ilk başta dökülseler de şimdi yeni yeni çıkmaya başladılar. Bu çıkan tüyleri nasıl almak gerekiyor?Bilgi için teşekkürler.
Dr. Buket Yıldırım
Lazer epilasyon yapılan bölgelere tedaviden sonra en az 3 gün kesme, traşlama gibi işlemler kesinlikle yapılmamalıdır. Bölge çok hassas olacağından tahriş meydana gelebilir. Yeniden çıkan tüyleri ise ağda veya epilatör kullanmadan sadece jilet veya tüy dökücü kremlerle almak gerekir.
Merhaba,kol ve bacakalarım için lazer epilasyona gidiyorum ve haftaya son seansıma gidicem.kıllarımın çogu döküldü, kalanlarsa cok geç uzuyor. epilasyon sonrası kalan tüyler nasıl alınır?
Dr. Buket Yıldırım
Lazer epilasyon seanslarından sonra kıllara kökü etkileyecek herhangi bir yöntem ile müdahale etmemek ve kendiliğinden dökülmesini beklemek gerekir. Seanslar arasında ağda yapıldığı takdirde, sonraki seansta lazer ışınının hedef alacağı kıl kökleri kalmamaktadır. Lazer uygulaması her seansta sadece büyüme evresindeki kıllara etki etmektedir. Geriye kalan tüyler için jilet kullanılmalıdır.
Lazer epilasyonda seans sonrasında tekrar çıkan tüyler nasıl allınır?ağdayla alabilirmiyim?
Dr. Buket Yıldırım
Seanslardan sonra tekrar çıkan kıllara, ağda, cımbız ya da tüy dökücü krem gibi kıl kökünü etkileyen işlemlerin uygulanmaması gereklidir. Eğer bu ürünler uygulanırsa, temizlenen kıl kökleri tekrar canlanabilir, tek kökten iki kıl çıkmasına neden olabilir. Bu durumda seanslarınızın uzamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden lazer epilasyon sonrası uzayan tüyleriniz için jilet kullanmanız gerekmektedir.
Merhaba Buket hocam ben bundan 2 sene önce lazer epilasyon seansımı tamamlamıştım. Fakat daha sonra yeniden çıktılar. Lazer epilasyon sonrası çıkan tüyler nasıl alınır bir bilgi verebilir misiniz?
Dr. Buket Yıldırım
Lazer epilasyon seans bittikten sonra çıkan tüyler kesinlikle ağda ve cımbız gibi kılı kökünden koparacak yöntemlerle alınmamalıdır. Cımbızla kıl alındığında köküyle birlikte alınacağından, eğer yeniden bir kaç seans almak istenirse, ilgili seansta lazer ışını kıl kökünü hedefleyemez ve kıl kökünü tahrip edemez. Dolayısıyla, lazer epilasyonun etki mekanizması ortadan kalkar. Bu nedenle lazer tedavisinden sonra cımbız kullanmak ve ağda yaptırmak uygun değildir. Sizi çok rahatsız eden tüyler için jilet veya tüy dökücü krem kullanabilirsiniz.
Hocam ilk seansımı tamamladım henüz çok fazla tüy kaybetmedim. Ama zamanla bunlar döküldüğünü farkediyorum.acaba döküldükten sonra lazer epilasyon sonrasında çıkan tüyler nasıl alınır, yani nasıl almalıyım ki daha da çoğallmasıın zaten varolan tüyler.
Dr. Buket Yıldırım
Epilasyon sonrası tüyler, herkeste farklı dönemlerde çıkabilir. Bunun için kişiyi değerlendirdikten sonra belirli bir aralık belirler ve kişi tüyleri yeniden çıktığında işleme tabii tutulur. Epilasyon sonrası tüyler 3-14 gün içinde dökülmeye başlar ve dökülmenin tamamlanması birkaç haftayı bulabilmektedir. Bu süreden yaklaşık 15-20 gün sonra altta kalan kıllar çıkmaya başlar. Bunların da köklerinden koparılmayacak şekilde işleme tabi tutularak jiletle alınması gerekir.