Ergen Kız Çocukları İçin Lazer Epilasyon Ankara

14 yaşındaki kız çocuğuna ütüleme lazer yaptırılabilir mi ve kaç seans sürer?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

En erken lazer epilasyon yaşı 16’dır. Ergenin düzenli olarak 1 yıldır menstruasyon dönemini yaşıyor olması gerekir. Bu dönemden sonra rahatlıkla işlem yapılabilmektedir. Bu yaş grubu hastalarda 6 haftada bir 8 seans çalışılabilmektedir. Ergenlik dönemindeki bireylerin hormon yapıları yetişkinlere göre çok daha aktif çalıştığı için kıl yoğunluğu fazla ve sonuç almada direnç geliştirmeye sebep olabiliyor. Bu doğrultuda seanslar takip edilmektedir.

Ergenlik dönemindeki kızımda asırı bi tüylenme sorunu olmadıgı halde lazer epilasyona gitmek içim cok fazla ısrar ediyor.bende önce size sormak istedim acaba 14-15 yasındaki kız çocuklarına lazer epilasyon uyguluyomusunuz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

16 yaşının altındaki kişilere lazer epilasyon yapılmasını genelde tavsiye etmiyorum. Ayrıca kızınızın yaşı küçük olduğu için öncelikle hormonal bir sıkıntısı olup olmadığının kontrol edilmesi, testlerinin yapılması daha uygun olacaktır. Size önerim kızınızın bir iki yıl daha beklemesi yönündedir.

Doktor hanım,kızımın özellikle yüzünde ve kollarında asırı tüylenme var teni beyaz oldugu içinde cok belli oluyolar.bu yüzdende lazer epilasyona götürmek istiyorum.ergenlik dönemindeki kız çocuklarına epilasyon önerirmisiniz?kızım 15 yasında.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ergenlik döneminin başlarında yani 12-16 yaşlarında uygulanan lazer epilasyon uygulamalarında pek başarılı sonuçlar elde edilememektedir. Çünkü ergenliğin başlaması ile hormaonlarda artış ve düzensizlik söz konusudur. Bu dönemde yapılacak epilasyon işlemlerinde başarısızlık riski çok yüksektir. Bu yüzden özelliklede kız çocukları için 16 yaşından sonra epilasyona başlanması daha uygundur.

Kızımdaki aşırı tüylenme sorunu için doktora gittik. PCOStan süphelenmiştim. Neyse ki herhangi bir probleme rastlanmadı.Doktor fazla tüylenme olduğu kanaatine vardı ve lazer epilasyon önerdi. Ergenlik dönemindeki kız çocukları için lazer epilasyon yaşı ne olmalı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

İster kız olsun ister erkek, erken yaşlarda özellikle ergenlik öncesi yapılan lazer epilasyon uygulamalarının sonuçları yüz güldürücü değil. 16 yaşının altına lazer epilasyon yapılmasını zorunlu değilse uygun bulmuyorum. Kızınızın yaşını bilmiyorum ancak bu alt sınırı dikkate alarak karar vermenizi öneririm. Yazınızdan hormon tetkiklerini yaptığınızı anlıyorum. Bu farkındalığınız için sizi tebrik ederim.

Kızım daha 14 yaşında ama kollarında, bacaklarında, göğüs arasında, meme başlarında tüylenme çok yoğun. Ergenlik döneminde olduğu için lazer epilasyon düşüncesi bana biraz uzak geliyor ama kendisi çok ısrarcı. Yardımlarınızı rica ederim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Ergenlik dönemi kız çocuklarında 10-14 yaşları arasında başlar ve hormon seviyelerinin hareketlenmesi ile vücudun bir denge kurabilmesi için geçen bu dönem, kıllanmanın devam ettiği dönemdir. Ergenlik döneminden önce başlanılan lazer tedavilerinin etkinliği daha azdır ve bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi; bu dönemde kıl ve köklerinin lazerden etkilenme oranı daha düşüktür. Bunun nedeni, kıl ve köklerinin renginin açık olmasıdır. Birkaç yıl daha beklemenizi öneririm.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar