Mezoterapi; farmakolojik vitamin, mineral, aminoasit ve enzimlerin karışım halinde ve küçük miktarlarda derinin orta tabakasına (dermise) enjekte edilmesi yöntemidir.  Mezoterapi içeriğinde vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin bir karışımı bulunmaktadır, bu sebeple cilt kalitesini arttırmak için uygulanan bir kokteyl de denilebilir.

Cerrahi olmayan bir tedavi tekniği olan mezoterapi, dünya çapında başta cilt yenileme olmak üzere bölgesel yaşlanma karşıtı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Güneş hasarı ve kolajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direkt olarak verilir. Mezoterapi ile cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır.

 Yüz mezoterapisi (mezolifting) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir. Mezolifting oldukça etkili bir anti-aging tedavidir. Ciltte kolajen sentezini uyarır; gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık sağlar. Yüz mezoterapisi sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.

Mezoterapi uygulamalarının cilde sağladığı faydaları şöyle sıralamak mümkün;

  • Cildi canlandırır.
  • Cildin parlaklığını artırır.
  • Cildi nemlendirir.
  • Yüzeysel kırışıklıkların tedavisine yardım eder.
  • Cilt renginin eşitlenmesinde fayda sağlar.

Mezoterapi kaç seans uygulanmalıdır ?

Genellikle 2-4 hafta arayla 3-4 seans uygulanır.  Seans sayısı ve sıklığı hastaların cilt durumuna göre kişiye özel belirlenmektedir bu sebeple bu süreler farklılık gösterebilir.

Mezoterapi uygulamaları göz çevresi için de uygun mudur?

Evet, hassas ve ince bir deriye sahip olan, bu yüzden de yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biri olan göz çevresi için de uygun bir tedavidir. 

Mezoterapinin diğer kullanım alanları nelerdir?
İlk kez 60 yıl önce kullanılan mezoterapinin günümüzde kullanım alanı oldukça geniştir. Mezoterapi yüz uygulamaları dışında  en sık olarak selülit, bölgesel zayıflama, saç dökülmesi, elastikiyet kaybı, akne ve akne skarları tedavisinde de kullanılır.

Mezoterapi uygulamasını kimler yaptırabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz etkileri cildinde görmek isteyen, kadın ya da erkek 18 yaşını geçmiş herkes için uygulanabilir fakat bunun kararını yine muayene ile belirlemek gerekir.