Çatlak Tedavisi, Cynosure Icon Lazer

Icon Lazer Çatlak Tedavisi

Cilt çatlağı sık görülen ciddi bir estetik sorundur. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan bu rahatsızlık, estetik açıdan da kadınları üzebiliyor. Deride çizgisel incelme ve yara izi şeklinde görülen bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün mü? Bu amaçla kullanılan kremler yağlar ve diğer tedavi yöntemlerinin büyük bir değişim sağlamadığı söylenebilir. Son zamanlarda lazer tedavileriyle eski ve yeni oluşan çatlaklarda yüzde 40 ila 80 civarında azalma ve sıkılaşma yapabilmek mümkün hale geldi.

Çatlaklar; hamilelik, ergenlik ve kilo değişimleri sebebiyle fibroblast hücrelerinin zarar görmesi, dolayısıyla elastin ve kolajen liflerinin kalite ve sayısının azalıp işlevsiz kalması üzerine oluşuyor. Koltuk altları, karın, göğüsler, bel veya vücudun diğer bölümlerimde oluşan çatlaklar ergenlik döneminde, hızlı kilo alımı ya da veriminde %40-%90’ında meydana gelebilir. Ayrıca, çatlaklara steroid kullanımı ya da endokrin bozukluklar da neden olabiliyor

Çatlak tedavisi üzerine yapılan araştırmanın ardından, lazerin efektif bir yöntem olduğu ortaya koyuldu: Lazer tedavisinde oluşan mikro hasarları vücut tedavi ederken, yeni kollajen oluşumu sağlanır ve cildin üst tabakasına zarar vermez. Özellikle kadınların korkulu rüyası ciltteki çatlaklar artık sıkıntı değil. Çünkü kurtulmak mümkün. Icon lazer tedavisi ile göğüs, karın, kalça ve basen bölgesindeki eski veya yeni çatlak oluşumlarında yüzde 80’e varan oranlarda azalma ve sıkılaşma sağlanabiliyor. Icon lazer uygulamaları ortalama 3 ile 4 hafta aralıklarla şikâyetin durumuna göre 2 ila 6 seans olarak yapılıyor. Bir bölgenin tedavisi ortama 15 dakika sürmektedir.

Icon Lazerlerin etki mekanizması
Icon lazerlerin etki mekanizması lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratmasıdır. Bu sütunlar halindeki ısı hasar alanlarına mikrotermal tedavi bölgeleri denir. Isı hasarı nedeniyle cilt tarafından yara olarak algılanan işlem, yara onarım mekanizmalarını tetikleyerek yeni kolajen sentezini başlatır. Yeni kolajen sentezinin bir sonucu olarak çatlak genişliğinde daralma, derinliğinde azalma, yüzeyde düzelme gözlenir. Icon Lazer teknolojisinde mikrotermal tedavi alanlarının etrafındaki deri alanı sağlam kalır dolayısıyla bu hasarı görmüş alanlar etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.

Her ten rengi uygun
Icon lazerler her cilt tipine uygulanabilir. Çatlakların yeni veya eski olması, herhangi bir sistemik hastalığın veya ilaç kullanımının olması, kişinin deri yapısı, deri tipi, genetik özellikleri hasta seçiminde önemli rol oynar. İşlem esnasında hafif yanma hissi ve hemen sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif ödem olabileceğini ve bunun gün boyunca sürebileceği akılda tutulmalıdır. Ancak bu etkiler lokal etkili kremler ve buz pedleriyle giderilebilir. İşlemden birkaç gün sonra ciltte hafiften orta dereceye kadar ince kabuklanmalar, ödem ve kızarıklık görülebilir ancak bu tablo en geç 7-10 gün içinde tamamlanır. Genellikle, tedavi bir bölgeye uygulanılıyor. Ancak dar alanlı bölgelerde ikinci bölge aynı seansta uygulama yapılabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir