Çatlak Tedavisi, Cynosure Icon Lazer

Çatlak İzlerine Çözüm

Her kadının ortak sorunu olan çatlaklar, özellikle ergenlik döneminde hızlı kilo alıp vermekten dolayı oluşuyor. Aynı şekilde, doğum öncesi ve sonrası dönem de çatlakların bir numaralı sebeplerinden.  Hamilelik ve doğum, ergenlik yıllarında hızlı uzama veya aşırı ve hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösterir. Yaygın olarak göğüsler, üst kollar, sırt, karın, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkar.

Çatlak aslında ciltte oluşan yara izinden başka bir şey değil ve tedavisi ancak bir dereceye kadar mümkün. Görünümlerini azaltmak mümkün olsa da tamamen silinmelerini sağlayan bir tedavi henüz mevcut değil. Cilt hızlı bir biçimde esnemek durumunda kaldığında, dermis üzerinde küçük damlalar şeklinde yırtılmalar olur ve çatlaklar meydana gelir. Bunlar cilt üzerinde meydana gelen mikroskarlardır. Yeni oluşan çatlaklar kırmızımsı, daha eski çatlaklar ise gümüş-beyaz renklidir. Dokunulduğunda yol yol hissedilebilecekleri gibi hiç hissedilmeyebilirler de. 

Icon Lazer Çözüm Sunar mı?
Çatlak izleri tedavi edilirken, bu izlerin ne zaman oluştuklarının bilinmesi çok önemlidir çünkü tedavinin asgari ya da orta derecede başarılı olması, buna bağlıdır; daha iyi sonuçlar almak için çatlak izleri kırmızıyken harekete geçmek daha faydalı olur çünkü beyazlamış izlerin tedavisinde cilt hiçbir zaman ilk hali gibi olamaz. Cilt çatlaklarının tedavisinde en yeni yöntemlerden biri Icon lazerle tedavisi. Bu sistemler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasına (dermis) etki eden sistemlerdir. Çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşur ve bu alanlarda yeni kollajen ve epidermis oluşumu meydana gelir. Çatlakların yeni veya eski olması, herhangi bir sistemik hastalığın veya ilaç kullanımının olması, kişinin deri yapısı, deri tipi, genetik özellikleri hasta seçiminde önemli rol oynar. Her cilt tipine uygulanabilen, tüm deri çatlaklarında özellikle beyaz ve deforme olanlarda lazerle %80 civarında iyileşme sağlanmaktadır.  İşlem esnasında hafif yanma hissi ve hemen sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif ödem olabilir ve bunun gün boyunca sürebilir. Ancak bu etkiler lokal etkili kremler ve buz pedleriyle giderilebilir. İşlemden birkaç gün sonra ciltte hafiften orta dereceye kadar soyulmalar görülebilir ancak bu tablo en geç 1 hafta 10 gün içinde tamamlanır. lcon Lazer uygulamaları seanslar halinde uygulanır ortalama 3 ila 4 hafta aralıklarla şikayetin durumuna göre 3 ila 6 seans planlanır. Yapılan seans ortalama 15-20 dakika sürer, tedavi genellikle çatlak alanın durumuna göre tek bir bölge olarak ayarlanır alan küçük ise diğer bölgeye de tedavi yapılır. Lazer sonrası 1-2 ay süre ile güneş koruyucu kullanılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir