Çatlak Tedavisi

Cilt Çatlağı Nedir? Tedavi Yöntemleri

Cilt çatlaklarıderi altındaki elastin liflerin sürekli esneyerek hasar görmesi sonucu oluşan izlerdir. Ciltte belirli bir miktarda ani bir gerilme meydana geldiğinde, cilt alt tabakaları yırtılır ve bu izler oluşur.

Hamilelik, doğum kontrol hapları, hızlı kilo alma veya verme, lokal steroid kremler kullanma ve hızlı büyüme, cilt çatlaklarının oluşmasında en önemli risk faktörleri.

Çok kısa zamanda, çok fazla miktarda kilo vermemek, önleyici ürünler kullanmak çatlaklardan korunmak için bizim alabileceğimiz bazı önlemler. Peki, ya oluştuktan sonra? Neyse ki, oluştuktan sonra da kullandığımız bazı yöntemlerle, çatlakların görünümünü hafifletmek ve etkili sonuçlar alabilmek mümkün.

Cilt çatlaklarını tedavi edeceğini iddia eden bir çok krem ve jel vardır. Ne kadar etkili oldukları konusunda şüpheler olan bu ürünlerin bilimsel olarak doğrulanmadığı için ilaç olarak nitelendirilmesi veya isimlendirilmesi doğru değildir. Bu açıdan bakıldığında günümüzde çatlak tedavisi için onay almış bir ilaç yoktur. 

Çatlakların Sık Görüldüğü Yerler

Çatlakların en sık görüldüğü yerler; göğüsler, bel ve karın bölgesidir. Bel bölgesinde görülen çatlaklar, hemen hemen her yaşta, hem kadın hem de erkeklerde ortaya çıkabilmekte. Başlıca nedeni hızlı kilo alıp, kısa sürede vermektir. Göğüslerde görülen çatlaklar genellikle ergenlik döneminde ve doğum sonrası ortaya çıkarlar ve sebebi hormonaldir. Karın bölgesindeki çatlaklar ise, en çok gebelik döneminde, karın yüzeyi büyüyüp genişlediği ve eski esnekliğini kaybettiği için oluşur.

Cilt Çatlaklarının Tedavisi

Çatlakların tedavisine erken dönemde başlamak tedavinin başarı şansını arttırıyor. Çatlaklar başlangıçta kırmızı-mor renkli uzun çizgiler şeklindedir. Bu erken evre, tedavinin en etkili olduğu evredir. Çatlakların beyaz renkli duruma geldiği geç evrede ise başarı şansı daha düşük oluyor. Ancak bu tip çatlakların tedavisinde bile Fraksiyonel Lazer sistemiyle oldukça iyi sonuçlar alıyoruz.

icon Lazerle Çatlak Tedavisi

Çatlakları tamamen yok edebilecek bir tedavi yok, ancak icon fraksiyonel lazer ile çatlakların belirginliği ortalama 3 seansta azaltılabilmekte. Gerekli durumlarda daha fazla seans uygulanmasında sakınca yoktur. Fraksiyonel lazer etkisini dokunun yeniden iyileşmesini ve yapılanmasını sağlayarak yapmaktadır. Epidermis ve dermis tabakasını kontrollü bir şekilde zedeleyerek vücudun yenilenme mekanizmasını tetikler, ciltte yeni kollajen ve elastin dokusu oluşur ve cilt iyileşmeye başlar. Yeni kolajen sentezinin bir sonucu olarak çatlak genişliğinde daralma, derinliğinde azalma, yüzeyde düzelme gözlenir. Böylece, çatlağın olduğu bölgedeki renk değişimi hafiflemesi mümkün olur.

Icon lazer, çatlak tedavisinde FDA tarafından onaylanmış bir lazerdir. 

Gebeler dışında herkese güvenle uygulanabilir. Emzirme döneminde uygulanabiliyor. Karın, kalça, göğüs ve kol bölgesi gibi çatlakların olduğu her bölgede etkilidir.

icon Fraksiyonel Lazerin Avantajları

Fraksiyonel lazer tedavisinde, ağrı hissi kişinin dayanabileceği seviyede ve hafiftir. Kişi tedavi sonrası günlük hayatına dönebilir. Dokuların işlem sonrası reaksiyonu, neredeyse yok denecek kadar azdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir