Güneş Lekesi Tedavisinde Kimyasal Peeling

Güneşi ikiyüzlü bir dost olarak görmekte fayda var. Güneş lekelerine dikkat etmek gerekiyor. Yaz sonrası ortaya çıkan farklı renk tonlarındaki lekeler ve çiller, sonrasında hayatınızı zorlaştırabiliyor. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı en belirgin etki kahverengi lekelerdir.

Cildin savunma mekanizmaları ne kadar güçlüyse, lekelenmeye karşı da o kadar dirençlidir. Gençlik yıllarınızda saatlerce güneş altında kalsanız bile cilt kendini onarmayı başarır. Cilde rengini veren melanin pigmentleri, ultraviyole ışınları yüzünden artar ve melanin üreten hücrelerin cildin bazı yerlerinde birikmesiyle lekeler oluşur.

Kimyasal peeling yöntemi, tazeliğini, parlaklığını kaybetmiş ve lekelenmiş cildin üst tabakasının değişmesini amaçlar. Cildin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp daha genç ve sağlıklı, lekesiz ve homojen bir derinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kimyasal peeling işlemiyle, lekeler tedavi olurken aynı zamanda cildin gençleşmesi de amaçlanır. Cildin sıkılaşmasıyla beraber yüzeyel kırışıklıklarda azalma sağlanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanları; meyve asitleri, glikolik asit içeren alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Tedavi hastanın yüzündeki lekelerin derinliğine göre belirlenir. Lekeler yüzeyselse meyve asitleriyle yapılan peeling yeterli olacaktır. Yüzeyel peelingler 2 haftada bir uygulanmak suretiyle 6 seans kadar planlanabilir. Lekeler, cildin daha alt katmanlarındaysa yumuşak peeling tedavileri yetersiz kalacaktır. Bu durumda cildin alt katlarına kadar inebilen TCA peeling tedavisini uygulanır. TCA peelinglerde ciltte 3-7 gün süren kızarıklık ve soyulma görülebilir. Cildin soyulmasının ardından mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Leke Tedavisi ile ilişkili diğer konular

Pürüzsüz, Bebek Gibi Bir Cilt

Herkese uygun tek bir leke tedavisi yoktur. Bazı hastalarda lazer tedavileri harika sonuçlar verirken, bazılarında radyofrekans tedavileriyle benzer sonuçları alabilmekteyiz.
Devamını Oku

Cildiniz Yaz Mevsiminden Kalan İzleri Taşımasın

Yaz mevsiminde, güneş ışınlarından yeterince korunulmazsa, ciltte istenmeyen lekeler oluşabilir. Özellikle, yapısal olarak lekelenmeye meyilli olan kişilerde en ufak bir ihmalde bile lekelerde artış meydana gelebiliyor.
Devamını Oku

RevLite Leke Tedavisi

Cilt yüzeyindeki dengesiz renk değişimleri, cildin alt katmanlarında melanin denen renkli pigmentlerin aşırı üretiminin sonucudur. Aslında cilt, doğal olarak pigment üretmeye eğilimli ve hepimiz değişik derecelerde pigment üretiyoruz.
Devamını Oku