Botoks, Kırışıklık Tedavisi

Göz Çevresi ve Alın Kırışıklarına Etkili Tedavi

Özellikle üst alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarlarındaki kaz ayağı diye nitelendirilen alanlarda her geçen gün uygulama sayısı artıyor.

Göz çevresindeki deri, çok ince ve hassas olduğundan çok çabuk kırışma eğilimi gösterir. Göz etrafındaki ince çizgiler göz kenarlarında başlayıp yayılarak kaz ayağı şeklinde genişler. Kaş çatma çizgisi, gözlerin arasındaki bu kırışıklıklar, yıllar içinde artan stresle daha da derinleşir. Alın çizgileri, kaşlara paralel yerleşir ki nedeni kas hareketleridir. Estetik uygulamaların başında, yüzün daha çok üst yarısındaki mimik çizgilerini, ince kırışıklıkları azaltmak ya da oluşmasının engellemek için kullanılan botoks uygulaması, daha çok alın, göz çevresi ve kaş arası gibi alanlarda mimik kaslarına uygulanır. Enjeksiyon şeklinde uygulanan botoks, günlük hayata kolaylıkla devam edilmesini engellemeyen bir uygulamadır.

Cildimizdeki kırışıklıklar mimik kaslarımızın hareketleri sonucu oluşmaktadır. Kırışıklık oluşumunun engellenmesi için bu mimik hareketlerinin yavaşlatılması gerekir. Botoks (botulinum toksini), Clostridium botulinum A, bakterisinden elde edilmiş bir maddedir. Her bir çizgiye “küçük” iğnelerle uygulanan botoks, enjekte edilen bölgede geçici süre kasların işlevini kısıtlar. Göz çevresi, kaş arası ve alında başlayan hafif kırışıklıklar için yapılacak botox uygulaması, bu kırışıklıkların derinleşip yerleşmesini engeller ve oluşmuş olanları hafifletir. Botoks etkisi 3-4 günden sonra başlar ve kişiden kişiye değişmekle beraber 4-6 ay kadar sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir