Botoks

El Ayak Terlemesinde Botoks

Aşırı terleme (hiperhidrozis) etkilenen bireyler için sosyal bir fobi haline gelebilir. Terleme, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan, sağlıklı insanlarda olması gereken ve kişinin kontrolünde olmayan fizyolojik bir metabolizma olayıdır. Genellikle koltuk altlarında, el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir.

Aşırı terleyen alanlar çoğu zaman kişinin yaşam kalitesini etkileyecek boyutlarda olabilir. Aşırı terleme alanlarından biri olan eller, hastaların el sıkışmasını ve hatta yazı yazmasını engelleyecek derecede olabilir. Ayaklardaki aşırı terlemeler istenmeyen kokuya ve yine önemli bir sağlık  problemi olan ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlar. 

Aşırı terlemenin nedenleri


Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır ve terin salgılanması sinir sisteminin sempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Terleme cildi nemlendirerek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar ve vücut ısısını sabitler. Ancak yaşanan bu doğal süreç, terlemenin artmasıyla beraber bazı kişilerde sıkıntılara neden olabilir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir ve genetik olduğu kabul edilmektedir. Sempatik sinir sistemi özellikle stresli durumlarda aşırı çalışmaktadır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, şişmanlık, menopoz, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar da aşırı terlemeye yol açabilir. Aşırı terlemede bir tedavi yöntemi de botoks enjeksiyonudur. Botoks ilacı, ter bezlerine gelen sinir uçlarını bloke ederek ter bezlerinin uyarılmasını engeller. Lokal bir uygulama ile yapılır 

Botoks ile terleme tedavisi

Özellikle el içi ve ayak tabanı terlemesine karşı botoks uygulanabilir. Bu yöntem, ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi bir kaç kat azaltır. İşlem öncesi hastanın şikâyeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılarak aşırı terlemenin olduğu aktif alanlar belirlenir. Problemli bölge içine botoks ilacı yaklaşık 2 mm. derinliğe ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. El ve ayak tabanı uygulaması ağrılı olduğundan genellikle lokal anestezik maddeler kullanılır. Eller için yaklaşık 15-20 dakika, ayaklar için yaklaşık 30 dakika süren bir uygulamadır.

Botoks uygulaması, uygulama bölgesinde terlemeyi geçici azaltarak etkisini gösterir. Botoksla yapılan işlemin etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürer.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir