Coolsculpting, Thermage CPT

Daha İnce Daha Sıkı Bir Vücut

Bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıkları, vücudunuzda sıkılık ve selülit sorunu yaşıyorsanız etkinliği kanıtlanmış sistemlerle etkili sonuçlar almak mümkün. Medikal Estetik Hekimi Dr. Buket Yıldırım yeni nesil teknolojiler sayesinde bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın ve daha sıkı bir vücuda kavuşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

FDA onaylı Zeltiq CoolSculpting, herhangi bir ameliyat yapılmaksızın bölgesel yağları dondurarak yağ hücrelerini parçalıyor. Boston General Hospital Hastanesinden Dr.R. Rox Anderson ve Dr. Dieter Manstein, çok fazla buzlu dondurma yiyen üç ila beş yaş arasındaki çocukların yanaklarında çökme olduğunu gözlemleyince, buradan yola çıkarak yağ hücrelerini kontrollü biçimde düşük ısıya maruz bırakarak bölgesel incelme sağlanıp sağlanmayacağı üzerine çalışmalar yapmaya başlamış. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen Zeltiq CoolSculpting teknolojisi FDA onayını da alınca, bölgesel yağlar için soğuk şekillendirme sistemiyle çalışan ilk sistem hâline gelmiş.

Sistemin uygulandığı alanda, yağ hücrelerinin sıcaklığı sıfır dereceye kadar düşürülüyor ve kristalize olan yağ hücreleri düşük ısılarda yaşayamadıkları için parçalanıyor ve bir süre sonra da karaciğer yardımıyla vücuttan atılıyor. Uygulama öncesi herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmayan CoolSculpting tedavisi lokal fazlalıkların olduğu her bölgeye uygulanabilir. Dr. Buket Yıldırım, tedavinin ‘love handle’ da denen belin yan kısımlarındaki fazlalıklar, çene altı, kollar, üst ve alt karın, bacaklar, göbek, kalça, sırt, sutyen altındaki katlar ve basen gibi tüm bölgesel fazlalıklarda etkili olduğunu söylüyor. “Her bölge için tek seans yeterli oluyor. Uygulama yapılacak bölgenin cilt üstüne koruyucu bir jel ped konuyor. Yağ fazlalığının olduğu bölge bir kapsülün içine vakumlanarak çekiliyor ve bir saat sürecek tedavi başlıyor. Cihaz yağ hücrelerinin bulunduğu alanı kontrollü bir şekilde dört derece ile eksi dört derece arasında donduruyor. Böylece yağ hücrelerinde programlanmış ölüm süreci başlıyor.”
Hasta işlemin ilk üç, dört dakikasında hasta vakumlama yüzünden bir sızı hissedebiliyor. Uygulama sonrasında ise herhangi bir ağrı söz konusu değil. Bölgede birkaç gün hassasiyet, kızarıklık ve hafif bir sızı görülmesi normal. Değişim üç hafta içinde başlıyor. Bu etki ikinci ve üçüncü aylarda daha da belirgin bir hâl alıyor, ikinci aydan itibaren değişime uğrayan yağ hücrelerin yüzde 20-40 kadarı donarak ölüyor ve metabolize olarak lenf sistemi ile vücuttan atılıyor.

Daha sıkı bir vücut için
Thermage CPT, vücut gençleştirmede kullanılan yöntemlerden biri. Bu yöntem, cerrahi bir müdahale olmadan vücutta daha sıkı bir görünüm yaratmayı ve yaşla birlikte bozulan hatları yeniden oluşturmayı amaçlıyor. Dr. Buket Yıldırım, “Zayıf hastalarda sık karşılaşılan şikâyetlerden biri, kilolu olmamalarına rağmen vücutlarının eskisi gibi şekilli görünmemesi oluyor,” diye anlatıyor. “Bu uygulama ile cilde kaybettiği elastikiyetini geri vermek, daha şekilli bir siluet yaratmak mümkün olabiliyor. Tüm cilt tiplerine her mevsim uygulanabilmesi, işlemin tekrarının gerekmemesi, doğal bir görünüm sağlaması ve iyileşme sürecinin olmaması bu uygulamanın tercih edilmesinde oldukça etkili.”
Thermage CPT, kolların, kalçanın, bacakların ve karın bölgesinin sıkılaşmasında ve şekillenmesinde uygulanabiliyor. Sistem selülit görünümünü hafifletmekte de etkili.

Dr. Buket Yıldırım, cildin alt katmanlarına radyo frekans dalgalan göndererek etki eden uygulamanın bir el aparatı sayesinde daha kolay ve daha etkin enerji gönderimi sağladığını, uygulama bölgesine göre değişse de tedavinin ortalama 1-1.30 saat kadar sürdüğünü belirtiyor. “Thermage CPT ciltteki kolajeni ısıtarak daha düzgün, daha sıkı bir cilt için yeni kolajen üreterek yeniden biçimlendirme sağlıyor. Sadece tek bir seansta cilt altına kontrollü olarak verilen radyo frekans enerjisi, cildin derin tabakasındaki liflerin kolajen moleküllerine ulaşarak bu lifleri kısaltıp gerginleştiriyor, dokulardaki sarkmaları toparlıyor.”

Tek bir seans uygulanması ile izleyen günlerde ciltte bir dirilik hissi meydana gelse bile, tedavinin gerçek etkisi kolajen yapıda yaratığı değişikliklerle başlıyor ve birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başlıyor artarak devam ediyor ve tam sonuç ise birkaç ay içinde gerçekleşiyor. Sistemin bir diğer önemli avantajı ise uygulama bittiğinde hemen sosyal yaşamanıza geri dönebilmeniz. Çünkü tüm anti-aging süreç cildin alt tabakalarında gerçekleşiyor ve cildin yüzeyinde herhangi bir tahribata neden olmuyor. İşlem sırasında oluşan hafif kızarıklık da tedaviden birkaç saat sonra tamamen yok oluyor. Uygulama eğer istenirse iki sene sonra tekrar yapılabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir