Yüz Uygulamasında Botoks Nedir?

Genç ve güzel görünmek her zaman kadınların ilgisini çekmiştir. Genetik kodumuzun değişmesi olan yaşlanma sürecine hepimiz maruz kalmaktayız. Yaşlanmayı maalesef durduramayız ancak teknolojide yaşanan gelişmelerle yavaşlatmaya yardımcı olabiliriz. ABD'de 1980 yılında ilk kez şaşılık tedavisinde kullanılan botoksun 1990'larda kırışıklıklar üzerinde etkili olduğu tespit edildi.

Nasıl uygulanıyor?
Botoks işlemi teknik olarak; botoks solüsyonunun kırışıklık bölgesinde yer alan kaslara enjekte edilmesidir. Kısa süreli kas fonksiyonunu azaltıcı özelliği bulunan botoks aslında 'clostridium botulinum' isimli bakterinin toksinidir. Halk arasındaki söylemiyle yılan zehri değildir. Laboratuvar koşullarında elde edilir. Ayrıca Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bir tedavi yöntemidir.

Yüzün hangi bölgelere uygulanır?
Bu yöntem zamanla yüzde meydana gelen kırışıklıklarda kullanılır, kırışıklığın derinliğine orantılı olarak sonuçlar elde edilir. Genel olarak üç bölgeye uygulanabilir. Yüzün üst 1/3'lük kısmı, boyun bölgesi tedavisi için uygundur.

•İki kaş arasında çatık bir ifadeye yol açan çizgiler ve kaşların yukarı kaldırılması,
• Gözlerin yan tarafında yer alan çizgiler (kaz ayağı çizgileri),
•Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikâyetinin düzeltilmesi,
•Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler,
•Burun ucunun kaldırılması,
•Gülerken üst diş etinin görünmesi,
•Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler (sigara içimi çizgileri),
•Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması,
•Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi,
•Çenedeki çakıl taşı görünümünün giderilmesi ve çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi,
•Boyunda meydana gelen yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi

Botoks ve dolgu arasındaki farklar neler?
Botoks zamanla yüzde oluşan mimik kırışıklıklarını azaltmaya yardımcı, basit ve cerrahi olmayan bir teknik. Dolguysa kırışıklık tedavisinde ve çökme tedavisinde ayrıca silik olan yüz kontürlerinin vurgulanmasında kullanılır.

Botoks ciltte ne kadar süre etkili olur?
Botoks uygulaması 10-15 dakika sürer ve hasta günlük rutinine hemen dönebilir. Etki süresi kişiden kişiye farklılık göstermekle ortalama 4-6 ay arasında değişebilir. Bu uygulamalar anestezi gerektirmeyen, ameliyatsız estetik dokunuşlardır. Doğru ve uzman ellerde yapılmasıysa uygulamanın başarısı için önemli. Toplumdaki genel kanının aksine, uygulamayı yaparken teknik detaylara dikkat edilirse hastalarda 'donuk yüz' ifadesine neden olmaz. Teknik, birçok noktaya düşük dozlarda yapılırsa, hastaların yüzlerinde daha taze, dinlenmiş ve canlı bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

Botoks ile ilişkili diğer konular

Botoks Neden Bu Kadar Popüler?

Kırışıklık karşıtı kozmetik tedaviler arasında; daha kolay, daha genç görünen bir cilt için Botoks'un neden bir numaralı tercih olduğunu anlamak çok kolay. Çünkü; acısız, yarı kalıcı ve çok kısa sürede yaptırıp, işinize veya evinize dönebiliyorsunuz....
Devamını Oku

Masseter Kası Botoksu

Güzellik standartlarını belirleyen birçok unsur var. Vücut ölçülerinde olduğu kadar, yüzde kaş, burun ve dudakların simetrisinde de belli oranlar söz konusu.
Devamını Oku

Botoks Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Botoks dünyasına adım atmadan önce bilmeniz gereken her şeyi, işlemden neler beklenmeli. Saklamaya gerek yok. Botoks sadece medyatik kişiler arasında değil çevremizde de çok fazla uygulanan bir işlem haline geldi.
Devamını Oku

Botoks mu Yaptırmalı, Dolgu mu?

Yaşımız ilerliyor. Aynaya her baktığımızda bunu görebiliyoruz. İçimizde belki yirmi yaşında hissediyoruz ama aynada görünen başka bir hikâye anlatıyor. İlerleryen yaşla, genetik özellik, sigara ve alkol, yorgunluk, çevresel faktörlerle birlikte cildimizde...
Devamını Oku

Botoks ile Güzelliğinize Sihirli Dokunuşlar

Yaşlanma, moleküler değişikliklerin sonucu oluşur. Zaman içerisinde, mimiklerin fazla kullanımı, yüz kaslarının sürekli kasılı olması, ciltte derin ve kalıcı kırışıklıklara sebep olur. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak adlandırılır. Dinamik kırışıklıkla...
Devamını Oku