Leke Tedavisine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüzdeki lekeler için tedavi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Leke tedavisi uygulanacak bölgeler, tedaviden önce güneş veya bronzlaştırıcı içerikli kremlerle bronzlaşmamış olmalıdır. Cildin bronzlaşmasıyla, daha koyu renkli kısımları lazer ışınlarını absorbe edebilir ve bunun nedenle ciltte irritasyon gibi bazı yan etkiler görülebilir.Ayrıca leke tedavisi öncesi cildin nem ihtiyacının karşılanması uygun olur ve sonuçların daha iyi olmasını sağlar.Eğer cildiniz kuruysa leke tedavisiyle beraber nem veren tedavileri de kombine ederek aynı anda yapabiliyoruz.

Benim cildimde güneş lekeleri ve yine güneşten iyice belirginleşmiş çiller var. Bunların bir tedavisi var mıdır ve bu leke tedavisine kışa girdiğimizde başlamadan önce nelere dikkat edilmeli bunu da belirtirseniz hazırlıklı gelirim. Teşekkürler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Çoğu kadın ve erkek yüzündeki lekelerden şikayetçi. Yaz güneşinin etkisiyle daha da koyulaşan leke tedavisi için en ideali kış mevsimi. Güneş lekeye neden olan en önemli faktör olduğu için ve leke tedavi yöntemlerinde güneşten korunma gerekir. Bu yüzden leke tedavileri mutlaka kış aylarında yapılmalıdır. Leke tedavisinde tek bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Kişinin cilt yapısı ve lekenin derinliğine bağlı olarak bir ya da birden fazla yöntem leke tedavisinde kullanılabilir. Kimyasal peeling (soyma) yönteminde özel geliştirilmiş kimyasal ajanlar kullanılır. Kimyasal peeling (soyma) yönteminde özel geliştirilmiş kimyasal ajanlar kullanılır. Leke tedavisinde lazerler de kullanılabilmekte. Cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler, renk hücresini hedef alan Q anahtarlı lazerler ve yoğunlaştırılmış ışık kaynakları olan IPL cihazları en sık kullanılan ışık sistemleridir. Lekenin tonuna ve yaygınlığına göre lazer uygulamaları yapılabilir.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar