Lazer Epilasyonu Kanser Yapar Mı?

Koltuk altlarına uygulanan lazer epilasyon meme kanseri oluşumunu tetikler mi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon uygulaması bugün dünyanın birçok yerinde tercih edilmektedir. Lazer epilasyon uygulamasının koltuk altına uygulanması veya diğer bölgelere uygulandıktan sonra kansere yol açtığı ya da riski artırdığına dair bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Lazer epilasyon esasında bir dalga boyunda arındırılmış ışıktır. Lazer epilasyon ışık dalgaları aynı anda aynı fazda bulunur ve birbirine paralel izler. Saç kılı inceliğindeki lazer ışığı uzak mesafelere kadar aynı incelikte ulaşma imkanına sahiptir. Ufak yüzeylere yüksek bir enerji aktarabilir. Bu durum nedeniyle dokuya zarar vermeden istenilen alan hedef alınarak kıllar ortadan kaldırılmaya çalışılır.

hocam iyi günler annem tutturmuş lazer epilasyon zararlı kanser yapıyormus diye gerçekten bu doğru mu lazer epilasyon kanser yapar mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyonun kanser yapıcı bir etkisi olup olmadığı ile ilgili kanıtlanmış ve kesin bir veri bulunmuyor. Bu konuyla ilgili en önemli detay epilasyon uygulayacak yer, kişi ve cihazın doğru seçilmesidir. Hekim kontrolünde doğru kişiler ve doğru makinalarla yapılan lazer epilasyonu hemen herkes tarafından zararsız kabul edilmektedir.

Hocam iyi günler, lazer epilasyon kanser yapar mı biraz endişelerim var da denemeden önce bilmek isterim.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon tedavileri Türkiye’de yaklaşık 15 senedir dünyada ise daha uzun yıllar uygulanmaktadır. Herhangi bir şekilde lazer epilasyon yaptırmış kişilerin kanser olduğuna yönelik doğrudan bir bağıntı bulunmuyor. Bunlar halk arasında yayılan söylentiler olup çok fazla tıbbi bir geçerliliği bulunmamaktadır. İşlemler hekim kontrolü altında doğru atım sayısında ve sürelerde gerçekleştirildiği müddetçe cilt yüzeyinde de ciddi bir yan etki yaşanmamaktadır.

Hocam iyi günler dilerim. Özellikle bikini bölgesine yapılan lazer epilasyonun kanser yapabileceği ile ilgili söylentilerden dolayı bir türlü karar veremedim bu işleme. Lütfen bilgi verebilirmisiniz lazer epilasyonu kanser yaparmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer aslında tek bir dalga boyunda saflaştırılmış ışıktır. Radyasyon değildir. Yaklaşık 20 yıldır kullanılan lazer sistemleri ile, kanser bağlantısını gösteren herhangi bir bulguya bugüne kadar rastlanmamıştır. Yine bikini bölgesi lazer epilasyonu ile kadınlarda yumurtalıklar etkilenmez. Lazer epilasyon uygulamasının çocuk sahibi olmakla ilgili bir olumsuzluğa yol açması bilimsel olarak mümkün değildir.

Hocam 21 yaşındayım tüylerimden yıldım artık. Okadar çok zaman harcıyorum ki ağdaya artık lazer epilsyon yaptırmam lazım. Ama önümde anne engelim var. Annem tutturmus bir lazer epilasyon kanser yapar kızım iyi düşün. Gerçekten böyle birşey varmı lazer epilasyon kanser yapıyor mu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Gerçekliği kanıtlanmamış pek çok bilgi, görüş ve söylentiler halk arasında kolayca yaygınlaşabilmekte ve yanlış inanışlara dönüşebilmektedir. Sağlık ile ilgili konularda, daha dikkatli olmak, duyduklarımızı, gördüklerimizi iyice araştırmak, mutlaka konunun uzmanına danışmak ve ona göre karar vermek çok önemlidir. Lazerin kanser yaptığı ile ilgili görüş de böyledir. Halk arasında aktarılan bu söylenti, kulaktan kulağa yayılarak gerçekmiş gibi anlatılmaktadır. Oysa böyle bir kanıt hiç bir zaman olmamıştır. Lazer epilasyonun kanserle bağlantısı olduğunu gösteren hiç bir kanıt bulunamamıştır.

Kollarıma ve koltuk altıma lazer epilasyon uygulatmak istiyorm.fakat arkadasım koltuk altına yaptırma meme kanserine yol acıyor dedi. gerçektende kanser yaparmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer sistemlerinde amaç,ışını kıllara renk veren melanin pigmentine göndermek ve kıl kökünü yakarak tahribata yol açmaktır. Bu sayede de vücudun kıllardan arınmasını sağlanmaktadır. Lazer ışını sadece deride belirli bir tabakaya kadar etki etmektedir. Yani iç organlara herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla kanser riski de yoktur.

Genital bölgeme lazer epilasyon yaptırıcam. acaba epilasyonun ışınları yumurtalıklara zarar verirmi?rahim kanseri yapar mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon cihazları, radyasyon üretmeyen ve sadece ışık kaynağı olan bir teknolojidir. Lazer ışını, derinin sadece 2-3 mm altındaki kıl köklerine etki edebilecek şekilde ayarlanmıştır ve cildimize herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Ayrıca kanser yaptığına dair hiçbir klinik çalışma bulunmamaktadır. Bu anlamda kaygı duymanıza sebep olacak hiçbir olumsuz durum bulunmamaktadır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar