Lazer Epilasyon Zararlı mı? Yan etkileri nelerdir?

Acaba lazer epilasyon zararlı veya riskli midir, yan etkileri var mıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon sırasında cilt patentli soğutma sistemleri ile korunmaktadır. Örneğin Soprano Ice lazer epilasyon yönteminde lazer ışınları ile beraber cildin üst katmanlarının soğutulması ve hastalara daha fazla konfor sağlaması için dinamik bir soğutma sistemi kullanmaktadır. Çoklu atım süreleriyle tüm renklerde cilt ve tüylerde tedaviyi mümkün kılan bir teknolojidir. Lazer uygulamasını gerçekıleştirecek kişinin, işlemi steril bir ortamda yapması, lisanslı ve deneyimli olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi taktirde uygulanacak lazer yöntemine bağlı olarak ciltte yanıklar veya renk değişiklikleri gözlenebilir. İşlem güvenli ve doğru yapılmazsa yara izleri bırakabilmektedir.

Epilasyonda lazerin yan etkileri nelerdir,sağlığa zararlı mıdır?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde etkili ve güvenli epilasyon yöntemlerinden biridir. Lazer ışığı, derinin 1-2 mm altındaki kıl köklerine etki etmektedir, bu yüzden cilt yüzeyine ya da dokulara zarar vermemektedir. Ayrıca FDA tarafından güvenilirliği ve sağlığa zararlı olmadığı onaylanmıştır.

Lazer epilasyonlarında ışınların cilde herhangi bir zararı var mı? tedavi sırasında acı ve ağrı hissediliyormu?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyonu, kişinin cilt ve kıl tipine uygun dalga boyları kullanarak yapıldığından kalıcı yan etkisi olmamaktadır.Hissedilebilir acı kişinin acı eşiğiyle doğru orantılıdır fakat gelişen teknoloji ile acı hissi minimuma indirgenmiştir. Tedaviden sonra, hafif bir kızarıklık, kabarıklık, yanma hissi görülebilir ama birkaç saat içinde geçmektedir. Ancak çok hassas ciltli kişilerde kızarıklık 2-3 gün devam edebilmektedir. Lazer epilasyon yaptırmadan önce uzman kişiler tarafından cilt ve kıl yapınız incelenmelidir. Lazer dalgaları radyasyon içermemekte ve kanserojen etkisi olduğunu gösteren bir klinik sonuç bulunmamaktadır.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar