Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı?

Lazer epilasyon uygulaması diğer ülkelerde de uzun süredir kullanılıyor mu ve kısırlık vb kanıtlanmış yan etkileri var mı ?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon işlemleri uzun süredir hem yurt dışında hemde ülkemizde yapılmaktadır. Her lazer cihazının sistemi ve dalga boyları farklı olduğu için Epilasyon işleminde kullanılan cihazlarda mevcut olan enerji gücü doku altında yalnız kıl folekülünün olduğu katmana kadar inebiliyor. Bu nedenle lazer epilasyon sistemlerinin sağlığı tehlikeye sokacak ispatlanmış herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Buket hanım,23 yasındayım ve koltuk altı,genital ve bikini bölgeleri için lazer epilasyona gitmek istiyorum ama annem gitme bi daha cocugun olmaz diyip duruyor. dogru olduguna inanmıyorum aslında ama yinede size bi danısmak istedim. lazer kısırlık yaparmı?tesekkürrler.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyonda lazer ışınları, cilt yüzeyinin sadece 0,5 ila en fazla 2 mm altındaki kıl köklerine kadar etki edebilmektedir. Lazer ışınları, kıl köklerinin çevresindeki yapılara ya da iç organlara zarar vermemektedir. Bu yüzden lazer epilasyon kısırlığa yol açmamaktadır, rahatlıkla lazer epilasyon tedavinizi olabilirsiniz.

Lazer epilasyonun genital bölgede kısırlık yaptıgına dair söylemler duydum ve internetten bir araştırma yaptığımda bazıları yapar bazılarıda yapmaz demis.ben tüm genital bölgeye ve bikini gölgesine lazer epilasyon uygulatmak istiyorum ama önce size sormak istedm.yumurtalıklara zarr verirmi,kısırlık yaparmı??

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Genital veya bikini bölgelelerine uygulanan lazer epilasyon sadece 0,5-1 milimetrelikteki kıl köklerine etki edebildiği için cildin daha derinliklerindeki yumurtalıklara etki etmemekte ve kısırlığa neden olmamaktadır. Lazer cihazında, ışın sadece kıl köklerinin etkileneceği kadar kısa bir süre de verilmektedir. Ayrıca Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar tomografi ya da MR da kullanılan X ışınlarından farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir.

İyi günler 28 yaşında bir erkeğim ve nişanlıyım. Kısmetse bir yıl sonra düğün düşüyorz. Hocam düğüne kadar vücudumdaki kıllardan kurtulmak ist,iyorum.ama bir kaç terde kısırlık yapar benzerinde yazılar okudum.bu doru mu?Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon kısırlığa neden olmaz. Literatürde lazer epilasyonun kısırlık yaptığı herhangi bir vaka örneği tespit edilmemiştir. Lazer epilasyon esnasında lazer ışını kıl köküne kadar ulaşır. Kıl kökü cildin birkaç mm altındadır, yumurtalıklar ise çok daha derindedir. Lazer epilasyonun bu nedenle yumurtalıklara zarar vermesi mümkün değildir.

Merhaba ben 23 yaşındayım. Lazer epilasyon yaptırmak istiyorum.Ama ablam boşver lazeri kısırlık yapar dedi.Ben açıkçası bu konuda çok korktum. Lazer kısırlık yapar mı cevap verebilir misiniz?Çok sağolun.

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon sistemleri çok uzun yıllardır tüm dünyada kullanılan cihazlardır. O zamanlardan günümüze, lazer epilasyon cihazlarının kısırlık yaptığına yönelik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Sistemin çalıştığı en yüksek dalga boyunda bile ışınlar, iç organlara ulaşabilecek güçte değildir. Bu ışınlar, deri altındaki kıl köklerine kadar etki ederek tüylerin köklerinin zayıflatılıp, azaltılması prensibiyle çalışır. Işın deri altında yayılmaz. Herhangi bir endişe taşımadan güvenle lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: [email protected]

  Sidebar