Hamilelikte Lazer Epilasyon Yaptırılabilir mi?

Hamilelikte lazer epilasyon yaptırmamda sakınca var mı? Bilgi verebilir misiniz?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Lazer epilasyon ile ilgili hamilelikte yapılmış özel çalışma ve araştırmalar bulunmuyor. Bazı tıp insanları lazer epilasyonun rahatlıkla uygulanabileceğini söylerken bir kısmı ise hamilelik döneminde hem genel hem de genital bölgeye lazer uygulama yapılmamasını söylemektedir. Yapılmaması gerektiğini söyleyen tıp insanlarının düşüncesi, hormonal olarak fazla değişikliğin olduğu bir dönemde yaşanabilecek başka bir sorunun bile bu lazer uygulamaya bağlanma ihtimalidir. Özellikle hamileliğin son döneminde yapılacak bir lazer epilasyonun bazı riskleri vardır. Örneğin genital bölgeye yapılan uygulamada oluşacak etkiler kasılmaları tetikleyip erken doğuma sebep olabilir. Kişinin doğum gerçekleştikten sonra lazer epilasyona başlaması daha uygun olabilir.

Kollarıma ve koltuk altıma lazer epilasyon yatırdım ve büyük oranda azalma oldu yani devam etmeeme gerek kalmadı bende bikini bölgemede yaptırıyım dedim fakat 7 haftalık hamile oldugumu öğrendiöm.hamilelikte lazer epilasyon yaptırılabilirmi?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik döneminde lazer ışınının zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak lazer epilasyon, hormonların ve stresin de etkisiyle hamilelik döneminde risklerin artmasına yol açabilir. Bu yüzden gebelik süresi boyunca lazer epilasyon uygulaması yapılmamalıdır. Lazer epilasyona hamilelik öncesinde başlandı ise; hamilelik boyunca uygulama yapılmamalı, işlem hamilelik ve emzirme dönemlerinden sonraya ertelenmelidir.

Buket hanım,gebeliğimn 5. ayındayım ve vücudumda asırı bi kıllanma olmaya basladı bu yüzden lazer epilasyon yaptırıcamm ama önce sizse danısmak istedim hamilelikte yaptırmanın sakıncası varmı?

Dr. Buket Yıldırım cevapladı

Hamilelik döneminde hormonların etkisinin artmasıyla kişide aşırı tüylenme meydana gelmektedir. Tüylerin büyük çoğunluğu doğumdan sonra kendiliğinden yok olsa da bu durum çoğu kadını rahatsız etmektedir. Fakat gebelik döneminde uygulanan Lazer epilasyon, hormonların da etkisiyle zayıf kılları güçlendirip kalıcı hale getirebilir. Ayrıca epilasyon etkinliğinin düşük olması nedeniyle işlem yaptırılması önerilmemektedir. Eğer tedaviyi yaptırma konusunda kararlıysanız, uygulamayı yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızı önermekteyim.

Doktorunuza Sorun
  MEDYADA BİZ

  @drbuketyildirim

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Açık Olduğumuz Saatler

  9:00am - 19:00pm
  Cumartesi: 16:00pm Pazar: Kapalı

  Adres: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, Next Level Loft Ofis No:4 Kat: 14 Çankaya/Ankara

  Telefon: +90 312 285 75 08

  GSM: +90 532 300 58 25

  WhatsApp: +90 530 282 23 65

  E-Mail: info@drbuketyildirim.com

  Sidebar